Naby Keïta

Spekulacje i inne ciekawostki związane z Liverpoolem i kadrą zespołu.

Moderatorzy: ramar, zoltoczerwony, Juluz, Daniel, Gonzo, Szpieg1, AirCanada

Radbug

Re: Naby Keïta

Post autor: Radbug »

Ile to już było "drugich" Modriciów, Owenów, Torresów i Gerrardów? Dowiemy się po jego pierwszych 10 spotkaniach w czerwonej koszulce za rok (chociaż nadal po cichu liczę że zawita do nas juz w styczniu jeśli RB odpadnie z ligi mistrzów i nie go już Lipsku nie będzie trzymać).
Nie mam na co narzekać. Coś Ty zrobił Kloppie?!
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ironia

consigliere

Post autor: consigliere »

Bakan pisze:Czytając twój opis widzę przed oczami Modrica, niemal identyczne walory, Chorwat tak samo świetnie spisuje się na każdej możliwej pozycji w środku pomocy, w Tottenhamie grał wysoko, niemal zaraz za napastnikiem
wszystko ok, tylko ze Modric to wcale w Tottenhamie nie gral zaraz za napastnikiem. poczatkowo wystepowal jako falszywy lewy pomocnik, a potem juz pelnił role rozgrywajacego. W Realu poczatkowo zawodzil bo Mou czesto go ustawial jako 10, ktora Modric nigdy nie byl. Dopiero cofniety przez Ancelottiego wrocil do poziomu prezentowanego w Anglii. Modric to bardzo wszechstronny pomocnik, ale nie jest tak ze na kazdej pozycji gwarantuje taka sama jakosc i podejrzewam ze z Keita jest podobnie.
Mnie cieszy to ze do drugiej linii przyjdzie wreszcie ktos z pomyslem i lekkoscia, pod nieobecnosc Cou ta formacja byla bardzo surowa.
w mojej głowie błękit niech się nie skończy..

Jetzu
Kontakt:

Post autor: Jetzu »

Barilla pisze:Robie sobie od kilku dni risercz odnośnie Keity, bo jak zapewne większość forum - nie oglądałem w poprzednim sezonie każdego meczu Lipska a nawet jeśli, to nie skupiałem sie na jednym zawodniku.

Wszyscy wiedzą że Keita jest dobry, ale pytanie jak dobry?

TL;DR - w mojej opinii jest to murowany kandydat do złotej piłki za kilka lat kiedy już Messi i Ronaldo przestaną zgarniać wszystkie nagrody z automatu. Jeśli tylko będziemy potrafili zatrzymać ważnych zawodnikow tak żeby Keita miał z kim grać...

Pierwsza rzecz o której wspomina większośc ludzi w odniesieniu do Keity to 8 bramek i 8 asyst. To dość imponujące liczby jak na dwudziestodwulatka, rozgrywającego na dodatek pierwszy sezon w nowym klubie i nowej lidze. Ale bramki i asysty to według mnie tylko dodatkowy bonus do reszty jego gry.

To co najbardziej rzuca mi się w oczy to jego uniwersalność. Potrafi grać jako typowa dziesiątka, jako box-to-box, jako DM / cofnięty rozgrywający. I w odróżnieniu od - z całym szacunkiem - Milnera którego uniwersalność polega na tym że wszędzie może zagrać poprawnie, Naby na każdej z tych pozycji jest wyśmienity. Co więcej, na każdej z tych pozycji jego gra wygląda podobnie. Kiedy jest ustawiany wyżej, nadal zalicza dużo odbiorów i przechwytów. Kiedy gra głębiej, nadal notuje dużo kluczowych podań. Przypomina Gerrarda z najlepszych lat który potrafił biec do przodu i robić świetną kombinacyjną grę z Torresem, po czym po chwili wracać sprintem i czysto odebrać piłkę idealnie wymierzonym wślizgiem od tyłu.

W jednym artykule ktoś określił go jako pół Iniestę, pół Kante. IMO gość może niedługo być całym Iniestą i całym Kante. Mieć go w składzie to prawie jak mieć na boisku dwunastu graczy.

