Psy, Koty, Rybki - zwierzęta

Tutaj możecie pisać o wszystkim o czym chcecie napisać i podzielić się z innymi.

Moderatorzy: ramar, zoltoczerwony, Juluz, Daniel, Gonzo, Szpieg1, AirCanada

Awatar użytkownika
BartekLfc1993

Psy, Koty, Rybki - zwierzęta

Post autor: BartekLfc1993 »

Witam.
Zakładam ten temat (nigdzie nie mogłem znaleźć) ponieważ planuje w najbliższym czasie kupić pieska.
Rasa to Husky, bardzo wymagający pies ale dobrze przemyślałem tą sprawę, i jestem na niego zdecydowany i przedewszystkim gotowy.
Teraz pytanie kieruje do Was, mieliście (lub posiadacie) albo chociaż mieliście doczynienia z tą rasą psa? Zawsze to było moje marzenie. Dużo się o nich naczytałem i wiem że lekko nie będzie, ale może ktoś z użytkowników lfc.pl podzieli się ze mną wskazówkami na ten temat?

Temat też dotyczy innych zwierzaków ;)
You'll Never Walk Alone
Obrazek
#JurgenMUSISZ !

ElFirmino

Re: Psy - oraz ogólny temat o zwierzakach.

Post autor: ElFirmino »

Moja ciotka takiego ma, super piesek, ale ta sierść na zime... wszędzie te kłaki, piesek raczej łagdny chociaż ma charakterek, mój palec pamięta zabawę z nim ;) , jeśli mieszkasz w mieście, nie masz ogrodu itp. to odradzam, ten piesek musi biegać, godzinny spacer mu nie wystarczy.
I odemnie pytanko wiecie gdzie można dostać krewetki (akwariowe, hodowlane) w okolicach Tarnowa? nie mówię tutaj o pospolitych RC itp. tylko o "ekskluzywnych" Taiwan bee.

Awatar użytkownika
BartekLfc1993

Re: Psy, Koty, Rybki - zwierzęta

Tak mieszkam w mieście a dodatkowo w bloku. Jednak jestem przekonany, że nie stanowi to problemu. Piesek będzie miał zapewniony ruch ponieważ często biegam a dodatkowo jeżdźe rowerkiem dużo, także będą dni gdzie będę go targał za sobą :P
You'll Never Walk Alone
Obrazek
#JurgenMUSISZ !

HappyBlancik

Post autor: HappyBlancik »

Nie chcę tutaj nikogo obrażać, czy czegoś komuś odradzać, ale Husky i blok to totalne przeciwieństwa. Tego psa zostawia się na całe dnie w ogródku, żeby się wybiegał i wyszalał. Zresztą, jak większość psów północnych. A i oczywiście zabawy w większym ogrodzie nie wystarczają. Husky w bloku nie będzie szczęśliwym psem. No chyba, że nie pracujesz ani się nie uczysz i możesz jeździć z nim godzinami na rowerku. Oczywiście, pies jak człowiek - każdy jest inny. Psy te, na ogół gdy się nudzą, są bardzo niegrzeczne. Husky kocha śnieg, zimno, szelki i sanki. Może ciągnąć młodsze rodzeństwo całymi dniami na sankach.

Huskie powinno się zdrowo karmić - niczym sportsmena. Wszelaki drob, ryz, gotowane warzywa. Ale i w tym przypadku są wybredne. Dasz mu kurczaka z ryżem, a na drugi dzień nawet na niego nie spojrzy.

Husky raczej nie szczekają, więc to raczej problem nie jest. Czasem jedynie wyją.
Jesteś pierwszy - jesteś zwycięzcą. Jesteś drugi - jesteś nikim.

Awatar użytkownika
BartekLfc1993

Wiem wiem dużo osób zwraca na to uwagę jednak bardzo chciałbym poświęcić mu dużo czasu i go po prostu wychować od małego :)

Ruchu będzie miał pod dostatkiem ;) Mógłbyś rozwinąć ten temat o żywieniu go? Pierwsze o tym słysze.
You'll Never Walk Alone
Obrazek
#JurgenMUSISZ !

Awatar użytkownika
Szpieg1
Moderator

Post autor: Szpieg1 »

Żywienie to podstawa... Tylko nie mów, że chciałeś mu dawać "Chappi" czy inny shit...
Jak już miałbyś dawać karmę gotową to przygotuj się także na duże wydatki.

norehearsall

Post autor: norehearsall »

Pamiętaj, że z żadnym szczeniakiem nie możesz zacząć trenować do czasu osiągnięcia przez niego fizycznej dojrzałości. Chodzi o układ kostny i mięśniowy, który rozwija się ok półtora roku. Minimalna granica to osiągnięcie roku, ale i tak rozpoczęcie treningów i poziom aktywności konsultowałabym z psim ortopedą.
Zbyt dużym wysiłkiem fizycznym w okresie wzrostu narażasz go na zwyrodnienia i kontuzje.

