Szerzenie dezinformacji

Tutaj możecie pisać o naszej stronie. Co chcielibyście, żeby się na niej znalazło lub co powinniśmy zmienić.

Moderatorzy: zoltoczerwony, ramar, Juluz, Szpieg1, Gonzo, Daniel, AirCanada

Offsite
Kontakt:

Szerzenie dezinformacji

Post autor: Offsite »

Cześć!

Chciałbym poruszyć spory problem, który dotyka nas każdego dnia i wyraźnie nasila się ostatnimi czasy.
Według mnie powodem tego stanu rzeczy jest bierność moderacji i cicha akceptacja takiego stanu rzeczy.

Użytkownicy, coraz częściej podają nierzetelne, nieprawdziwe, zmyślone czy wątpliwe informacje. Szerząc w ten sposób dezinformację, oraz zakłócając działanie forum. Bo forum dyskusyjne to z definicji (via wikipedia)
Forum dyskusyjne – przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.
Więc z założenia powinniśmy rozmawiać o faktach, wymieniać się INFORMACJAMI. Dywagować w tematach do tego przeznaczonych. Ale dyskusja przede wszystkim powinna się opierać o źródła i rzeczywisty stan rzeczy.

Chciałbym przedstawić kilka przykładów dezinformacji, informacja z dzisiaj:
Komentarz w temacie o Thiago Alcantarze
keinnasenhasen pisze:
18 lis 2020, o 10:22
Nie zagra z Leicester.
...
Żadnej oficjalnej wypowiedzi nikogo ze sztabu nie było. Gdzieś na thisisanfield mignęła mi informacja, że występ Thiago jest bardzo wątpliwy.
Książkowy przykład. Przeszukałem podane źródło. Od października nie pojawiła się żadna informacja na temat Thiago.
Pic rel:
Obrazek
Objaśnienie. Stosując sztuczkę site:tutajadreswww wyszukujemy konkretnie na danej stronie. Intext:tutaj wyszukiwana fraza - podpowiada czego Google ma szukać.

Drugi przykład:
Komentarz w temacie Joe Gomeza
SEB pisze:
12 lis 2020, o 00:30
Na wielu forach oraz stronach poświęconych LFC lata informacja o kontuzji Gomeza, której doznał po kontakcie z Picfordem, doszło ponoć również do starcia emocjalnego po tej akcji na linii Connor Coady (ex LFC ŚO) vs Pickford.

Ciekawe czy dowiemy się prawdy, wiadomo GS jest selekcjonerem, który będzie starał się zamiatać tą sprawę jak najdłużej pod dywan. Pojawia też się coraz więcej informacji na temat obozów i dzielenia się na grupki na zgrupowaniu Reprezentacji Anglii.

Edit. Już udzielił informacji odnośnie Gomeza i dziwnym trafem od razu określił że przy doznaniu kontuzji przez Joe nie było przy nim żadnych zawodników.

Podejrzane...
Jakie to fora? Jakie to strony poświęcone LFC? Skąd te informacje o Connorze? W Google jest pusto. Jest to wesoła twórczość użytkownika SEB.
Pic rel:
Obrazek

Zresztą nie pierwszy raz, już kiedyś wyjaśniałem banialuki tego użytkownika m.in. w tym miejscu: https://forum.lfc.pl/viewtopic.php?f=2& ... 65#p490065

Jeszcze jeden przykład z wczoraj:
Temat Giniego Wijnalduma:
adamne pisze:
17 lis 2020, o 22:25
Podobno klub zaproponował Giniemu nowy trzyletni kontrakt i podwyżkę tygodniówki z 70 na 100 tys. tygodniowo. Nie wiem czy to wystarczy żeby go zatrzymać u nas ale przynajmniej próbują. Inter dołączył do Barcelony w staraniach o jego pozyskanie więc nasza oferta może zostać przelicytowana ale mam nadzieję że chłop weźmie pod uwagę coś więcej niż tylko kasę.
...
Tutaj jest już lepiej bo użytkownik użył słowa "podobno", źródło które napisało tego newsa to: https://www.express.co.uk/sport/footbal ... nter-Milan