Kolejna kwestia to jego podania. Niemal każde zagranie do przodu w jego wykonaniu eliminuje więcej niż jednego przeciwnika. Przeglądając kompilacje jego zagrań (nie "best of", tylko np wszystkie jego zagrania z konkretnego meczu), przecieram czasami oczy ze zdumienia jak inteligentnie podaje piłkę. To co Coutinho potrafi wyśmienicie robić podczas gry z kontry - posłać piłkę do przodu między trzema, czterema zawodnikami - Keita robi to regularnie podczas normalnej gry pozycyjnej. Nawet jeżeli jego podanie mija tylko jednego zawodnika, to często wymusza reakcję obrońców, rozbijając szyk defensywny i tworząc miejsce dla swoich kolegów do urwania się spod krycia. I przede wszystkim robi to bez zastanawiania się i spowalniania gry. To jest dokładnie to czego nam brakuje żeby wybijać szyby autobusom parkującym przed bramką.

To samo co potrafi zrobić podaniem, potrafi zrobić dryblingiem. Potrafi przedryblować nie tylko pojedynczego przeciwnika, ale wpaść jak Suarez między dwóch, trzech zawodników i wyjść na swoje. W poprzednim sezonie zaliczał średnio trzy udane dryblingi na mecz, co jak na zawodnika w środku pola jest wynikiem fenomenalnym.

W defensywie, jak juz pisałem wcześniej - notuje świetne statystyki odbiorów i przechwytów, mimo że zazwyczaj nie gra jako typowy defensywny pomocnik a trochę (czasem dużo) wyżej.

Nie chcę zapeszać, ale ostatni raz kiedy byłem tak podekscytowany zawodnikiem dołączającym do klubu to był to chyba Torres. Keita wygląda mi na materiał na pomocnika niemal aboslutnie kompletnego, mogącego spełnić każdą funkcję na boisku jakiej obecnie wymaga trener. Biorąc pod uwagę jego dynamikę i szybkość mógłby pewnie zagrać i na skrzydle.

Okej, ale musi miec przecież jakieś wady, nie? Widzę dwie.
Pierwsza - jest niski (172cm) i lekki (64kg). W grze ofensywnej mu to jakoś bardzo nie przeszkadza bo podobnie jak np Messi potrafi dobrze kontrolować swój środek ciężkości i nie jest tak łatwo go wywrócić. Ale od kilku lat mamy notorycznie problemy z walką o górne piłki, zwłaszcza podczas SFG kiedy to cała, lub prawie cała drużyna broni. Dołożenie kolejnego filigranowego gracza na pewno nam tu nie pomoże.
Druga - Naby popełnia sporo fauli. W zeszłym sezonie był pod tym względem w ścisłej czołówce całej Bundesligi. To nie napawa optymizmem bo nikt chyba nie chce nerwówek w końcówce po głupim faulu na dwudziestym metrze, ale są światełka w tunelu. Raz, w Niemczech sędziowie generalnie gwizdają częściej niż w Anglii. Dwa, Keita fauluje zazwyczaj trochę wyżej na boisku, gdzie rzut wolny nie jest aż takim bezpośrednim zagrożeniem.

No, rozpisałem sie trochę, ale mam nadzieję że merytorycznie ;) Jeżeli ktoś uważa że piszę głupoty, zapraszam do konstruktywnej krytyki.
Nie bez powodu Klopp uważa Keitę za "najlepszego zawodnika świata na swojej pozycji", a w rankingu Kickera jedynym pomocnikiem wyżej ocenionym od Keity został Thiago z Bayernu, który rozegrał fenomenalny sezon.

Keita to jest complete package, chłopak rozpierdala wszelkie modele statystyczne, nie ma drugiego takiego zawodnika na świecie, dlatego nie było dla niego alternatywy - był Keita albo zupełna zmiana podejścia. Ludzie którzy myślą, że goście od statystyk przesadzają sami się przekonają jak Naby wkroczy na boiska Premier League.

Awatar użytkownika
Krystiankov

Post autor: Krystiankov »

Naby właśnie strzelił niczego sobie bramkę na 0-1 w meczu wyjazdowym z Hamburgiem.

deekuu

Post autor: deekuu »

https://imgtc.com/w/SU5ZMpl

Strzelił bramke i to jaką!
Ale sie ciesze, że udało sie tego gościa kupić :D

+zszedł z kontuzją, pasuje tu idealnie :roll:

aqalfc

Post autor: aqalfc »

Barilla pisze:Robie sobie od kilku dni risercz odnośnie Keity, bo jak zapewne większość forum - nie oglądałem w poprzednim sezonie każdego meczu Lipska a nawet jeśli, to nie skupiałem sie na jednym zawodniku.

