Sędziowanie w Premier League

Liga angielska i wszystko co z nią związane.

Moderatorzy: ramar, zoltoczerwony, Juluz, Daniel, Gonzo, Szpieg1, AirCanada

Awatar użytkownika
arvedui
Redaktor

Re: Sędziowanie w Premier League

Post autor: arvedui »

Co do bramkarza, to sprawa jest prosta: jeśli wyszedł przed linię i obronił strzał, to powinna być powtórka. Natomiast co do wbiegających zawodników, to jeszcze pozostaje kwestia tego, czy mieli wpływ na przebieg akcji. Jeżeli bramkarz sparuje piłkę nad poprzeczkę, to nawet wbiegający zbyt szybko zawodnicy nie mają znaczenia. Podobnie jeśli wbiegnie ktoś z jednej strony, a odbita piłka poleci w drugą – jeżeli wbiegający zawodnik nie ma wpływu na wynik akcji, to karnego się nie powtarza. I dotyczy to tak samo napastników, jak i obrońców. Przyznam się, że nie wiem dokładnie, jak to wygląda w przepisach, ale w jednym z programów któryś z angielskich sędziów to tłumaczył.
AustralianMagic pisze: Że jak? Przecież faul był tak oczywisty, że aż wstyd pisać i to podważać :lol: Sędzie też faul widział, ale postanowił nie gwizdać wiedząc, że sytuacja była stykowa i może popełnić błąd, a jednocześnie jeżeli nie zagwiżdże a coś z tego będzie to VAR sprawdzi. Także wzorowe zachowanie sędziego i prawidłowa decyzja VAR.
W (bodajże) Premier League Review Chris Foy (były sędzia Premier League) stwierdził, że jego zdaniem dobra decyzja VAR-u, ale po tym jak trzy inne osoby w studio się z nim nie zgodziły, trochę zmienił zdanie i powiedział, że może i faul był, ale raczej nie był to oczywisty błąd, który powinien być zmieniony przez VAR. Ja też nie jestem przekonany, czy to był faul, bo bramkarz nie jest nietykalny - wyskok Van Dijka do piłki był z jednego w zasadzie kroku, to też nie była taka sytuacja, w której napastnik rozpędzony wpada w bramkarza i go przewraca.
AustralianMagic pisze: Sędzie też faul widział, ale postanowił nie gwizdać wiedząc, że sytuacja była stykowa i może popełnić błąd, a jednocześnie jeżeli nie zagwiżdże a coś z tego będzie to VAR sprawdzi.
Jest jednak różnica pomiędzy sytuacją, w której interweniuje VAR po gwizdku i bez gwizdka. VAR powinien zmienić decyzję sędziego, jeżeli popełniono wyraźny błąd, czyli raczej w kwestii przeoczenia czegoś niż oceny wątpliwej sytuacji. Jeżeli sędzia odgwiżdże faul, VAR żeby uznać bramkę powinien znaleźć, że wszystko było na pewno czysto. Jeżeli sędzia nie odgwiżdże, VAR powinien znaleźć oczywisty dowód, że zawodnik był faulowany. W razie wątpliwości, niejasnej sytuacji, braku odpowiedniej kamery itd. decyzja z boiska powinna zostać utrzymana. Przez większą część sezonu zawieszono sobie poprzeczkę tak wysoko, że nie zmieniano nawet absolutnie oczywiście złych decyzji. I parę fatalnych decyzji na boisku zostało utrzymanych nawet w ostatnich kolejkach. Ten przypadek w mojej ocenie nie był wcale czarno-biały.

