Blok obronny

Wszystko o The Reds.

Moderatorzy: zoltoczerwony, ramar, Juluz, Szpieg1, AirCanada, Daniel, RedFirmino, Gonzo

Re: Blok obronny

Postprzez ramar » 14 wrz 2017, o 09:46

Wtrącę tylko parę słów o Matipie: krytyka tego zawodnika, to tak jak swego czasu krytyka Jappa Stama. Statystyki nie uwzględniają m.in dobrego ustawienia, czy umiejętności gry w linii, a zapewne i wielu wielu innych czynników, które są niezbędne do gry na obronie.
Zgoda, że przydałby się charyzmatycny obrońca do pary z Matipem.
ramar
Moderator

3 years of membership3 years of membership3 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 14 wrz 2017, o 09:57

Nie uważam, żeby Matip był jakimś wybitnym obrońcą jeżeli chodzi o zagadnienia taktyczne. Gdyby było inaczej, wiedziałby doskonale jak ustawić Lovrena. Coś jak Carra trzymający na wodzy Skrtela.

A co do gry w linii, to Matip jest tym ostatnim obrońcą i to do niego wszyscy się ustawiają, więc umiejętność takiej gry należałoby ocenić gdyby to on ustawiał się do kogoś innego, ale tak jak powyżej, nie uważam że ma on umiejętność dobrego ustawiania się, bo zbyt często cała nasza obrona jest w rozsypce, a to on właśnie ją ustawia.
AustralianMagic

7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership

Postprzez 1010Arx » 14 wrz 2017, o 10:08

Gdy się popatrzy na najlepszych O Ś, zdecydowana większość jest po prostu jebnięta, albo niesamowicie charyzmatyczna i z twardą psychiką.

Kto jest taki niby jebnięty z tych najlepszych ŚO? T.Silva? Boateng? Hummels? Bonucci? Cheillini? Kompany? Cahill? Alderweireld? Godin? Ramos? Pique? (no ten może i jest, ale raczej nie w taki sposób o jakim piszesz). Jebnięty to był Sakho i gdzie go to zaprowadziło? Z PSG do Crystal Palace...
Dziwi mnie natomiast fakt, że wiele osób widzi w Matipie obrońcę na miarę LFC. Przecież Joel tak naprawdę nie ma żadnych cech, które powinien mieć O Ś z wysokiej półki. Szczerze mówiąc, można o nim powiedzieć, że jest opanowany i nie traci głowy pod presją oraz że jest wysoki. W zasadzie to tyle. Głową gra średnio, jest słaby, wolny, nie ma żadnej dynamiki, agresji, charyzmy. Innymi słowy, poza brakami czysto piłkarskimi, nie ma w sobie nic z typowych cech psychicznych dla środkowego obrońcy. W idealnym świecie Matip powinien być co najwyżej partnerem dla podstawowego obrońcy, albo i nawet pierwszym zmiennikiem.

Zwykłe pierdzielenie. Matip nie jest najlepszym obrońcą PL, ale bez przesady. Opisałeś go tak jakby nie potrafił nic i był gorszy od Lovrena. Bullshit i tyle, nie ma co się nad tym nawet rozwodzić.

Bonus:
AustralianMagic napisał(a):Tak jak jestem w LFC od 2000, tak nie mogę przypomnieć sobie bardziej bezpłciowej obrony jaką mamy teraz. W zasadzie można by napisać, że w ogóle nie mamy obrony, co jest już tylko i wyłącznie winą Jurgena.

Jesteś w LFC? Kim? Kamil Grabara? Czy to Ty? Chociaż nie Kamil podpisał kontrakt w zeszłym roku, a nie w 2000 :roll:
Obrazek
1010Arx

5 years of membership5 years of membership5 years of membership5 years of membership5 years of membership

