Wszelakie pytania

Tutaj możecie pisać o wszystkim o czym chcecie napisać i podzielić się z innymi.

Moderatorzy: zoltoczerwony, Juluz, RedFirmino, Szpieg1, Gonzo, AirCanada, Daniel

Re: Wszelakie pytania

Postprzez TJHicks » 25 cze 2017, o 22:08

Potrzebuje kogos z ogarniętym Hiszpańskim :D Nie chce tłumaczeń z translatora bo wtedy sam bym sobie poradził :D Mianowicie chodzi o zdanie, "nigdy sie nie poddawaj "

Z góry wielkie dzięki :)
Obrazek
''W trakcie swojego życia nigdy nie przestawaj marzyć. Nikt nie może zabrać ci marzeń'' - Tupac Shakur
TJHicks

8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership

Postprzez Suchar » 25 cze 2017, o 22:26

Pracuję z kilkoma Hiszpanami, więc jutro po godzinie 16 mogę Ci dać znać jak to powinno wyglądać, jeżeli będzie Ci to jeszcze potrzebne.
Obrazek
Suchar

8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership

Postprzez TJHicks » 25 cze 2017, o 22:50

Dawaj znać :)
Obrazek
''W trakcie swojego życia nigdy nie przestawaj marzyć. Nikt nie może zabrać ci marzeń'' - Tupac Shakur
TJHicks

Postprzez Suchar » 26 cze 2017, o 15:39

Nunca te des por vencido

Tak to powinno wyglądać. Trzymaj się :)
Obrazek
Suchar

Postprzez BadBoy1920h » 1 lip 2017, o 00:56

Orientuje się ktoś, gdzie znajdę na Śląsku sklepik, z takimi rzeczami jak, kubki klubowe, szaliki, długopisy, zegarki itp ?
Wiem, że kiedyś było stoisko w SCC, tam były różne,rzeczy z Liverpoolu, Barcelony, Realu, Chelsea itp. Ale niestety już go nie ma... Może Europa Centralna lub Galeria Katowicka ?
"A żyć możesz dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć"
BadBoy1920h

3 years of membership3 years of membership3 years of membership

Postprzez ElFirmino » 1 lip 2017, o 16:13

Cześć, mam pytanie do osób, które skończyły zawodówkę. Jak to jest z pracą po takiej szkole? Znalezienie pracy za granicą jest możliwe? Skończyłem właśnie gimnazjum i mam zamiar dalej się kształcić w szkole zawodowej jako hydraulik. Tylko teraz zadaję sobie pytanie czy z tego będzie się dało godnie żyć?
ElFirmino

1 year of membership

Postprzez adilfc » 1 lip 2017, o 20:49

Na pewno bardziej godnie niż po studiach
adilfc

10 years of membership10 years of membership10 years of membership10 years of membership10 years of membership10 years of membership10 years of membership10 years of membership10 years of membership10 years of membership

Postprzez PyrkaLFC » 1 lip 2017, o 20:55

W zawodówce nauczysz się rzemiosła, wyśrubują Tobie dobre podstawy. Po zecie na hydraulika, będziesz pewnie ogarniał takie technologie jak: miedź (lutowanie), stal (gwintowanie), polipropylen (zgrzewanie), polietylen(skręcany), polietylen sieciowany (prasa, skręcany, podłogówka), pcv (kanaliza) - nie wiem co z spawaniem stali (instalacje gazowe) jest to bardzo pożądana umiejętność, dobry spawacz za pojedyńczy spaw może zawołać 200-300 zł netto, za większą ilość pewnie kwestia negocjacji. Twoje umiejętności będą pewnie kręciły się wokół prac manualnych na wspomnianych technologiach, do tego podstawy budowlane, żeby porobić dziury, a potem zostawić po sobie porządek. W zasadzie będziesz miał dwie drogi - pomocnik wykwalifikowanego hydraulika(nauczysz się więcej, choć jak będziesz pracował z mało obrotnym gościem, to będziesz się wku*wiał w okresie marzec-czerwiec, że mało roboty, może mieć też swoje fochy,jak to rzemieślni starej daty). Druga droga to zachaczanie się o jakieś konkretne roboty przy przetargach - a to wtedy jest przemiał, niższe stawki,cały czas ta sama praca (układanie rury pex i rury do kanalizy), no ale roobta pewna na kilka miechów). Generalnie to jest bardzo dobry kierunek, bo "manualnych" mldzieńców jest coraz mniej, no a cieplo każdy lubi mieć. Nie mniej sama zawodówka może nie jest najlepszym pomysłem. Warto przyłożyć się do projektowania instalacji, oraz do technicznych przeliczeń, użytkowej matmy - robienie instalacji od podstaw, tworzenie kotłowni, to robota marzenie. Ale naprawe trzeba się przyłożyć. No i zorientowanie na odnawialne źródła energii (Powietrzne pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła) to przyszłość tego zawodu. Jeśli znajdzies zmotywacje, żby po zawodówce rozwijać się dalej, to ludzie Cie będą polecać, hurtownie będą zabiegały, żebyś został stałym klientem i będzie fajnie. Jeśli stwierdzisz, że klucz i młot do kucia Ci wystarcza, to może okazać się, że będziesz żył z awarii, i wku*wiał się, że znowu musisz jechać przepchać kibel.