Wszyscy wiedzą że Keita jest dobry, ale pytanie jak dobry?

TL;DR - w mojej opinii jest to murowany kandydat do złotej piłki za kilka lat kiedy już Messi i Ronaldo przestaną zgarniać wszystkie nagrody z automatu. Jeśli tylko będziemy potrafili zatrzymać ważnych zawodnikow tak żeby Keita miał z kim grać...

Pierwsza rzecz o której wspomina większośc ludzi w odniesieniu do Keity to 8 bramek i 8 asyst. To dość imponujące liczby jak na dwudziestodwulatka, rozgrywającego na dodatek pierwszy sezon w nowym klubie i nowej lidze. Ale bramki i asysty to według mnie tylko dodatkowy bonus do reszty jego gry.

To co najbardziej rzuca mi się w oczy to jego uniwersalność. Potrafi grać jako typowa dziesiątka, jako box-to-box, jako DM / cofnięty rozgrywający. I w odróżnieniu od - z całym szacunkiem - Milnera którego uniwersalność polega na tym że wszędzie może zagrać poprawnie, Naby na każdej z tych pozycji jest wyśmienity. Co więcej, na każdej z tych pozycji jego gra wygląda podobnie. Kiedy jest ustawiany wyżej, nadal zalicza dużo odbiorów i przechwytów. Kiedy gra głębiej, nadal notuje dużo kluczowych podań. Przypomina Gerrarda z najlepszych lat który potrafił biec do przodu i robić świetną kombinacyjną grę z Torresem, po czym po chwili wracać sprintem i czysto odebrać piłkę idealnie wymierzonym wślizgiem od tyłu.

W jednym artykule ktoś określił go jako pół Iniestę, pół Kante. IMO gość może niedługo być całym Iniestą i całym Kante. Mieć go w składzie to prawie jak mieć na boisku dwunastu graczy.

Kolejna kwestia to jego podania. Niemal każde zagranie do przodu w jego wykonaniu eliminuje więcej niż jednego przeciwnika. Przeglądając kompilacje jego zagrań (nie "best of", tylko np wszystkie jego zagrania z konkretnego meczu), przecieram czasami oczy ze zdumienia jak inteligentnie podaje piłkę. To co Coutinho potrafi wyśmienicie robić podczas gry z kontry - posłać piłkę do przodu między trzema, czterema zawodnikami - Keita robi to regularnie podczas normalnej gry pozycyjnej. Nawet jeżeli jego podanie mija tylko jednego zawodnika, to często wymusza reakcję obrońców, rozbijając szyk defensywny i tworząc miejsce dla swoich kolegów do urwania się spod krycia. I przede wszystkim robi to bez zastanawiania się i spowalniania gry. To jest dokładnie to czego nam brakuje żeby wybijać szyby autobusom parkującym przed bramką.

To samo co potrafi zrobić podaniem, potrafi zrobić dryblingiem. Potrafi przedryblować nie tylko pojedynczego przeciwnika, ale wpaść jak Suarez między dwóch, trzech zawodników i wyjść na swoje. W poprzednim sezonie zaliczał średnio trzy udane dryblingi na mecz, co jak na zawodnika w środku pola jest wynikiem fenomenalnym.

W defensywie, jak juz pisałem wcześniej - notuje świetne statystyki odbiorów i przechwytów, mimo że zazwyczaj nie gra jako typowy defensywny pomocnik a trochę (czasem dużo) wyżej.

Nie chcę zapeszać, ale ostatni raz kiedy byłem tak podekscytowany zawodnikiem dołączającym do klubu to był to chyba Torres. Keita wygląda mi na materiał na pomocnika niemal aboslutnie kompletnego, mogącego spełnić każdą funkcję na boisku jakiej obecnie wymaga trener. Biorąc pod uwagę jego dynamikę i szybkość mógłby pewnie zagrać i na skrzydle.