Postprzez akhrem9 » 14 wrz 2017, o 10:19

Dobre argumenty i statystyki. Matip stara się grać elokwentnie, ładnie dla oka. Dobrze prowadzi piłkę wyprowadza ją i podłącza się do ofensywy. Ale w jego grze brak agresywności. Napastnik nie ma strachu w oczach widząc go naprzeciw siebie, nie zastanawia się w jaki sposób go minąć tylko idzie jak po swoje. Nie przepycha się też z przeciwnikami a jego atutem w kwestii fizyczności jest jedynie wzrost. Może dlatego większość trenerów preferuje jednego technicznego + jakiegoś zabijakę przed którym drżą rywale.
Czytam wywiady zawodników i każdy z nich ma kilku naprzeciw sobie, przed którymi nie lubią grać. W polskiej lidze wielu wspominało o Głowackim. W angielskiej być może wielu drży przed Lukaku, czy Costą(kiedy jeszcze grał) wiedząc, że przez 90 minut będzie ciężko. Ciągła walka, prowokacje, uszczypliwości. W Liverpoolu obrona wywołuje raczej śmiech, widząc niedoświadczonych młodziaszków i ludzi wprost z kabaretów popełniających nieustannie fatalne błędy.
Zaczynamy fazę pucharową LM, wzrasta intensywność gry i częstotliwość łapanych kartek. Dodając do tego kontuzję, któregoś CB będzie tylko gorzej. Za obecny stan obwiniam Kloppa. Przez 2 lata wymagałbym choć małej poprawy.
akhrem9

1 year of membership

Postprzez AustralianMagic » 14 wrz 2017, o 10:26

A nie są? Pójdą do końca, włożą głowę tam gdzie inni nogi. Są (w większości) twardzi, silni, zdecydowani, pewni swoich umiejętności. Chyba zbyt dosłownie wziąłeś słowo "jebnięty" jak wadę, a nie zaletę.

W statystykach wypada dokładnie na tym samym poziomie co Lovren, ale lepiej napisać "bullshit", bo to takie merytoryczne.

A przyczepienie się do literówki to już szczyt i pokazuje poziom rozmówcy :wink:

Tyle w temacie dobrego Matipa.

Obrazek
AustralianMagic

7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership

Postprzez profesor » 14 wrz 2017, o 10:40

AustralianMagic napisał(a):A nie są? (...)

A kojarzysz czy jest gdzieś jakaś statystyka zawierająca indywidualny błąd obrońcy, skutkujący utratą bramki? Bo tak jak w tej tabelce Matip wygląda niemal identycznie jak Lovren, to jednak nie moge oprzeć się wrażeniu, że Matip wypada mimo wszystko lata świetlne lepiej, bo zwyczajnie nie popełnia takich błędów, jakich Chorwat ma już na koncie całą kolekcję.
Podobnie jest z resztą ze Skrtelem - motorycznie, nawet pod koniec swojej kariery w LFC trzymał się całkiem nieźle, ale co raz częściej popełniał głupie błędy, i choć statystyka jak ta którą przytoczyłeś tego nie pokazuje, to spadek jakości jego gry był widoczny gołym okiem. Nie zmienia to oczywiście faktu, że w obecnej sytuacji brałbym Skrtela z Fenerbace z pocałowaniem w rękę...
profesor

12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 14 wrz 2017, o 10:46

Oczywiście, masz pełną rację. Matip jest zawodnikiem dobrym technicznie i opanowanym, przez co nie popełnia błędów jak Lovren czy Klavan, ale w samej grze już lepszy nie jest. Ok, lepiej wyprowadza piłkę, rozgrywa, ale nie ma w sobie nic z cech typowego ambitnego, walczącego środkowego obrońcy.
Najłatwiej przychodzi mi wyobrażenie Matipa jako Lovrena, który gra równo, bez rażących błędów. Innymi słowy, obrońca ze średniej półki, dobry partner dla pierwszego O Ś, ale nic więcej.
AustralianMagic

Postprzez 1010Arx » 14 wrz 2017, o 10:51

AustralianMagic napisał(a):A nie są? Pójdą do końca, włożą głowę tam gdzie inni nogi. Są (w większości) twardzi, silni, zdecydowani, pewni swoich umiejętności. Chyba zbyt dosłownie wziąłeś słowo "jebnięty" jak wadę, a nie zaletę.

W statystykach wypada dokładnie na tym samym poziomie co Lovren, ale lepiej napisać "bullshit", bo to takie merytoryczne.