Co do żywienia, najlepiej wejdź na forum poświęcone rasie, na pewno któryś wątek o tym traktuje. Żywienie naturalne to bardzo szeroki temat, który ciężko jakoś rozsądnie streścić. Jeśli nie chcesz psu gotować, jest wiele suchych karm dla psów o większej aktywności. Oczywiście mówię tu o dobrych karmach, zapomnij o marketowych, żaden pies na to nie zasługuje.

No i, rasowy = rodowodowy. Udokumentowane pochodzenie z dobrej hodowli to nie możliwość wystawiania, tylko pewna gwarancja, że dostajesz psa po zdrowych i stabilnych psychicznie rodzicach, więc masz mniejszą szansę na psa z problemami. Z tego co wiem huskiego powinno się badać pod kątem chorób oczu i dysplazji stawów.
Jeśli nie z papierami, to poszukaj bidy w schroniskach lub fundacjach, pełno ich.

HappyBlancik

Post autor: HappyBlancik »

BartekLfc1993 pisze:Wiem wiem dużo osób zwraca na to uwagę jednak bardzo chciałbym poświęcić mu dużo czasu i go po prostu wychować od małego :)

Ruchu będzie miał pod dostatkiem ;) Mógłbyś rozwinąć ten temat o żywieniu go? Pierwsze o tym słysze.
Tak jak kolega napisał, Huskiego nie można karmić zwykłą karmą jak jamnika czy innego Labradora. Pies ten musi jeść bardzo zdrowo. Chude mięso, warzywa, ryż czy inne kasze i tego typu rzeczy. Owszem, możesz postawić na karmę, ale ta najwyższej jakości z dużym % mięsa jest dość droga. No i nie możesz zapchać mu całej miski, tylko dawkować jedzenie - wiesz, kilka mniejszych posiłków. Żadne resztki z obiadu czy jakieś kiełbasy nie wchodzą w grę. Oczywiście, czasem można, ale żeby to nie stało się nawykiem. Pewnie, są też ludzie, którzy tego nie przestrzegają i dają mu karmę z biedronki, ale to mija się z celem.
Jesteś pierwszy - jesteś zwycięzcą. Jesteś drugi - jesteś nikim.

Khedron
Kontakt:

Post autor: Khedron »

Po pierwsze to karmienie wszelakiego psa karmą z Biedronki, Chappi czy Pedigree, typowym psim fastfoodem powinno być karalne. :) każdy pies powinien jeść zdrowo. Jest wiele teorii nt. żywienia psów. Niektórzy krytykują gotowanie jedzenia, niektórzy popierają suchą karmę z mieszaniem mokrej, niektórzy karmią tylko suchą. Ja swojego sierściucha karmiłem suchą karmą i raz na jakiś czas w związku z tym, że był wybredny, częstowałem gotowanym jedzeniem. I z tym gotowanym jedzeniem też jest problem, bo nie wszystko możesz mu dać. Teorii jest tyle ilu specjalistów. Ja olałem temat i patrzyłem jak po danym jedzeniu zachowuje mi się pies. Co zostawia w trawie na spacerach itp. Co do rasy. Nie ważne czy będziesz z nim biegał, jeździł na rowerze 100 km dziennie. Broń Boże przed 1,5 roku bo zniszczysz jego układ kostny. Husky nie nadaje się do mieszkania w bloku i tyle. Sam rozmiar mieszkania. Pies będzie się męczył, temperatura pokojowa w zimie. Mam znajomego który swego czasu mieszkał z Haskaczem w bloku i w zimie pies przebywał i spał w śniegu na balkonie, bo się męczył w pomieszczeniu. Nie skazuj psa na cierpienie, bo nam może się wydawać, że to nic takiego a on naprawdę będzie cierpiał. jest masę ras z którymi można biegać, uprawiać sporty a nie odczują tego braku przestrzeni(nie ruchu) na sobie.
"Wychodzę z roboty, bo kiedyś muszę, nie? Wsiadam w tramwaj to się ode mnie odsuwają, bo śmierdzę trupem... nawet nie wiem jaka to linia. I samotność to jest wtedy, jak każdy tramwaj jest dobry, bo gdzie nie pojedziesz to samo cię czeka."

ElFirmino

Post autor: ElFirmino »

Chłopaki, wczoraj za okazyjną cenę kupiłem akwarium ~250l i mam odnośnie jego kilka pytań. Do akwarium muszę dokupić filtr, ale nie wiem jaki- zewnętrzyny/wewnętrzny/kaskada/kubełek i o jakiej mocy, druga sprawa, jakie rybki mogę trzymać w takim akwarium? miałem niedawno nawet kilkanaście krewetkariów i zwykłe akwarium z rybkami około 80l, więc doświadczenie mam, ale nie wiem jakie rybki mogę kupić do tak dużego akwarium? Do akwarium mam dwa zestawy do wystroju, pierwszy to: Malawi czyli rybki coś z pyszczaków (?)
i drugi zestaw do Tanganiki. Z roślinkami nie ma problemu, bo od tej osoby będę je miał. Jakie rybki możecie polecic do tych biotopów? i do którego z biotopów są ładniejsze/tańsze/łatwiejsze w chodowli rybki?

ODPOWIEDZ