Kondycja, bieganie

Tutaj możemy się wypowiadać o innych sportowych dyscyplinach takich jak chociażby koszykówka, siatkówka czy skoki narciarskie.

Moderatorzy: zoltoczerwony, ramar, Juluz, Szpieg1, Gonzo, Daniel, AirCanada

ODPOWIEDZ
grunwald

Re: Kondycja, bieganie

Post autor: grunwald »

carlsberg pisze: Zamiast wstać i coś robić, to pytają, czytają, sprawdzają i otrzymują setki rożnych sprzecznych odpowiedzi, nie biegaj bo stawy, nie jeździj rowerem bo kręgosłup, nie dźwigaj ciężarów bo możesz się połamać, nie jedz dużo białka bo obciążasz nerki...
Tu dochodzimy do innego problemu, czyli selekcjonowania źródeł.
carlsberg pisze:[...]a nie można po prostu robić tego na co się ma ochotę? Masz ochotę pobiegać to biegaj, dźwigać? dźwigaj!

Pieprzyć to co ktoś powie, bo każda aktywność fizyczna będzie lepsza i zdrowsza niż siedzenie przed kompem/TV z browarem czy czipsami w ręku, jak już się ktoś "uruchomi" i temat go wkręci to sam o ile ma mózg a nie próżnię wyciągnie wnioski, nauczy się i sprawdzi co jest dla niego najlepsze, znam to z autopsji.
Wszystko fajnie, tylko nie do końca. O ile młody organizm poradzi sobie z tak nagłą zmianą aktywności, to tatuś z brzuszkiem po czterdziestce, który podjarany mundialem wypuści się na 2-godzinny sparing z kolegami z pracy, no już niekoniecznie.

I nie chodzi mi absolutnie o szukanie wymówek, bo jak komuś się nie chce to nawet inflacja w Wenezueli może przeszkodzić, tylko podchodzenie do własnego zdrowia bardziej pragmatycznie. Podstawowy panel badań i konsultacja z fizjoterapeutą może zaoszczędzić masę bólu, czasu i pieniędzy. Już tak swoją drogą, bez względu na aktywność fizyczną, dobrze byłoby raz w roku skontrolować stan swojego organizmu.
Jurgen ufam Tobie.
Liverpoolczyk

Post autor: Liverpoolczyk »

O proszę jaka ciekawa dyskusja nawiązała się odnośnie biegania :) Czuję się więc wywołany do tablicy i już tłumaczę czemu :)