A The Express jest wręcz zbanowany wśród społeczności Reddita
Obrazek

Takich sytuacji jest więcej, zdarzają się tak naprawdę cały czas. Odechciewa się korzystania z forum. Wchodzę i widzę, że dyskutuje się tutaj o gruszkach na wierzbie, nie odnosi się do faktów, a jakiś wymysłów. Bzdura goni bzdurę. O czym tu rozmawiać? O ceregielach? O domysłach czy banialukach jednego czy drugiego użytkownika forum. Dlaczego administracja nic z tym nie robi? Mógłbym każdego dnia punktować coraz to kolejne wypowiedzi, ale mi się już nie chce. Powiedziałbym, że na forum jest na dzień dzisiejszy 20% rozmów o faktach, newsach, a 80% o fake newsach i kłamstwach. Obraz tego odbija się nawet na stronie głównej, przestałem ją czytać. Wybieram inne, zagraniczne źródła czy Twittera, gdzie znajdę dziennikarzy bliskich klubowi. Jest to równia pochyła do pogrzebania forum.

Rozwiązanie jest proste:
1. Bardzo proste - podajesz news - podajesz źródło. Tyle.
2. Całość można uzupełnić o dziennikarską tier listę jak na Reddicie (https://imgur.com/a/BYg7b1m)
3. I spiąć jasnym regulaminem.
4. Arsenal.

I po sprawie, informacje pusta, taka jak powyższa o Gomezie - warn i do wywalenia. Informacja o Winajldumie? Moderator może edytować post i dopisać kolorkiem, że jest to informacja niepotwierdzona, pochodząca z tabloidu. I to jest spoko, na kanwie takich pierdół można pogadać, można sobie odświeżyć temat, ale zachowując rozum i świadomość wiarygodności informacji.
Czemu by się nie pochwalić - https://off-site.pl
YNWA!

adamne

Re: Szerzenie dezinformacji - aktualnie największy problem naszego forum.

Post autor: adamne »

Offsite pisze:
18 lis 2020, o 15:49

Jeszcze jeden przykład z wczoraj:
Temat Giniego Wijnalduma:
adamne pisze:
17 lis 2020, o 22:25
Podobno klub zaproponował Giniemu nowy trzyletni kontrakt i podwyżkę tygodniówki z 70 na 100 tys. tygodniowo. Nie wiem czy to wystarczy żeby go zatrzymać u nas ale przynajmniej próbują. Inter dołączył do Barcelony w staraniach o jego pozyskanie więc nasza oferta może zostać przelicytowana ale mam nadzieję że chłop weźmie pod uwagę coś więcej niż tylko kasę.
...
Tutaj jest już lepiej bo użytkownik użył słowa "podobno", źródło które napisało tego newsa to: https://www.express.co.uk/sport/footbal ... nter-Milan

A The Express jest wręcz zbanowany wśród społeczności Reddita
Skoro już zostałem wywołany do tablicy to pozwolę sobie odpowiedzieć. Ja tę plotkę o Wijnaldumie widziałem nie na The Express tylko na Calciomercato https://www.calciomercato.com/news/inte ... ldum-54928 a to Tier 4 - wiem, ciągle słabo ale dlatego napisałem że podobno. Przepraszam za niepodanie źródła, zwykle podaję ale mi się zapomniało.
Jak nic się nie dzieje i jest cisza na forum to ja nie widzę powodu żeby nie pogadać też o plotkach, oczywiście nie mam na myśli oczywistych kłamstw.
Nas się nie skreśla.
Andy Robertson

kubinho997

Post autor: kubinho997 »

Myślę, że nic się tutaj nie zmieni.
Problem z SEBem jest od dłuższego czasu, wiele osób pod jego postami apeluje o uwagę moderatorów, ale oni nic nie zrobią. Dlaczego? Robi grafiki na fp. Nie zajmą się nikim, bo musieliby zająć się SEBem. Przykre to, ale co zrobić.

SEB

Post autor: SEB »

Posypuję głowę popiołem. Czasem wrzucam za dużo newsów z słabych źródeł. Muszę nad tym popracować, by szukać lepszych źródeł.
Za co przepraszam.