A przyczepienie się do literówki to już szczyt i pokazuje poziom rozmówcy :wink:

1. Napisanie, że wyżej wymienieni gracze są "pojebani" "pójdą do końca" jest merytoryczne. Napisanie, że nie są pojebani i są zwykłymi obrońcami tak jak Matip nie jest merytoryczne. Co ten Matip ma zrobić żeby pokazać charakter? Dać sie ograć jak Skrtel i później pojechać na tyłku, wybić piłkę z linii bramowej, uderzyć jajami w słupek i w taki sposób wyczyścić sytuację, którą sam sprokurował? Wtedy będzie miał charakter?
Zresztą skoro wklejasz statystyki kto ile miał odbiorów, przechwytów, bloków itd. To może wklej ile błędów, po których było zagrożenie naszej bramki popełnił Skrtel i Lovren, a ile Matip?

2. Wymienienie różnych cech, które powinien mieć ŚO i dopisanie, że Matip ich nie ma jest merytoryczne. Napisanie, że Matip jest solidnym obrońcą nie jest merytoryczne. Przecież jedno i drugie to subiektywna ocena. Ja wiem, że Twoja jest twojsza i dzięki temu właściwa, a moja jest moja i w konsekwencji jest tą złą. Trudno jakoś będę musiał z tym żyć.

3. Czepianie się Matipa jest merytoryczne, ale czepianie się literówki nie jest i pokazuje "poziom rozmówcy"...
Zresztą nie czepiałem się, zwróciłem tylko na tą literówkę uwagę, bo wyglądało to zabawnie. Przecież nie napisałem Ci niczego w stylu: "Ty pajacu jeb*** nie jesteś W LFC, naucz się kur** pisać, ale wypier***** z forum". No i co to za zwrot "poziom rozmówcy"? Kim Ty jesteś, że nie można Ci zwrócić uwagi i zażartować z Twojej pomyłki?

Edit:@down
Przecież odniosłem się do fragmentu, w którym wyrażał zwykłą subiektywną opinię. Wymieniał różnego rodzaju cechy i pisał, że Matip tego nie umie. Ja uważam inaczej. Chcecie statystyki, wtedy będzie merytorycznie?
cz.1 https://zapodaj.net/cb03901977076.jpg.html
cz.2 https://zapodaj.net/db298af6c4e74.jpg.html
Czy naprawdę w statystykach wygląda aż tak źle? Żeby było jasne. Ja nie uważam Matipa za TOP obrońcę, ani za charakternego człowieka w stylu Carraghera. Mam go za dobrego obrońcę, który moim zdaniem może być podstawowym graczem LFC, jeśli dostanie dobrego partnera, a nie Lovrena, czy Klavana. Wy natomiast robicie z niego takiego samego nieudacznika.
Tak przy okazji. Jedyne co wniosłeś do dyskusji to sarkastyczny komentarza o tym jak to niby mają przechlapane wszyscy krytykujący Kloppa, Matipa lub Cana na tej stronie. Ahh Ty forumowy męczenniku... :roll:
Ostatnio edytowano 14 wrz 2017, o 11:42 przez 1010Arx, łącznie edytowano 4 razy
Obrazek
1010Arx

5 years of membership5 years of membership5 years of membership5 years of membership5 years of membership

Postprzez Aldor » 14 wrz 2017, o 10:54

Komus tutaj widze zapomnialo sie, ze Matipa, Cana i Kloppa nie wolno tutaj krytykowac. :roll:

Ogolnie co by mowic, Matip to przecietny obronca, cudownie wyglada na tle Lovrena, Moreno czy jakiegos Gomeza, ale prawda jest taka, ze nie mialby miejsca w zadnym czolowym klubie EPL, a kibice przeciwnych zespolow wysmiewaja go tak samo mocno jak i Lovrena. Jest znacznie lepszy od naszych pozostalych defensorow, ale to i tak poziom max partnera podstawowego obroncy przy wyzynach formy, a w idealnym swiecie pierwsze miejsce na lawce.

1010Arx napisał(a):
AustralianMagic napisał(a):A nie są? Pójdą do końca, włożą głowę tam gdzie inni nogi. Są (w większości) twardzi, silni, zdecydowani, pewni swoich umiejętności. Chyba zbyt dosłownie wziąłeś słowo "jebnięty" jak wadę, a nie zaletę.