Sam biegam od dłuższego czasu regularnie. Zacząłem w połowie 2013 tak sporadycznie, rok później częściej, starałem się ze 3 razy w tygodniu i tak do drugiej połowy 2017, gdzie latałem tak 3-4 razy, bo od 2016 startowałem w większej liczbie biegów ulicznych (pierwszy start w 2014). W listopadzie ubiegłego roku zgłosiłem się do trenera z polecenia, który do dziś rozpisuje mi indywidualny trening i biegam 5 razy w tygodniu. Niedługo minie rok współpracy i jestem zadowolony, poczyniłem duży progres, bo co mogłem osiągnąć sam to osiągnąłem, dlatego też zdecydowałem się na taki krok, bo ta dyscyplina bardzo mi się spodobała.
Moim marzeniem było przebiec tegoroczny maraton w kwietniu poniżej 3h i ta sztuka się udała dzięki ciężkiej pracy.
Wcześniej, gdy biegałem tak sam sobie, po prostu wychodziłem z domu na zasadzie: dziś przebiegnę sobie 8 km; innego dnia: dziś zrobię 12 km; i tak zawsze. Po prostu to sprawiało mi przyjemność, założyć słuchawki z ulubioną muzyką i zapisywać treningi w aplikacji. Nie wyobrażałem sobie jakiegoś trenowania specjalistycznego, różnego rodzaju treningów. Zaś od kiedy jestem pod skrzydłami trenera nie wyobrażam sobie, bym mógł wrócić do tamtego trybu. Nie robię zwykłych wybiegań non stop o różnej długości, tylko co chwila inny trening i jak kończy się tydzień to jestem ciekawy co będę robił w następnym i z ochotą idę biegać, mimo że mam przerwę od tego tylko 2 razy na tydzień. Jak przychodzi trening ciężki, jakieś mocne akcenty, to traktuję to jako wyzwanie i motywacji nie brakuje, by wyjść i to wykonać.
A starty w zawodach to nie do opisania. Ta atmosfera, ten dreszcz emocji... Kiedy jest 15 min do startu i podąża się w stronę miejsca, z którego wszyscy ruszamy. Spoglądanie na zegarek i odliczanie... Stres na dzień przed zawodami, podczas śniadania w dniu startu jak i zaraz przed rozpoczęciem głównego biegu. Kto startuje w biegach ulicznych to wie o co chodzi. A kto jest zapalonym sportowcem w innej dyscyplinie to też to zrozumie.
Ja na przykład z wieloma sportami nie miałem styczności, co jest jasne. Można coś sprawdzić z ciekawości, ale wziąć się na poważnie i poświęcić się dla wielu różnych sportów nie można. Ale przez to co co jakiś czas przeżywam przed zbliżającym się startem w biegu ulicznym, mogę się domyślać i niemalże wiem co musi czuć np. bokser przed pierwszym gongiem czy skoczek narciarski, kiedy przed nim zostało, powiedzmy, dwóch zawodników do skoku.
Jednym słowem pasja. Tak jak od dziecka po dziś dzień jest piłka nożna, tak parę lat temu stało się nią również bieganie. Niektórzy biegają rekreacyjnie, żeby się poruszać, mają ochotę, może i dla zrzucenia kilku kilogramów. Inni poświęcają się temu i kochają rywalizację. Niezależnie od celów, czy to jest dla zabicia czasu czy dla wyników, niech każdy czerpie z tego przyjemność jak z każdej uprawianej dyscypliny sportowej.
Obrazek

Tu chodzi o wszystko. Honor naszego klubu. Dumę naszego miasta. Naszą reputację jako jednego z największych klubów na świecie. Mógłbym występować prawie w każdej innej drużynie i nie byłoby tak samo. - Pepe Reina
ElFirmino

Post autor: ElFirmino »

Właśnie, przede wszystkim pasja i ta chęć rywalizacji.
Gdy byłem młodszy uwielbiałem biegać na różnych zawodach, żeby walczyć o jak najlepsze miejsce, ale to nigdy nie było to "coś", bo od zawsze fascynował mnie boks. Teraz od kilku lat trenuję boks, co prawda nie ten wymarzony klasyczny, a tajski który też jest świetny. Niestety jest to niezbyt popularny sport i mało jest zawodów (wiadomo, mnóstwo kategorii wagowych i wiekowych przez co grono przeciwników się zwęża). Mimo to zdarzyło mi się być na takich zawodach. Sam fakt jechania z klubem 400km był wspaniały, a to co się działo później to ciężko opisać, ogromne emocje, ręce drżące tak, że nie jest się w stanie nawet zawiązać buta. Nadal mam ochotę spróbować klasycznego boksu, który od dawna za mną chodzi, ale niestety w mojej okolicy takowego klubu brak :dry:
Aaaa... I tak jak Australian pisze, bieganie typowo pod odległość nie daje wielkich efektów jeśli chodzi o inne sporty, za to interwały się sprawdzą raczej do większości.
Awatar użytkownika
sijdn

Post autor: sijdn »

Mam pytanko dla osób biegających. Jakie buty polecacie takie do 600zł. Zdecydowanie głównymi terenami drogi szlakowe, lasy, minimalnie asfaltu i bieżnia. Chcę zainwestować w bardzo dobre obuwie, ponieważ to podstawa. Pozdrawiam! :)
Liverpool został stworzony dla mnie, a ja dla Liverpoolu - Bill Shankly
Awatar użytkownika
Piotrek666

Post autor: Piotrek666 »

Zobacz Salomon Speedcross 5 GTX.
ODPOWIEDZ