warto było by rónież po jakimś czasie sięgnąć do tej pozycji. http://www.empik.com/instalacje-sanitar ... ,ksiazka-p . Swego czasu firma Viessmann wydawała tą książkę.
Obrazek
"Każdy się kiedyś wyspowiada, jak okradał czas i siebie z marzeń i z realizowania planów" - O.S.T.R.
PyrkaLFC

4 years of membership4 years of membership4 years of membership4 years of membership

Postprzez ElFirmino » 1 lip 2017, o 21:19

Nie no, jak już mam coś robić to porządnie. Praktyki będę miał u osoby, gdzie mogę się czegoś nauczyć, a nie tylko kopania dołków. Na pewno będę z nim jeździł na roboty (robienie ogrzewania, instalacji itp.) i dodatkowo jak nie będzie miał zleceń to będę jeździł z serwisantem na naprawy kotłów.
ElFirmino

1 year of membership

Postprzez josif » 2 lip 2017, o 20:43

Czy jest jakaś strona w necie, na której to można oglądać mecze ze wszystkich lig ( np także austriackiej, belgijskiej, portugalskiej). Strona może być platna
in omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro
josif

4 years of membership4 years of membership4 years of membership4 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 5 lip 2017, o 22:01

Czy są tu jacyś forumowicze z biegłym niemieckim, którzy byliby w stanie przetłumaczyć kilka zdań z niemieckiego na polski? :)
AustralianMagic

6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 15 lip 2017, o 20:54

Czy znajdzie się jakiś dobry, uczynny muzyk, który wyjaśniłby mi "jak chłopu ze wsi" jak dostrajać instrument strunowy? :D

A konkretnie...

Istnieje coś takiego jak tryby muzyczne (jeżeli coś źle nazywam to mnie poprawcie, ale czytałem o tym po ang i nie wiem czy dobrze to przekładam), które mają swój początek w Grecji.

Dorian(dorycki), Phrygian(frygijski), Lydian(lidyjski) i ich modyfikacje, czyli hypo-, mixo-.

Każdy z tych trybów ma swój odpowiednik na białych klawiszach pianina.

Dorian: E-E
Hypodorian: A-A
Phrygian: D-D
Hypophrygian: G-G
Lydian: C-C
Hypolydian: F-F
Mixolydian: B-B

I teraz tak. Chcę dostroić 9 strunowy instrument po któryś z konkretnych trybów, znam częstotliwość dźwięku na jaki konkretna struna powinna być dostrojona i dla przykładu:

Lydian Mode: 1st string Bb as root of mode

String: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Pitch : Bb C D Eb F G A Bb C

Phrygian Mode: 2nd string C as root of mode

Hypolydian Mode: 4th string Eb as root of mode

Hypophrygian Mode: 5th string F as root of mode

I teraz za cholerę jasną nie wiem o co chodzi :D Bo częstotliwość jest tak jakby ta sama dla wszystkich strun w w/w trybach, zmienia się tylko "temperament root" czyli o ile dobrze rozumiem, pierwszy(najniższy dźwięk?) w danym trybie?
Czyli co przez to rozumieć? Że w przypadku hypophrygian ustawiam pierwszą strunę na "F" a potem F G A Bb C i zapętlam na Bb C D Eb?? Tylko jeżeli o to chodzi to jest to niewykonalne bo im wyższy pierwszy dźwięk, oznaczałoby to, że ostatnie struny muszę naciągnąć do granic możliwości, więc o ch tu chodzi? :P Bo mam podane częstotliwości te same, a brzmienie w każdym trybie powinno być inne (melancholijnie, radosne/żywiołowe, a np dla dorian mode brzmienie ma być męskie/zagrzewające do walki) więc za cholerę nie wiem o co tu chodzi :/
AustralianMagic

6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership

Postprzez DrGonzo » 15 lip 2017, o 22:02

AustralianMagic Trochę pomieszałeś. :p Za chwilę postaram ci się to wyjaśnić w prosty sposób. Co to za instrument?