1. Napisanie, że wyżej wymienieni gracze są "pojebani" "pójdą do końca" jest merytoryczne. Napisanie, że nie są pojebani i są zwykłymi obrońcami tak jak Matip nie jest merytoryczne. Co ten Matip ma zrobić żeby pokazać charakter? Dać sie ograć jak Skrtel i później pojechać na tyłku, wybić piłkę z linii bramowej, uderzyć jajami w słupek i w taki sposób wyczyścić sytuację, którą sam sprokurował? Wtedy będzie miał charakter?
Zresztą skoro wklejasz statystyki kto ile miał odbiorów, przechwytów, bloków itd. To może wklej ile błędów, po których było zagrożenie naszej bramki popełnił Skrtel i Lovren, a ile Matip?

2. Wymienienie różnych cech, które powinien mieć ŚO i dopisanie, że Matip ich nie ma jest merytoryczne. Napisanie, że Matip jest solidnym obrońcą nie jest merytoryczne. Przecież jedno i drugie to subiektywna ocena. Ja wiem, że Twoja jest twojsza i dzięki temu właściwa, a moja jest moja i w konsekwencji jest tą złą. Trudno jakoś będę musiał z tym żyć.

3. Czepianie się Matipa jest merytoryczne, ale czepianie się literówki nie jest i pokazuje "poziom rozmówcy"...
Zresztą nie czepiałem się, zwróciłem tylko na tą literówkę uwagę, bo wyglądało to zabawnie. Przecież nie napisałem Ci niczego w stylu: "Ty pajacu jeb*** nie jesteś W LFC, naucz się kur** pisać, ale wypier***** z forum". No i co to za zwrot "poziom rozmówcy"? Kim Ty jesteś, że nie można Ci zwrócić uwagi i zażartować z Twojej pomyłki?

Nie moja jest mojsza tylko Australian wypisal konkretne cechy, podparl wypowiedz statami i zachecil do dyskusji. Ty wszedles, stwierdziles, ze nie i ch** ja mam racje i koniec, to nie jest merytoryczne. :roll: To jest totalnie subiektywne zdanie, podobnie jak moj post.
Obrazek
Aldor

9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 14 wrz 2017, o 10:59

Tak, jest niemerytoryczny. Napisałem swoje zdanie, poparłem je argumentami, statystykami, na co Ty odpowiedziałeś w skrócie "Bullshit. Matip jest dobry". Nie widzę tu żadnej zawartości merytorycznej.
AustralianMagic

Postprzez sc0user » 14 wrz 2017, o 11:14

No niestety, piękne czasy gdy w obronie był Carragher, Hyypia, Agger i Skrtel już nigdy nie wrócą. Ehh...

Nie ma co umniejszać Matipowi umiejętności. Wiadomo, że to nie jest TOP i tylko na tle reszty tak wygląda, ale nie można napisać, że tylko dlatego jest przyzwoity. Statystyki są pozbawione czego co nazywa się - konkretna sytuacja.
Nie można wszystkiego oceniać 1:1. Można mówić, że przez lata Skrtel miał lepszy partnerów od Matipa.
Na pewno Skrtel był bardziej charyzmatyczny, myślę że dodawał od siebie te legendarne "jaja", którym naszym piłkarzom brakuje. Tak czysto piłkarsko, myślę że robił wrażenie. Matip jest ciągle spokojny, wyważony, wszystko robi jakby na kompletnym chillu, ale przez to jak już wykonuje jakiś odbiór to bez faulów, inna sprawa, że nie zawsze dobrze się odnajdzie.
Co do pisania, że Matip nie łapałby się do składu TOP5. No prawda. Ale podobnie zresztą jak Mignolet, Gomez/TAA,Lovren,Moreno,Henderson,Can,Gini. Tylko nasza ofensywa może gdzieś by się wcisnęła do składu.
Oczywiście nie twierdzę, że każdy piłkarz odstaje 2-3-4-10 poziomami od ich odpowiedników w innych klubach, bo zaraz będzie lincz.
Pomysł z Gomezem na ŚO nie jest zły, bo chłopak jest solidny i nie taki elektryczny jak TAA, ale też popełnia czasem dziwne błędy, takie juniorskie. W sumie chyba wole wybaczyć to jemu, niż "staremu wyjadaczowi" Dejanowi.
Nadal priorytetem jest sprowadzenie 3 ŚO do gry na TERAZ, niestety. Póki tego nie ogarniemy to nic nie zdziałamy.
sc0user

