Wszelakie pytania

Tutaj możecie pisać o wszystkim o czym chcecie napisać i podzielić się z innymi.

Moderatorzy: ramar, zoltoczerwony, Juluz, Daniel, Gonzo, Szpieg1, AirCanada

20103101

Re: Wszelakie pytania

Post autor: 20103101 »

Witam
Mam problem z odnowieniem członkowstwa, a mianowicie pisze ze wchodzi nowy system i trzeba zresetować hasło, więc robie wszystko tak jak należy i nie dostaje żadnego emaila zwrotnego z nowym hasłem, czy ktos juz próbował odnawiać członkowstwo o również napotkal takowy problem?

Abemadlo

Post autor: Abemadlo »

Tak, ja tak mialem i mi mail przyszedl dopiero po kilku dniach. W miedzyczasie zalozylem nowe konto.

ElFirmino

Post autor: ElFirmino »

michalfc8 pisze:
20 lip 2020, o 21:56
Mam kolejne pytanie. Mam samochód do którego chce zamontować hak który może ciągnąć przyczepe 400kg bez hamulca. Przeglądając różne oferty można zmienić DMC przyczepy(od 400kg do 750kg). I tutaj mam zagwodzkę. Czy mogę mieć taką co ma 750kg DMC? Ja to rozumiem tak że mogę taką mieć ale max - wraz z masą przyczepki ok.150kg i ładunkiem nie przekraczającym 250kg co daje 400kg. Dobrze rozumuje czy jestem w błędzie?
Źle rozumiesz, DMC nie może przekraczać wartości wpisanej w papiery. Przy kontroli nie patrzą ile przyczepka waży z ładunkiem, tylko jakie ma DMC, a więc 750kg DMC do haka 400kg to z góry problemy (nawet jeśli przyczepa będzie pusta). Jeśli DMC przyczepy zgadza się z możliwościami haka to może być nawet przeładowana i raczej przy kontroli skończy się na sprawdzeniu dokumentów. Ewentualnie jak ktoś będzie dociekliwy to wyśle na ważenie i dopiero wtedy może być problem :wink:

MyLFC

Post autor: MyLFC »

michalfc8 pisze:
20 lip 2020, o 21:56
Mam kolejne pytanie. Mam samochód do którego chce zamontować hak który może ciągnąć przyczepe 400kg bez hamulca. Przeglądając różne oferty można zmienić DMC przyczepy(od 400kg do 750kg). I tutaj mam zagwodzkę. Czy mogę mieć taką co ma 750kg DMC? Ja to rozumiem tak że mogę taką mieć ale max - wraz z masą przyczepki ok.150kg i ładunkiem nie przekraczającym 250kg co daje 400kg. Dobrze rozumuje czy jestem w błędzie?
Jeśli nie masz założonego haka, to zamontuj hak na 750 kg (lub połowę masy samochodu o więcej nie wolno) i po problemie.

ElFirmino

Cześć, widziałem na forum kilku prawników, więc może ktoś będzie w stanie mi pomóc. Od jakiegoś czasu zmieniłem pracę i umówiłem się na okres próbny, po kilku tygodniach stwierdziłem, że praca mi nie odpowiada i chcę odejść. Dzisiaj szef stwierdził, że jestem wpisany do Zusu i nie jest to takie proste, mówi o obciążeniu mnie stratami za to, że się zwalniam bez dłuższego uprzedzenia. Żadnej umowy jeszcze nie podpisywałem i dziwi mnie to, że jestem wpisany do ZUS-u (do tego chyba też potrzebny jest mój podpis?) Czy w ogóle mogę być traktowany jako pracownik i wpisany do ZUS-u jeśli jedyne czego dokonałem to badania lekarskie?

Awatar użytkownika
Wrubel84

Post autor: Wrubel84 »

Masz podpisaną jakąkolwiek umowę o pracę ? Na jakiś określony czas, z okresem wypowiedzenia czy coś ? Jak skonstruowana jest umowa ?

sc0user

Post autor: sc0user »

ElFirmino pisze:
21 wrz 2020, o 09:50
Cześć, widziałem na forum kilku prawników, więc może ktoś będzie w stanie mi pomóc. Od jakiegoś czasu zmieniłem pracę i umówiłem się na okres próbny, po kilku tygodniach stwierdziłem, że praca mi nie odpowiada i chcę odejść. Dzisiaj szef stwierdził, że jestem wpisany do Zusu i nie jest to takie proste, mówi o obciążeniu mnie stratami za to, że się zwalniam bez dłuższego uprzedzenia. Żadnej umowy jeszcze nie podpisywałem i dziwi mnie to, że jestem wpisany do ZUS-u (do tego chyba też potrzebny jest mój podpis?) Czy w ogóle mogę być traktowany jako pracownik i wpisany do ZUS-u jeśli jedyne czego dokonałem to badania lekarskie?
Masz podpisaną jakąkolwiek umowę? Jeśli nie, to nie bój się, bo pracownik zawsze może tłumaczyć się sytuacją życiową, że po prostu byłeś zmuszony tak pracować, bo życie kosztuje itd. Natomiast pracodawca dostanie po dupie za zatrudnianie pracownika na czarno.
Jeśli umowa jest i jest w niej okres wypowiedzenia to wygląda to tak 34 K.p. stanowi, że okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi: 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

I nic nikomu nie musisz oddawać, żadnych składek. Przepracowałeś ileś dni, to za tyle dostaniesz wynagrodzenie i za tyle zostaną zapłacone składki, z Twojej pensji i z firmy.

ElFirmino

Żadnej umowy nie podpisywałem, z tego co teraz się dowiaduje kilka dni byłem na czarno, później zostałem wpisany do zusu (bez mojej wiedzy i podpisu). Pracodawca twierdzi, że jeśli jestem wpisany do zusu to tak jakbym był pracownikiem i obowiązuje mnie okres wypowiedzenia itd. Umowa miała być na 3-miesiące, ale nie została jeszcze przygotowana, a tym bardziej podpisana.
Edit: Wynagrodzenie zostało mi wypłacone tak jak się ugadywaliśmy. W jaki sposób mam się teraz zwolnić? I czy można w ogóle mówić o jakimś zwolnieniu skoro formalnie tam nie pracowałem (?) (brak podpisanej umowy). Najbardziej mnie ciekawi czy przy wypełnianiu wniosku do zusu potrzebny jest mój podpis, jak patrzyłem na wzór to tak, więc w jaki sposób mogłem zostać zarejestrowany bez podpisu :shock:

Awatar użytkownika
Egalot

Post autor: Egalot »

Może sprawdź, czy w ogóle Ciebie zgłosił do ZUS, czy tylko ściemnia.

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platfo ... ezpieczen-
Obrazek

ElFirmino

Egalot pisze:
21 wrz 2020, o 11:41
Może sprawdź, czy w ogóle Ciebie zgłosił do ZUS, czy tylko ściemnia.

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platfo ... ezpieczen-
Raczej zgłosił, niestety na tej stronie trzeba przeprowadzić autoryzację w placówce, a do najbliższej mam ponad 40km.

ODPOWIEDZ