Chociaż wiem też, że będąc po drugiej stronie czułbym się wyrolowany przez sędziego, gdyby bramkę Firmino uznano. Coś jak mecz z Aston Villą, kiedy wszyscy kibice Liverpoolu pomstowali na brak spalonego u Trezegueta i spalonego Firmino.

mariush

Post autor: mariush »

Czy czerwona kartka dla Reama w meczu pucharowym MC z Fulham była zasadna? Myślałem, że od jakiegoś już czasu za faul na ostatnim zawodniku to czerwona jest tylko, gdy takowy faul był poza polem karnym albo był brutalny, natomiast w polu karnym jest karny i żółta.
Video 1-0: https://www.goalstube.online/1619?m=1

Przemko

Post autor: Przemko »

mariush pisze:Czy czerwona kartka dla Reama w meczu pucharowym MC z Fulham była zasadna? Myślałem, że od jakiegoś już czasu za faul na ostatnim zawodniku to czerwona jest tylko, gdy takowy faul był poza polem karnym albo był brutalny, natomiast w polu karnym jest karny i żółta.
Video 1-0: https://www.goalstube.online/1619?m=1
David Luiz w meczu z Chelsea w ostatniej kolejce też dostał czerwoną kartkę za faul na Abrahamie który minął już z piłką bramkarza. Zdziwiłem się, że czerwona, bo nie był to brutalny faul, a podobno miało być, że rzut karny to wystarczająca kara i zamiast czerwonej miały być w takich sytuacjach rozdawane żółte. Nie wiem co się zmieniło.
Obrazek

erni9292

Post autor: erni9292 »

O ile pamiętam to Luiz jakby zrobił wślizg i faulował to dostałby żółtko, ale tam w ogóle nie było chęci odebrania piłki więc czerwona za faul taktyczny.

FootballClub

Post autor: FootballClub »

Tak jak wyżej kolega. Gdy nie interesuje Cię piłka i nie masz szans jej zagrać to dalej jest czerwona.

erni9292

Post autor: erni9292 »

Był ten faul na Ingsie czy nie? Oglądając każdą powtórkę nie byłem pewny na 100%

Awatar użytkownika
PyrkaLFC

Post autor: PyrkaLFC »

erni9292 pisze:Był ten faul na Ingsie czy nie? Oglądając każdą powtórkę nie byłem pewny na 100%
Nie. Najpierw piłka, potem Ings zatrzymali się na Fabinho. Był za to faul na Firmino. Nie jestem pewien natomiast podania Robertsona do Beckera, to było dziwne.

@Carlsberg uważam podobnie
Ostatnio zmieniony 1 lut 2020, o 19:12 przez PyrkaLFC, łącznie zmieniany 1 raz.
"Grało się non stop, od samego rana.
Nie płaciłem hajsem tylko bólem w kolanach"
https://streamable.com/j3pcz?fbclid=IwA ... s9stQEFQiU ;)

Awatar użytkownika
carlsberg

Post autor: carlsberg »

Dla mnie przy podaniu Robertsona do Alissona sędzia powinien odgwizdać rzut wolny. To była zdecydowanie bardzo marna próba podania, wydaje mi się że Andy po prostu lekko spanikował, a Alisson zaskoczony też popełnił błąd, nawet jego zachowanie świadczy o tym że nie był pewny czy zrobił dobrze, a raczej wręcz przeciwnie.
"Kiedy nie masz wsparcia ze strony trenera i kolegów z drużyny jesteś skończony" - HARRY KEWELL

Awatar użytkownika
Egalot

Post autor: Egalot »

PyrkaLFC pisze:Był za to faul na Firmino.
Myślę, że kluczowe w tej sytuacji mogło być to, że Firmino raczej nie miał szans doskoczyć piłki. Przynajmniej mi tak się wydawało.

carlsberg pisze:Dla mnie przy podaniu Robertsona do Alissona sędzia powinien odgwizdać rzut wolny.
Też jestem tego zdania. Nie dziwię się graczom Southampton, że mieli o to pretensje. Swoją drogą, czy VAR obejmuje takie sytuacje?
Obrazek

Awatar użytkownika
AustralianMagic

Post autor: AustralianMagic »

carlsberg pisze:Dla mnie przy podaniu Robertsona do Alissona sędzia powinien odgwizdać rzut wolny. To była zdecydowanie bardzo marna próba podania, wydaje mi się że Andy po prostu lekko spanikował, a Alisson zaskoczony też popełnił błąd, nawet jego zachowanie świadczy o tym że nie był pewny czy zrobił dobrze, a raczej wręcz przeciwnie.
Jak dla mnie to próbował "nabić" zawodnika Świętych, żeby piłka wyszła poza boisko.

