Porady komputerowe

Tutaj możecie pisać o wszystkim o czym chcecie napisać i podzielić się z innymi.

Moderatorzy: ramar, zoltoczerwony, Juluz, Daniel, Gonzo, Szpieg1, AirCanada

Re: Porady komputerowe

Postprzez sijdn » 23 kwi 2019, o 17:12

Szukam laptopa do 4 tysięcy złotych. Głównie studia, internet, seriale/filmy. Chciałbym aby miał fajną matryce z dobrymi kolorami, dysk SSD (może być 128GB), dość długi czas pracy na baterii oraz przede wszystkim z podświetlaną klawiaturą(najlepiej białe podświetlenie). Firma nie ma znaczenia. :)
Liverpool został stworzony dla mnie, a ja dla Liverpoolu - Bill Shankly
sijdn

7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership

Postprzez PonuryGrabarz » 29 lip 2019, o 09:33

Mam sprawę do forumowych fachowców od komputerów. Od jakiegoś czasu gram w DayZ, generalnie zawsze miałem problem ze sporadycznymi dropami FPS (np. z 80 na 20 przez kilka sekund) ewentualnie zdarzało się częściej jak laptop chodził naprawdę długo. Ostatnio miałem urlop, więc miałem czas i próbowałem znaleźć rozwiązanie problemu (chyba takowe znalazłem). Zainstalowałem MSI Afterburner i zacząłem sprawdzać co może być przyczyną. Po testach w grze można stwierdzić, że grzeje mi się CPU i GPU (temp. ok 90) a dropy pojawiają się w momencie gdy moja karta graficzna pracuje np. na 50% (być może jest to tez powiązane ze spadkami napięcia na CPU, bo z reguły gdy mam te dropy to ten wskaźnik spada z 20-18 poniżej 15). Dodam jeszcze ze dropy FPS występują bez względu czy mam ustawiania na high czy na ultra low (testowałem rożne ustawienia, ale z reguły grałem na high i tam miałem 50-80 fps a na low ok.100-120)
Generalnie się z tym pogodziłem w końcu laptop, który nie jest maszyną do grania, ale stwierdziłem że zrobię format.
Myślę sobie komputer ma prawie rok, jest pewnie zaśmiecony(ściągałem rożne pierdoły) i na pewno mu nie zaszkodzi. Wcześniej robiłem format na innych komputerach i zawsze dawał pozytywne skutki, komp działał szybciej i w ogóle.
Otóż zrobiłem wczoraj format i mam drastyczny spadek FPS + dropy występują jeszcze częściej. Na tych samych ustawieniach gra wyciąga 40-60 fps z częstymi dropami do 20. Bawienie się ustawieniami nie wiele daje, bo na low mam max 60 FPS. Sterowniki te same co wcześniej pobrane ze strony producenta, weryfikacja plików gry jest ok, tryb zarządzania NVIDIA - preferuj maksymalną wydajność. Nie mam pojęcia o co kaman.

Specyfikacja lapka:
ACER NITRO 5
i5-8300
gtx1050 4GB
8GB RAM
dysk SSD
PonuryGrabarz

7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership

Postprzez Flymf » 29 lip 2019, o 10:52

PonuryGrabarz napisał(a):Mam sprawę do forumowych fachowców od komputerów. Od jakiegoś czasu gram w DayZ, generalnie zawsze miałem problem ze sporadycznymi dropami FPS (np. z 80 na 20 przez kilka sekund) ewentualnie zdarzało się częściej jak laptop chodził naprawdę długo. Ostatnio miałem urlop, więc miałem czas i próbowałem znaleźć rozwiązanie problemu (chyba takowe znalazłem). Zainstalowałem MSI Afterburner i zacząłem sprawdzać co może być przyczyną. Po testach w grze można stwierdzić, że grzeje mi się CPU i GPU (temp. ok 90) a dropy pojawiają się w momencie gdy moja karta graficzna pracuje np. na 50% (być może jest to tez powiązane ze spadkami napięcia na CPU, bo z reguły gdy mam te dropy to ten wskaźnik spada z 20-18 poniżej 15). Dodam jeszcze ze dropy FPS występują bez względu czy mam ustawiania na high czy na ultra low (testowałem rożne ustawienia, ale z reguły grałem na high i tam miałem 50-80 fps a na low ok.100-120)
Generalnie się z tym pogodziłem w końcu laptop, który nie jest maszyną do grania, ale stwierdziłem że zrobię format.
Myślę sobie komputer ma prawie rok, jest pewnie zaśmiecony(ściągałem rożne pierdoły) i na pewno mu nie zaszkodzi. Wcześniej robiłem format na innych komputerach i zawsze dawał pozytywne skutki, komp działał szybciej i w ogóle.
Otóż zrobiłem wczoraj format i mam drastyczny spadek FPS + dropy występują jeszcze częściej. Na tych samych ustawieniach gra wyciąga 40-60 fps z częstymi dropami do 20. Bawienie się ustawieniami nie wiele daje, bo na low mam max 60 FPS. Sterowniki te same co wcześniej pobrane ze strony producenta, weryfikacja plików gry jest ok, tryb zarządzania NVIDIA - preferuj maksymalną wydajność. Nie mam pojęcia o co kaman.

Specyfikacja lapka:
ACER NITRO 5
i5-8300
gtx1050 4GB
8GB RAM
dysk SSD

Wg. mnie przed formatem mogłeś wyczyścić go w środku i wymienić pastę termo. Ale skoro już zrobiłeś formata, to czas na czyszczenie. Nie żałuj kasy na pastę i kup jakąś porządną.
Flymf

10 years of membership10 years of membership10 years of membership10 years of membership10 years of membership10 years of membership10 years of membership10 years of membership10 years of membership10 years of membership

Postprzez PonuryGrabarz » 29 lip 2019, o 11:20

Flymf napisał(a):Wg. mnie przed formatem mogłeś wyczyścić go w środku i wymienić pastę termo. Ale skoro już zrobiłeś formata, to czas na czyszczenie. Nie żałuj kasy na pastę i kup jakąś porządną.

Myślałem o wymianie pasty na karcie i procku, czytałem że wymiana na dobrą pastę może dac wymierne efekty. Podobno fabrycznie nie dają najlepszych past, szczególnie na kartach i prockach średniej klasy jak moje. Czytałem opinie że wymiana pasty na lepszą może obniżyć temp na CPU i GPU nawet o kilkanaście stopni co napewno przelozy sie na rozgrywkę i ilość fps. Jest to jakiś pomysl. Nie wiem tylko jak wtedy z gwarancja...
Nie jestem żadnym specem, ale wydaje mi sie ze to nie jest główny problem w moim przypadku. Bo co nagle po formacie muszę wymienić pastę? Godzinę wcześniej wszytko działało w miarę ok.
Robilem reinstal gry i nie pomogło, teraz robie kolejny format tylko w trochę inny sposób. Zobaczę czy pomoże, sprobuje też zobaczyć jak to wygląda w innych grach.
Może powinienem wyczyścić rejestr? Może zostały jakieś slady po starym systemie i coś się "gryzie"?

Edit: teraz komp lapie zawieche po prawym kliknięciu myszki...wtf.
PonuryGrabarz

Poprzednia strona

Powrót do Różności