Z drugiej strony uważam, że czasami warto pogadać o spekulacjach, dlaczego Twoim zdaniem ten zawodnik pasuje do naszego składu, a dlaczego tamten nie.

Warto podkreślić że nigdy nikogo nie uraziłem i nie złamałem regulaminu.

Na świecie panuje ogólna wolność słowa, więc jeśli mam ochotę napisać że Firmino jest słabą dziewiątka i nie powinien grać w podstawowej jedenastce to mogę to napisać za każdym razem gdy zagra słaby zły mecz, wytykając jego błędy.
Oczywiście nie robiąc spamu i nie łamiąc w żadnym stopniu regulaminu forum.

Gdyby wszyscy byli tacy poważni jak wy, wtedy to forum nie żyłoby tak dobrze jak teraz.

Każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii, ale nie należy nikogo obrażać.

Zapamiętajcie to sobie i weźcie do serca, żaden z Was nie jest Edwardsem, aby weryfikować czy moja opinia na temat Kabaka z Schalke jest właściwa czy też nie.

Wszystko w życiu nie jest kolorowe. Każdy popełnia błędy. Popełniał je Brendan, popełniał Benitez i popełniać będzie Klopp.

Nie widzę powodu dlaczego miałbym nie wytykać błędów Kloppowi skoro po Brendanie, nasi forumowi obrońcy poprawności jechali po bandzie.

Mi wytukacie moje opinie, a sami przekraczacie granice poprawnosci. Nigdy nie podam ręki osobie która jedzie po równi z Sterlingiem, przekraczając granice czasem i prawne. Odwalił okej, ale dla mnie zawsze będzie naszym dzieciakiem.z numerem 31.

Na sam koniec dodam, tak robię grafiki bo to moje hobby i będę to robił nawet jak zostanę zbanowany.
Daje temu klubowi więcej niż wy razem wzięci, a myślę że kochamy go na równi.
Obrazek

Awatar użytkownika
PyrkaLFC

Post autor: PyrkaLFC »

Spoiler:
Trochę ubarwiłeś historię o tym jak irytowałeś połowę forum - nieprawda, że nie złamałeś żadnego punktu regulaminu, bo łamałeś je notorycznie wrzucając posty bez źródła. Wybieliłeś też swoją aktywność na forum, bo czym innym jest pisać o tym, że Firmino zagrał słaby mecz, a czym innym jest spamowanie przez całe letnie okienko jakim to FSG jest żydostwem i jak to wyprowadzają kase z klubu. Trochę więcej potrzeba, żeby znowu zacząć traktować Cię poważnie - ja osobiście uważam, że Twoje konto zostało założone głównie w celach trollingu (oczywiście to nie musi być prawda, to po prostu moje wrażenie Twojej osoby na podstawie Twoich wypowiedzi, nie mniej dalej nie zamierzam traktować Cię poważnie) i gdyby decyzja zależała ode mnie wyłapał byś jakiegoś solidnego bana, co byś mógł w spokoju sobie niektóre rzeczy poukładać.
Na świecie panuje ogólna wolność słowa, więc jeśli mam ochotę napisać że Firmino jest słabą dziewiątka i nie powinien grać w podstawowej jedenastce to mogę to napisać za każdym razem gdy zagra słaby zły mecz, wytykając jego błędy.

Jasne masz takie prawo, nikt Cie za to nie zamknie w więzieniu. Masz też prawo usiąść do stołu i zachowywać się jak świnia - nie ma żadnych regulacji prawnych, które by tego zakazywały, jednak z jakiegoś powodu wiekszość osób tego nie robi. Dlaczego? Bo nie siedzą przy stole sami, Stół jest wspólny i niektóre nieodpowiednie zachowania przy nim nie występują w efekcie zawartej niepisemnie umowy pomiędzy wszystkimi uczestnikami uczty. Ta umowa nazywa się "Kulturą". Podobnie forum jest wspólne, (w takim rozumieniu, że należy do właściciela forum, natomiast użytkujemy je wszyscy i w miare możliwości wszyscy dbamy o to żeby był tu jako taki porządek), więc jeżeli masz ochotę po raz kolejny napisać to samo w temacie o Firmino, to przynajmniej zachowaj odrobinę kultury i napisz to jak człowiek, a nie jak małpa która rzuca gównem w szybę.
"Grało się non stop, od samego rana.
Nie płaciłem hajsem tylko bólem w kolanach"
https://streamable.com/j3pcz?fbclid=IwA ... s9stQEFQiU ;)

navyblue

Post autor: navyblue »