EDIT: Jeśli chodzi o skale modalne, o których tu piszesz, to najłatwiej wyjaśnić to tak... Większość popularnych utworów jest stworzonych w jakiejś tonacji. Oczywiście zdarza się, że ona się zmienia, w niektórych gatunkach nawet bardzo często (jazz), ale skupmy się na podstawach i załóżmy, że utwór jest wykonany w tonacji C-dur. Składa się ona z takich dźwięków:

C- D - E - F - G - A - H - C
(Tylko w notacji polskiej występuje "h" z tego co mi wiadomo. W zagranicznych masz: "B")

W tym oto materiale dźwiękowym występują następujące skale modalne:

Jońska: C - D - E - F - G - A - H - C
Dorycka: D - E - F - G - A - H - C - D
Frygijska: E - F - G - A - H - C - D - E
Lidyjska: F - G - A - H - C - D - E - F
Miksolidyjska - G - A - H - C - D - E - F - G
Eolska A - H - C - D - E - F - G - A
Lokrycka: H - C - D - E - F - G - A - H

W tym samym materiale dźwiękowym masz również tonację A-moll. Wszystko wygląda tu bardzo podobnie, ale "punkt ciężkości" (mówiąc tak na chłopski rozum) jest skupiony w okolicach dźwięku "A". W tonacji A-moll występują takie skale:

Eolska A - H - C - D - E - F - G - A
Lokrycka: H - C - D - E - F - G - A - H
Jońska: C - D - E - F - G - A - H - C
Dorycka: D - E - F - G - A - H - C - D
Frygijska: E - F - G - A - H - C - D - E
Lidyjska: F - G - A - H - C - D - E - F
Miksolidyjska - G - A - H - C - D - E - F - G

Skoro już to wszystko piszę, to objaśnię jeszcze, że jak weźmiesz sobie na warsztat wybraną skalę, to możesz w niej stworzyć określone akordy. Podstawowe akordy mają budowę tercjową (odsyłam do interwałów). Najprościej mówiąc, bierze się co drugi dźwięk ze skali i tworzy akord. W eolskiej wyjdzie akord a-moll (a-c-e). Możesz dodać jeszcze jeden dźwięk, wtedy stworzysz akord septymowy A-7 (a-c-e-g). To jest generalnie temat, który trzeba trochę zgłębić, choć nie jest wybitnie trudny. ;-)

Jeśli zaś chodzi o strojenie gitary, czyli to o co głównie się chciałeś zapytać, to ja gram na elektrycznej i elektroakustycznej. Tam strój jest klasyczny, wygląda tak:

E - A - D - G - H - E

W muzyce rockowej czasem obniża się "E" do "D". Są z resztą różne wariacje. Jeśli zaś chodzi o twój konkretny przypadek, to napisz najlepiej jaki instrument chcesz nastroić, wtedy coś zdziałamy. ;-)

EDIT: Dobra, muszę lecieć. Pewnie jutro tu zajrzę. Szczerze, to nie przypominam sobie, żebym miał w ręce dziewięciostrunowy instrument. Mam przeczucie, że czytałeś coś na temat teorii w muzyce i się zakręciłeś (co wcale nie jest trudne dla laika). Przy takim nastrojeniu gitary, jak to przedstawiłem powyżej (E - A - D - G - H - C) bardzo łatwo ograć każdą z wymienionych tutaj. Wystarczy zapamiętać jakie dźwięki znajdują się na każdej ze strun do piątego progu (na początek) i poznać superpozycje. Myślę, że o tym mogłeś czytać. ;-)
DrGonzo

Postprzez AustralianMagic » 15 lip 2017, o 22:57

DrGonzo napisał(a):Jeśli zaś chodzi o strojenie gitary, czyli to o co głównie się chciałeś zapytać...

