Porady komputerowe

Tutaj możecie pisać o wszystkim o czym chcecie napisać i podzielić się z innymi.

Moderatorzy: ramar, zoltoczerwony, Juluz, Daniel, Gonzo, Szpieg1, AirCanada

Re: Porady komputerowe

Postprzez AustralianMagic » 20 mar 2020, o 14:14

Mam zasadnicze pytanie. O ile jako tako znam się na laptopach, wszak od 10 lat użytkuję tylko laptopy, tak w temacie stacjonarek jestem kompletnie zielony. Rzecz w tym, że nadszedł czas by kupić jednak stacjonarny i tu pojawia się moje pytanie. Na ile opłacalne jest złożenie komputera samemu (wybór wszystkich elementów etc) versus kupienie gotowca w jakimś komputroniku, ME czy innych sklepach? Podejrzewam, że jeżeli samemu składamy to wychodzi jakiś % taniej, względnie w tej samej cenie można złożyć coś mocniejszego, niż gotowiec ze sklepowej półki. Pytanie tylko jaka to jest różnica? Czy jest ona warta zachodu?
Budżetowo chciałbym wydać około 2300-2700. Nie gram w nic szczególnie wymagającego, także jakiegoś sprzętu za 5 tys też nie potrzebuję.
AustralianMagic

9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership

Postprzez Szpieg1 » 20 mar 2020, o 14:30

Gotowce to wciskanie kitu po to by upchnąć jak najtańszy i mało wydajny sprzęt nic niewiedzącemu zwykłemu kowalskiemu.
Ale też chodzi nie tylko o cenę ale i o wydajność i korzyści na lata.

Kajtek z forum benchmark to świetny fachowiec (pomógł mi niejeden raz)
tu masz listę, którą robi ostatnio na forum
http://forum.benchmark.pl/topic/272595- ... rzec-2020/

ale możesz też tam ogólnie założyć temat z odpowiednim tytułem, napisać jakie chcesz zastosowanie ile możesz wydać (zgodnie z regulaminem forum) i też dostaniesz porady.

Pamiętaj, że jak nie będziesz podkręcał procka (ani karty graficznej) to po prostu bierz wersje, które nie są do kręcenia i np. są kręcone firmowo gdyż dokładanie kasy do procka np. Intela, którego można podkręcić ale co Ci z tego skoro tego nigdy nie zrobisz to kasa wyrzucona w błoto.

Ps. nie zapomnij, że obecnie elektronika w górę z powodu wirusa. I będzie jeszcze drożej im później zrobisz zakupy, ten rok ogólnie da popalić elektronice.

Z tych opcji tam wymienionych to troszkę przekracza Twój budżet ale możesz brać to:
Ryzen 5 1600 AF
Gigabyte B450 Gaming X
GIgabyte GTX 1660 Super
Crucial 2x8GB 3000MHz CL15
SX 6000 Pro 480GB NVME
Seasonic Focus 450W
SilentiumPC SG1 TG

lub ewentualnie tańszy ten

Ryzen 5 1600 AF 12nm
Gigabyte B450 Gaming X
Gigabyte GTX 1650 Super
Crucial 2x8GB 3000MHz CL15
SX 8200 Pro 512GB NVME
Seasonic Focus 450W
SilentiumPC SG1V EVO RGB

tam masz linki do sklepu od razu, w którym możesz złożyć zamówienie ze złożeniem sprzętu.

Na procesorze, płycie głównej i dysku SSD nie ma co oszczędzać, mniej RAM niż 16GB tak jak jest w opisie też nie polecam. Karta graficzna to jedyna metoda oszczędności moim zdaniem ale jak możesz koło 2700-2800 wyłożyć, a nie znasz się zbytnio na kompach to powiem Ci tak, że to Ci starczy na lata i w tym czasie ewentualnie zmienisz może raz kartę graficzną jak coś wymagającego Cię będzie kusić ;) (starą kartę można sprzedać i dzięki temu nową masz np. za 2 lata za pół ceny co też jest fajną sprawą).
Szpieg1
Moderator

8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 20 mar 2020, o 15:00

Szpieg1 napisał(a):
Spoiler:

No właśnie posiedziałem trochę na jednym forum, gdzie co miesiąc jest przyklejony temat z propozycjami. Podpatrzyłem trochę, propozycje po 2300, 2700, ale gdy już przeszło się na stronę to te zestawy odpowiednio były po 2600 i 3100, także ceny faktycznie szybują w górę.