PyrkaLFC pisze:
18 lis 2020, o 19:18

Jasne masz takie prawo, nikt Cie za to nie zamknie w więzieniu. Masz też prawo usiąść do stołu i zachowywać się jak świnia - nie ma żadnych regulacji prawnych, które by tego zakazywały, jednak z jakiegoś powodu wiekszość osób tego nie robi. Dlaczego? Bo nie siedzą przy stole sami, Stół jest wspólny i niektóre nieodpowiednie zachowania przy nim nie występują w efekcie zawartej niepisemnie umowy pomiędzy wszystkimi uczestnikami uczty. Ta umowa nazywa się "Kulturą". Podobnie forum jest wspólne, (w takim rozumieniu, że należy do właściciela forum, natomiast użytkujemy je wszyscy i w miare możliwości wszyscy dbamy o to żeby był tu jako taki porządek), więc jeżeli masz ochotę po raz kolejny napisać to samo w temacie o Firmino, to przynajmniej zachowaj odrobinę kultury i napisz to jak człowiek, a nie jak małpa która rzuca gównem w szybę.
Brawo PyrkaLFC
Pięknie wyjaśniłeś trolla o nicku SEB. Mam nadzieję, że Twój wywód da trochę do myślenia adminom, że mamy do czynienia z osobnikiem siejącym na siłę ferment, który nie jest kibicem LFC a tylko marnym prowokatorem, który uaktywnia się tylko wtedy gdy pojawiają się jakieś newsy negatywne, typu słaby wynik, kontuzje niedoszły transfer itp.
Po drugie wrzuca informacje niepoparte źródłami byle by tylko dolać oliwy do ognia, sprowokować a nie konstruktywnie sklecić jakieś przemyślenia.
Ja od jakiegoś czasu go ignoruję, ale widzę, że działa na nerwy większej części użytkowników. Mam nadzieję, że Admini czytając forum widzą co ten osobnik wyprawia i podejmą odpowiednie kroki.

Awatar użytkownika
Wrubel84

Re: Szerzenie dezinformacji

Post autor: Wrubel84 »

SEB pisze:
18 lis 2020, o 18:22
Posypuję głowę popiołem. Czasem wrzucam za dużo newsów z słabych źródeł. Muszę nad tym popracować, by szukać lepszych źródeł.
Za co przepraszam.

Z drugiej strony uważam, że czasami warto pogadać o spekulacjach, dlaczego Twoim zdaniem ten zawodnik pasuje do naszego składu, a dlaczego tamten nie.

Warto podkreślić że nigdy nikogo nie uraziłem i nie złamałem regulaminu.

Gdyby wszyscy byli tacy poważni jak wy, wtedy to forum nie żyłoby tak dobrze jak teraz.

Zapamiętajcie to sobie i weźcie do serca, żaden z Was nie jest Edwardsem, aby weryfikować czy moja opinia na temat Kabaka z Schalke jest właściwa czy też nie.

Wszystko w życiu nie jest kolorowe. Każdy popełnia błędy. Popełniał je Brendan, popełniał Benitez i popełniać będzie Klopp.

Nie widzę powodu dlaczego miałbym nie wytykać błędów Kloppowi skoro po Brendanie, nasi forumowi obrońcy poprawności jechali po bandzie.

Mi wytukacie moje opinie, a sami przekraczacie granice poprawnosci. Nigdy nie podam ręki osobie która jedzie po równi z Sterlingiem, przekraczając granice czasem i prawne. Odwalił okej, ale dla mnie zawsze będzie naszym dzieciakiem.z numerem 31.

Na sam koniec dodam, tak robię grafiki bo to moje hobby i będę to robił nawet jak zostanę zbanowany.
Daje temu klubowi więcej niż wy razem wzięci, a myślę że kochamy go na równi.
Pięknie się czytało, ta skrucha, spokojne wyjaśnienia, dojrzałe podejście .... aż tu nagle ... Daje temu klubowi więcej niż wy razem wzięci, a myślę że kochamy go na równi. Jak inaczej to potraktować jak określenie "jestem lepszy od was" ? I chcesz być traktowany poważnie ? Jesteś Trollem internetowym i tyle.