Postprzez Barilla » 14 wrz 2017, o 11:19

Ocenianie gry obronnej na podstawie statystyk to śliski temat.
Jeżeli drużyna X ma średnio 30% posiadania piłki i wiekszość meczu siedzi w 9-10 zawodników w polu karnym i broni w przewadze to mogą sobie spokojnie śledzić ruch przeciwników, ustawić się i być przygotowanym na większość ataków a w razie czego atakować jednego przeciwnika nawet we dwóch - trzech.
Druzyna Y ma średnio 70% posiadania piłki i praktycznie nie dopuszcza rywala pod bramkę, ale od czasu do czasu pójdzie jakaś szybka kontra i trzeba walczyć 1 na 1, podejmować decyzje w ułamku sekundy, przewidzieć tor lotu dośrodkowania w pełnym biegu.

Jest wysoce prawdopodobne że zawodnicy drużyny X będa mieli wyższy % wygranych pojedynków, zarówno na ziemi jak i w powietrzu, a niemal na 100% bedą mieli więcej wybić. Ale to nie znaczy że indywidualnie są lepszymi obrońcami.

Pisanie o Matipie w stylu "no ok, nie panikuje ale co z tego" jest dość zabawne w kontekście tego że jesteśmy własnie drużyną która musi mierzyć się ze stosunkowo niewielką ilością akcji przeciwnika, ale jak już jesteśmy atakowani to szybkie podejmowanie chłodnych decyzji jest tym czego nam najczęściej brakuje.
Swoją drogą wiele osób dziwiło się że Klopp uparł się na Van Dijka a przecież jest tylu innych obrońców. Z tym że Van Dijk właśnie idealnie wpisuje się w nasz profil - nie panikuje pod presją i dobrze radzi sobie w pojedynkach 1 na 1.
Barilla

4 years of membership4 years of membership4 years of membership4 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 14 wrz 2017, o 11:41

Barilla napisał(a):Ocenianie gry obronnej na podstawie statystyk to śliski temat.
Jeżeli drużyna X ma średnio 30% posiadania piłki i wiekszość meczu siedzi w 9-10 zawodników w polu karnym i broni w przewadze to mogą sobie spokojnie śledzić ruch przeciwników, ustawić się i być przygotowanym na większość ataków a w razie czego atakować jednego przeciwnika nawet we dwóch - trzech.
Druzyna Y ma średnio 70% posiadania piłki i praktycznie nie dopuszcza rywala pod bramkę, ale od czasu do czasu pójdzie jakaś szybka kontra i trzeba walczyć 1 na 1, podejmować decyzje w ułamku sekundy, przewidzieć tor lotu dośrodkowania w pełnym biegu.

Jest wysoce prawdopodobne że zawodnicy drużyny X będa mieli wyższy % wygranych pojedynków, zarówno na ziemi jak i w powietrzu, a niemal na 100% bedą mieli więcej wybić. Ale to nie znaczy że indywidualnie są lepszymi obrońcami.

Pisanie o Matipie w stylu "no ok, nie panikuje ale co z tego" jest dość zabawne w kontekście tego że jesteśmy własnie drużyną która musi mierzyć się ze stosunkowo niewielką ilością akcji przeciwnika, ale jak już jesteśmy atakowani to szybkie podejmowanie chłodnych decyzji jest tym czego nam najczęściej brakuje.
Swoją drogą wiele osób dziwiło się że Klopp uparł się na Van Dijka a przecież jest tylu innych obrońców. Z tym że Van Dijk właśnie idealnie wpisuje się w nasz profil - nie panikuje pod presją i dobrze radzi sobie w pojedynkach 1 na 1.