Generalnie obecnie mam laptopa, całkiem dobrego, Lenovo Y50. Dałem za niego swego czasu 3800, ale do tej pory wszystkie gry, które mnie interesują śmigają bez problemu. Natomiast kwestia jest taka, że już nie mam potrzeby użytkowania laptopa i chcę się przesiąść na wygodniejszą stacjonarkę. Jednak jak wspomniałeś o tych cenach to nie wiem czy się nie wstrzymam. Wszak pod ścianą nie jestem, z drugiej strony nie chcę płacić XXX zł więcej za coś co miesiąc temu było odpowiednio tańsze.
AustralianMagic

9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership

Postprzez Szpieg1 » 21 mar 2020, o 01:30

Na razie są to różnice cenowe koło 200-300 zł na zestawie więc według mnie to niewiele. Patrząc jednak realnie na to ile czasu będzie wszystko zamknięte (pewnie do końca kwietnia) to ceny jeszcze poszybują w górę więc masz 2 opcje
Albo kupisz od razu albo pod koniec wakacji lub nowy rok (bliżej świąt to wyższe ceny). Więc strzelam, że ceny dopiero się ogarną tak naprawdę za rok.
Kurs dolara skoczył 30 gr w ciągu 2 tygodni więc nie widzę tego w tym roku.

Ewentualnie używka
(sam mam teraz do sprzedania używkę swoją biurową bez karty graficznej) - wiem wiem, nazwane "biurowa" bo miała być później moim do gier ale kupiłem sobie pod gry drugi podobny, a tamten został już do pracy ;) a i tak był generalnie przystosowany do moich wysublimowanych potrzeb (wyciszona mocarna pełna obudowa, super wielki i cichy wentylator do procka, mega cichy zasilacz)
Wystarczy kartę fajną do niej dołożyć za 700 zł i tyle.
specyfikacja
Zasilacz be quiet! Pure Power BQT L8-CM-630W, 80 plus BRONZE, activePFC, 4xPCI-E (BN182)
Pamięć Crucial DDR4, 16 GB,2133MHz, CL16 (CT2K8G4DFD8213)
Dysk SSD Crucial MX200 250GB SATA3 (CT250MX200SSD1)
Chłodzenie CPU Thermalright xxxxxx 1
Płyta główna ASRock Z170 Pro 4S
Obudowa SilentiumPC Pax M70 Pure Black V2 (SPC135)
Procesor Intel Core i5-6500, 3.2GHz, 6 MB, BOX (BX80662I56500 944462)

całość 1000 zł (kupowałem za 3k, najdroższy był procek bo wtedy drugi najpotężniejszy na rynku).
Szpieg1
Moderator

8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership

Postprzez lingo1 » 21 mar 2020, o 10:39

AustralianMagic napisał(a):
Szpieg1 napisał(a):
Spoiler:

No właśnie posiedziałem trochę na jednym forum, gdzie co miesiąc jest przyklejony temat z propozycjami. Podpatrzyłem trochę, propozycje po 2300, 2700, ale gdy już przeszło się na stronę to te zestawy odpowiednio były po 2600 i 3100, także ceny faktycznie szybują w górę.

Generalnie obecnie mam laptopa, całkiem dobrego, Lenovo Y50. Dałem za niego swego czasu 3800, ale do tej pory wszystkie gry, które mnie interesują śmigają bez problemu. Natomiast kwestia jest taka, że już nie mam potrzeby użytkowania laptopa i chcę się przesiąść na wygodniejszą stacjonarkę. Jednak jak wspomniałeś o tych cenach to nie wiem czy się nie wstrzymam. Wszak pod ścianą nie jestem, z drugiej strony nie chcę płacić XXX zł więcej za coś co miesiąc temu było odpowiednio tańsze.

To dokup drugi monitor, ewentualnie bezprzewodowa klawiatura i będziesz miał dużo tańsze rozwiązanie jak laptop ci jeszcze służy
Obrazek
lingo1

7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 21 mar 2020, o 10:49

lingo1 napisał(a):
To dokup drugi monitor, ewentualnie bezprzewodowa klawiatura i będziesz miał dużo tańsze rozwiązanie jak laptop ci jeszcze służy

W sumie... Nie wpadłem na to, a jest to chyba najlepsze i najprostsze rozwiązanie :lol:
AustralianMagic

Postprzez lingo1 » 22 mar 2020, o 02:13

AustralianMagic napisał(a):
lingo1 napisał(a):

W sumie... Nie wpadłem na to, a jest to chyba najlepsze i najprostsze rozwiązanie :lol:

Ja tak użytkuje cały czas, z drugim monitorem wygodnie się pracuje. To chyba oszczędziłeś trochę kasy, proszę xd
Obrazek
lingo1

7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership

Poprzednia strona

Powrót do Różności