SEB

Proszę o miesięcznego bana. Sam poddaje się karze.
Obrazek

Offsite
Kontakt:

adamne pisze:
18 lis 2020, o 16:25
Skoro już zostałem wywołany do tablicy to pozwolę sobie odpowiedzieć. Ja tę plotkę o Wijnaldumie widziałem nie na The Express tylko na Calciomercato https://www.calciomercato.com/news/inte ... ldum-54928 a to Tier 4 - wiem, ciągle słabo ale dlatego napisałem że podobno. Przepraszam za niepodanie źródła, zwykle podaję ale mi się zapomniało.
Jak nic się nie dzieje i jest cisza na forum to ja nie widzę powodu żeby nie pogadać też o plotkach, oczywiście nie mam na myśli oczywistych kłamstw.
No offence, Adamne. Zostałeś wywołany, bo akurat Twój post mi się rzucił w oczy. Użyłeś słowa podobno, więc to w pewnym sensie definiuję sprawę.

SEB pisze:
Za co przepraszam.
Seb, nie mam pojęcia jakie masz źródła, ale notorycznie nie potrafię się ich doszukać. Mam wrażenie, że połowa rzeczy o których piszesz powstaję w Twojej głowie.
SEB pisze:

Pewnie, możesz wyrażać tyle opinii ile chcesz, ale Ty wymyślasz całe historie. Nie przeszkadza mi, że według Ciebie FSG to dusigrosze, ale budujesz w okół tego ogromne kłamstwo na temat finansów klubowych, które podajesz dalej, ludzie w nie wierzą, a na koniec okazuje się to fikcją
- https://forum.lfc.pl/viewtopic.php?f=2& ... 35#p489835

Nigdy mi nie przeszkadzały Twoje opinie, (chociaż są irytujące, bo mam zupełnie inne) wyrażaj ich ile chcesz. A jak masz jakieś "niusy" to zastanów się dwa razy co z nimi zrobić.
SEB pisze:
18 lis 2020, o 22:36
Teraz to nic by nie dało. Zaczekajmy na otwarcie okienka zimowego 8)
YNWA!

Awatar użytkownika
Szpieg1
Moderator

Post autor: Szpieg1 »

Chyba wywołany troszkę do tablicy jeśli chodzi o porządki na forum.

Odniosę się najpierw do kwestii dezinformacji. Podawanie źródła jest podane w regulaminie i w spekulacjach jest OBOWIĄZKOWE.
(offsite - wyślij mi tu jeszcze raz zrzut ekranu z tych źródeł, które kiedyś były tu podane na forum z których korzystać, których nie ale gdzieś to
zniknęło nie wiem dlaczego, wydaje mi się, że nawet podpięte pod regulamin niegdyś było i tam też bodajże Damian? działał w tej sprawie).
Jednak nikt nie jest w stanie wyłapać wszystkiego i użytkownicy powinni raportować takie sytuacje.
Ja ostatnio byłem troszkę mniej aktywny choć staram się,
dzięki Daniel, że uaktywniłeś się jeśli chodzi o moderację ale nie wiem czy to na stałe czy nie natomiast faktem jest, że mamy braki kadrowe,
jeden z moderatorów pisze też newsy na stronę więc jest zajęty, drugi już dawno powiedział dlaczego jego aktywność jest sporadyczna,
tak czy inaczej nie da rady wyłapać wszystkiego bez Waszych raportów - jasne, czasem widzę, że ktoś coś raportuje ale to kropla w morzu tego co widzę, że potrzeba, a przeszukiwanie wątków w tym bałaganie postów, którzy niektórzy robią (offtopów lekko mówiąc) jest naprawdę trudne.

Odnośnie wulgaryzmów czy przezywania i innych takich staram się reagować na bieżąco natomiast rzeczywiście ostatnie 2 tygodnie moja aktywność była bardzo ograniczona (sprawy prywatne), postaram się by było lepiej.

ps. nie wiem co się tu dzieje z tym formatowaniem tekstu ale tragicznie to wygląda, w edytorze w porządku, a już po wysłaniu posta tragedia.