Okej, ale musi miec przecież jakieś wady, nie? Widzę dwie.
Pierwsza - jest niski (172cm) i lekki (64kg). W grze ofensywnej mu to jakoś bardzo nie przeszkadza bo podobnie jak np Messi potrafi dobrze kontrolować swój środek ciężkości i nie jest tak łatwo go wywrócić. Ale od kilku lat mamy notorycznie problemy z walką o górne piłki, zwłaszcza podczas SFG kiedy to cała, lub prawie cała drużyna broni. Dołożenie kolejnego filigranowego gracza na pewno nam tu nie pomoże.
Druga - Naby popełnia sporo fauli. W zeszłym sezonie był pod tym względem w ścisłej czołówce całej Bundesligi. To nie napawa optymizmem bo nikt chyba nie chce nerwówek w końcówce po głupim faulu na dwudziestym metrze, ale są światełka w tunelu. Raz, w Niemczech sędziowie generalnie gwizdają częściej niż w Anglii. Dwa, Keita fauluje zazwyczaj trochę wyżej na boisku, gdzie rzut wolny nie jest aż takim bezpośrednim zagrożeniem.

No, rozpisałem sie trochę, ale mam nadzieję że merytorycznie ;) Jeżeli ktoś uważa że piszę głupoty, zapraszam do konstruktywnej krytyki.

Jakoś umknął mi ten post. Podpisuje się "dwoma ręcami" pod tym co napisałeś - szczególnie odnośnie podań do przodu, gość ma to wypracowane na wielce wysokim poziomie. Zawsze szuka podania otwierającego, przecinającego linię - coś czego tak bardzo brakuje Hendersonowi.

Temat właściwie już wyczerpał Barilla, pozostaje nam czekać na Nabyego już w naszej koszulce, bo to będzie to, jestem przekonany.

pitek552
Kontakt:

Post autor: pitek552 »

Będziemy mieć z Niego sporo pociechy! Już nie mogę się doczekać momentu aż będzie grał w koszulce The Reds.
YNWA!

consigliere

aqalfc pisze:Zawsze szuka podania otwierającego, przecinającego linię - coś czego tak bardzo brakuje Hendersonowi
Hendersonowi brakuje wielu rzeczy.

Choć bardzo cenię umiejętności Keity..to nie potrafię jego transferem ekscytować się tak bardzo jak inni, ponieważ latem przyszłego roku druga linia owszem - będzie silniejsza o Naby'ego, ale i słabsza o Cana oraz Coutinho.

Mortimer

Post autor: Mortimer »

consigliere pisze:
aqalfc pisze:Zawsze szuka podania otwierającego, przecinającego linię - coś czego tak bardzo brakuje Hendersonowi
Hendersonowi brakuje wielu rzeczy.

Choć bardzo cenię umiejętności Keity..to nie potrafię jego transferem ekscytować się tak bardzo jak inni, ponieważ latem przyszłego roku druga linia owszem - będzie silniejsza o Naby'ego, ale i słabsza o Cana oraz Coutinho.
O ile wiem Coutinho ma długi kontrakt, a nigdzie nie było info, że go puścimy za rok. A czy nasza druga linia będzie słbasza bez Cana? Po pierwsze nie wiadomo czy odejdzie, a po drugie można kupić kogoś w jego miejsce, który na pewno nie będize ustępował mu umiejętnościami.

danio442
Kontakt:

Post autor: danio442 »

Naby wziął przykład z Mané i też dostał czerwo za kopnięcie rywala w głowę...

Awatar użytkownika
diablinadali

Post autor: diablinadali »

Świetny komentarz wczoraj znalazłem w internetach odnośnie faulu Keity. W tłumaczeniu na polski brzmiał on mniej więcej:
"Naby Keita na każdym kroku podkreśla, że zagra dla The Reds" :D
Spoiler:

mband

Post autor: mband »

Czy Naby ma jakąś kontuzję. Któryś mecz z rzędu nie ma go w składzie RB Lipsk

filip8

Post autor: filip8 »

Zawieszony za to samo co Mane

ManiacK

Post autor: ManiacK »

Coś dużo tych czerwonych kartek łapie Nasz przyszłoroczny piłkarz.
Niby gol, ale w przegranym 1:4 meczu z Tunezją, a do tego czerwona w 90+4.

consigliere

Jetzu pisze: Keita to jest complete package, chłopak rozpierdala wszelkie modele statystyczne, nie ma drugiego takiego zawodnika na świecie
rzeczywiście, nie ma chyba drugiego pomocnika na świecie który by tak często dostawał czerwone kartki

ODPOWIEDZ