Dlatego dla porównania wrzuciłem statystykę Skrtela z sezonu 13/14, czyli gdzie teoretycznie siedzieliśmy cały mecz na rywalach i nie dopuszczaliśmy do bramki, a mimo to bije Lovrena i Matipa na każdej płaszczyźnie ;)
___
Zgoda, ale było także sporo spotkań, gdy siadaliśmy na przeciwniku, cały mecz tłukliśmy głową w mur, a potem jedna, dwie kontry i traciliśmy bramkę.
Zresztą teraz wcale aż tak inaczej nie jest. Oddaliśmy 14 strzałów z Watford, podczas gdy Watford oddało ich 9. Aczkowiel trudno powiedzieć cokolwiek więcej o naszej obecnej grze, gdyż po prostu jest to początek sezonu ;)

Tak czy inaczej, różnica w wybiciach jest zatrważająca i nie jest to pochodna jedynie sposobu gry.
Ostatnio edytowano 14 wrz 2017, o 12:43 przez AustralianMagic, łącznie edytowano 2 razy
AustralianMagic

Postprzez Barilla » 14 wrz 2017, o 12:16

Nie mogę się zgodzić. W sezonie 13/14 graliśmy diametralnie inny futbol niż obecnie. Pierwszy lepszy mecz z brzegu, wygrana 3-1 na wyjeździe z Sunderlandem. Oddaliśmy 15 strzałów, Sunderland - 23. Kolejny przykład, 4-1 z WBA u siebie, 18 strzałów odali nasi a przeciwnik 15. Posiadanie piłki też w obu meczach było na poziomie 53-55%.
W tamtym sezonie dopuszczaliśmy przeciwników do sytuacji bramkowych dużo częściej niż obecnie, a wyniki często brały się z tego że jak Suarez ze Stu poszli z kontrą to na 2-3 podania potrafili rozklepać całą obronę przeciwnika.

Edit: co nie znaczy że nie wolał bym widzieć Skrtela za Lovrena. Uważam tylko że nie da się porównywać 1:1 ich statystyk w grze obronnej.

Edit2: Kontra-taka :D :D :D PyrkaLFC, zrobiłeś mi dzień :D
Ostatnio edytowano 14 wrz 2017, o 12:20 przez Barilla, łącznie edytowano 2 razy
Barilla

4 years of membership4 years of membership4 years of membership4 years of membership

Postprzez PyrkaLFC » 14 wrz 2017, o 12:17

AustralianMagic napisał(a):
Dlatego dla porównania wrzuciłem statystykę Skrtela z sezonu 13/14, czyli gdzie teoretycznie siedzieliśmy cały mecz na rywalach i nie dopuszczaliśmy do bramki, a mimo to bije Lovrena i Matipa na każdej płaszczyźnie ;)

W sezonie 13/14 mieliśmy średnie posiadanie piłki na poziomie 54,8%, w 15/16 58,3%. Z tego co pamiętam to za Rodgersa sporo było akcji typu kiszenie piły w okolicy środka a potem laga na S&S (co ostatecznie nas pogrążyło w meczy z Chelsea). Za Kloppa atakujemy mając piłkę na połowie rywala (nie ma tyle tej klepaniny między obrońcami i dm), co zwłaszcza było widoczne gdy w gazie była czwórka: Mane, Firmino, Cou, Szwagier. Rodgers wiele mówił o posiadaniu, ale nie przekładało się to bezpośrednio na konstruowanie ataku, zwłaszcza pozycyjnego. To taka trochę tiki-gra z kontry-taka. Pewnie dlatego lepsze statystki Skrtela, który swoją drogą popełniał na pęczki błędów, o zagraniach podchodzących pod kategorie "faule" nawet nie wspominam, bo gdyby sędziowie w BPL znali przepisy, to rozdawalibyśmy karne równie często co je dostawaliśmy. Klopp organizuje atak - ale siłą rzeczy wtedy się odkrywamy. Stąd wg. mnie ciśnienie na "opanowanych" stoperów.
"Wstać rano, zrobić przedziałek i się odpieprzyć od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo, nie ustawiać sobie za wysoko poprzeczki i narzucać planów, którym nie można sprostać."
PyrkaLFC

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Liverpool FC