Awatar użytkownika
Daniel
Honorowy Moderator
Kontakt:

Post autor: Daniel »

Rzeczywiście na forum robi się dosyć często bałagan, który pod wpływem jednego impulsu (np. kontrowersyjny post) przybiera na sile niczym kula śniegowa. Staram się przeglądać tematy w miarę na bieżąco, czasem również w pracy i czyścić obraźliwe/niezgodne z regulaminem/offtopowe posty. Niestety również nie jestem w stanie monitorować sytuacji regularnie.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na drugą stronę medalu. Łatwość, z jaką wielu użytkownikom przychodzi poddanie się prowokacji lub emocjom związanym np. z meczem. Tutaj zapodam przykład przeklinanego zewsząd SEBa(y?). Cokolwiek chłopaczyna by nie napisał, pod jego postem pojawia się kilka, kilkanaście postów z apelem do moderatorów, żeby w końcu się go pozbyć. I niekoniecznie mowa o sytuacjach, w których łamie on regulamin. To tylko przykład, sytuacji jest więcej, więc nie chcę by ktoś odnosił się konkretnie do tego przypadku. Byłoby to zbytnie zawężanie problemu.

Apel mój więc do wszystkich członków naszej społeczności: nie dajcie się prowokować, jeśli ktoś was szczególnie irytuje, stosujcie odpowiednie narzędzie forum - "ignoruj". Zdaję sobie sprawę, że to moderacja jest od pilnowania porządku, ale wiele zależy od nas samych - każdego z osobna. Zachowujmy się dojrzale, a wszystkim nam będzie się spędzało tutaj czas przyjemniej.
Proud to be RED.
"The most important thing that we all must remember is that this football club is much more important and bigger than anybody." Kenny Dalglish

Offsite
Kontakt:

Szpieg1 pisze:
20 lis 2020, o 05:31
Chyba wywołany troszkę do tablicy jeśli chodzi o porządki na forum.

Odniosę się najpierw do kwestii dezinformacji. Podawanie źródła jest podane w regulaminie i w spekulacjach jest OBOWIĄZKOWE.
(offsite - wyślij mi tu jeszcze raz zrzut ekranu z tych źródeł, które kiedyś były tu podane na forum z których korzystać, których nie ale gdzieś to
zniknęło nie wiem dlaczego, wydaje mi się, że nawet podpięte pod regulamin niegdyś było i tam też bodajże Damian? działał w tej sprawie).

https://imgur.com/a/BYg7b1m

Szpieg1 pisze:
20 lis 2020, o 05:31
Jednak nikt nie jest w stanie wyłapać wszystkiego i użytkownicy powinni raportować takie sytuacje.
Ja ostatnio byłem troszkę mniej aktywny choć staram się
Nie bójcie się prosić o pomoc. Jeśli rąk do pracy brakuję to zawsze można otworzyć nabór na moderatorów. Może macie zafanych użytkowników, do których warto byłoby się odezwać? Nie traktujcie forum jak brzydkiego dziecka - a tak wydaje się być traktowany po debiucie nowej strony.
YNWA!

Django

Post autor: Django »

SEB pisze:
18 lis 2020, o 22:36
Po prostu przez miesiąc nie wchodź na forum.
Obrazek

Awatar użytkownika
Szpieg1
Moderator

Post autor: Szpieg1 »

Spoiler:
Dziękuję za link.

Co do naboru to akurat ja i chyba reszta modów nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie - decyduje naczelny.
Natomiast tak jak mówię, uważam, że potrzebne jest raportowanie i jeszcze raz raportowanie, wtedy łatwiej to ogarnąć.

SEB

Myślę że większym problemem forum i strony są pojawiające się w komentarzach linki do zawirusowanych serwisów randkowych, a także komentarze użytkowników w stylu "nie ma pandemii", "banda PiSowska" oraz pociski ksenofobiczne.

Pozdrawiam serdecznie miłej niedzieli. Zapraszam na placek drożdżowy.
Obrazek

ODPOWIEDZ