Awatar użytkownika
PyrkaLFC

Egalot pisze: Swoją drogą, czy VAR obejmuje takie sytuacje?
Karny, czerwona kartka, decyzja o golu - zdaje się, że przypały w Liv poza jurysdykcją VARu xD

Awatar użytkownika
foxtrote92

Post autor: foxtrote92 »

Ogólnie uważam że to był dosyć kiepski mecz Frienda i jego Friendów z wozu VAR ( taki sucharek hehe). Sporo błędów. Począwszy od braku żółtej kartki dla Bednarka za nakładkę na Hendo, przez przyjęcie ręką przez Salaha pod polem karnym, potem brak pośredniego do So'ton za wylew Robbo i Alissona, brak karnego dla Nas. Wszystko bodajże w pierwszej połowie. W drugiej nie przyczepiłbym się chyba żadnej decyzji. W tym oczywiście słusznie nie podyktowanego karnego za "faul" na Ingsie.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
Kiedy człowiek zstępu­je w prze­paść, je­go życie zaw­sze zys­ku­je jas­no ok­reślo­ny kierunek.

BadBoy1920h

Post autor: BadBoy1920h »

PyrkaLFC pisze: Nie. Najpierw piłka, potem Ings zatrzymali się na Fabinho. Był za to faul na Firmino. Nie jestem pewien natomiast podania Robertsona do Beckera, to było dziwne.

Nie mam jakoś zbytnio zdania na temat, który tutaj się rozpisujecie, więc nie będę pisał czy karny był czy nie. Natomiast przepisy się zmieniły i nie ma już czegoś takiego jak "najpierw piłka" w przypadku kiedy zawodnik zrobi wślizg w piłkę a potem zdecydowanie skosi przeciwnika, to jest to normalnie faul.

Jak dobrze pamiętam, to chyba od tego sezonu ten przepis się zmienił.
"A żyć możesz dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć"
erni9292 pisze:
Flymf pisze:Pewne rzeczy się nie zmieniają (:
Twoje pierdolenie?

Awatar użytkownika
PyrkaLFC

BadBoy1920h pisze:
PyrkaLFC pisze: Nie. Najpierw piłka, potem Ings zatrzymali się na Fabinho. Był za to faul na Firmino. Nie jestem pewien natomiast podania Robertsona do Beckera, to było dziwne.

Nie mam jakoś zbytnio zdania na temat, który tutaj się rozpisujecie, więc nie będę pisał czy karny był czy nie. Natomiast przepisy się zmieniły i nie ma już czegoś takiego jak "najpierw piłka" w przypadku kiedy zawodnik zrobi wślizg w piłkę a potem zdecydowanie skosi przeciwnika, to jest to normalnie faul.

Jak dobrze pamiętam, to chyba od tego sezonu ten przepis się zmienił.
Okej, tylko Fabinho nikogo nie skosił - powinieneś pogrubić "zatrzymali się" zamiast "najpierw piłka" ;)

AlbertRiera

Post autor: AlbertRiera »

W BBC Match of the Day nie mieli wątpliwości, że powinny być dwa karne - jeden za faul Longa na Firmino (Sharear zwrócił uwagę, że złapano Roberto dwoma rękoma za szyję) I faul Fabinho na Ingsie (pokazali z kamery z tyłu, że w drugim etapie swojego wejścia podcial go).

ODPOWIEDZ