Właściwie to chodzi mi o strojenie... Liry :D Spróbuję przeczytać ze zrozumieniem to co napisałeś i ogarnąć, ale już widzę, że coś mi nie gra chyba :D

Po pierwsze, wskazujesz na inne dźwięki, np przy wszystkich tonacjach i nie wiem czego to jest wynikiem (choć przypuszczam).
A mianowicie posługujesz się współczesnym podziałem, a ja odnoszę się do autentycznej skali, którą posługiwano się w Grecji, a która następnie została błędnie zinterpretowana w średniowieczu, gdzie pomieszali dźwięki do odpowiednich tonacji. Mam nadzieję, że stąd ta rozbieżność, żeby czasem jeszcze bardziej mi się nie pomieszało w głowie... :lol:

A druga rzecz, np takie F-F, rozumiem że jak odpalę sobie jakiś miernik dźwięku to chodzi tu o to, by zgrać struny tak by pierwsza była jako F, i ostatnia także jak F ale w wyższej oktawie? Bo jeżeli dobrze rozumiem, to problem jest taki, że jest to niemożliwe, bo musiałbym ostatnią strunę naciągnąć tak, żeby wręcz pękła, więc musi tu chodzić o coś innego :/

Rzecz w tym, że mam dostrojoną w ten sposób:

Bb C D Eb F G A H B - to jest coś co nazywa się "Just Intonation"? Dobrze mówię? Czy coś mieszam?
Chodzi o to, że w tej tonacji, jestem w stanie zagrać sporo utworów, ale bez szału, tzn. pasuje ona to wielu kawałków, ale w innych tonacjach niektóre utwory brzmiałyby jeszcze lepiej.
I teraz mam np utwór zapisany w tonacji doryckiej, który w tej kompletnie nie brzmi, a za cholerę jasną nie wiem jak, używając tych informacji które mam, czyli ten temperament root i częstotliwości, dostroić np do tonacji doryckiej.

Obrazek
AustralianMagic

Postprzez DrGonzo » 15 lip 2017, o 23:37

Lira... O tym nie pomyślałem. :D

W takim razie możesz sobie tu co nieco na ten temat poczytać: http://lirakorbowa.pl/o_lirze/3/jak_stroic_lire Wydaje się, że wiedzą o czym piszą. ;-) Więcej konkretnych informacji na temat samego strojenia znalazłem tu: http://www.wikihow.com/Tune-a-Lyre i tu: http://pluckplay.blogspot.com/. Rzeczywiście, z tego co widzę, to stroi się ten instrument tak jak pisałeś, ale na pewno nie jest tak, że "ostatnie struny trzeba naciągnąć do granic możliwości".

Polecam poczytać co nieco na temat teorii muzyki jeśli na serio chcesz zgłębić temat. Przydałby się ktoś kto by ci wyjaśnił krok po kroku o co w tym wszystkim chodzi. Samemu też można, ale dobrze mieć kogoś, kto cię nakieruje. Sam znam teorię od strony muzyki jazzowej. Tak jak zauważyłeś, to jest współczesne podejście (choć zaczęło się kształtować już bardzo dawno), jedyne jaką się stosuje w muzyce rozrywkowej. Jeśli chodzi o muzykę klasyczną, to są różnice w samym nazewnictwie... Jest to z mojego punktu widzenia myślenie przestarzałe i mniej praktyczne, ale to tylko moja prywatna opinia. ;-) Rozumiem jednak, że z jakichś przyczyn to dawne podejście cię fascynuje. Sam mam różne dziwne zajawki.

Wyjaśnię ci jeszcze jedną rzecz, bo chyba nie zrozumiałeś: tonacja i dźwięki jakie można zagrać na gryfie to nie to samo co strój. Można w określony sposób nastroić gitarę. Ja stroję tak:

E - A - D - G - H - E

Kiedy uderzę w te struny, właśnie te dźwięki się wydobędą. Jeśli natomiast przycisnę basową strunę E na pierwszym progu, wydobędę dźwięk F, na drugim: Fis, na trzecim: G i tak dalej...

To co napisałem w poprzednim poście, to tonacje i skale. Można je ograć na całym gryfie, w wielu miejscach, wyżej lub niżej. To o co tobie prawdopodobnie chodzi, to wydobywane dźwięki "pustych" strun.

Ja ci na temat liry za dużo w każdym razie nie powiem. :D Tu już musiałbyś się zwrócić do jakiegoś speca w tym temacie. Na pewno w każdej szkole muzycznej jest ktoś kto ten temat zna i mógłby ci pomóc. Czy będzie ci chciał pomóc, udzielić lekcji, to już inna sprawa... Nie każdy udziela korków dorosłym.
DrGonzo

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różności