Rekonstrukcja historyczna

Tutaj możecie pisać o wszystkim o czym chcecie napisać i podzielić się z innymi.

Moderatorzy: zoltoczerwony, ramar, Juluz, Szpieg1, AirCanada, Daniel, RedFirmino, Gonzo

Re: Rekonstrukcja historyczna

Postprzez Kurtz » 11 sie 2016, o 10:29

Macie może jakieś treningi, uczycie się posługiwać mieczem, tarczą? Coś z taktyki?
Bez urazy, ale faktycznie póki co ze zdjęć można wywnioskować, że przez większość czasu chodzicie w kilka osób po lesie :wink:
Bez urazy 2. Faktycznie natenczas wątek wygląda bardziej jak blog jednej osoby, więc pytam:
Czy są tu może jacyś Słowianie, Wikingowie?

p.s. @ AustralianMagic
może macie jako odtwórcy kontakt takimi?
Kurtz
Kurtz

4 years of membership4 years of membership4 years of membership4 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 11 sie 2016, o 11:06

Kurtz napisał(a):Macie może jakieś treningi, uczycie się posługiwać mieczem, tarczą? Coś z taktyki?
Bez urazy, ale faktycznie póki co ze zdjęć można wywnioskować, że przez większość czasu chodzicie w kilka osób po lesie :wink:
Bez urazy 2. Faktycznie natenczas wątek wygląda bardziej jak blog jednej osoby, więc pytam:

p.s. @ AustralianMagic

Wiesz, gdybyś miał na głowie kawałek blachy za, na przykład 5tys zł. szkoda by Ci było, aby ktoś Ci go uszkodził, ale jak widzisz na ostatnich zdjęciach, biorę udział w walkach grupowych, bo wychodzę z założenia, że wartość to jedno, ale hełm to hełm i rysa czy dwie mi nie zaszkodzą. Taka jest właśnie różnica między późnym Rzymem a Słowianami/Wikingami. Wikinga ubierzesz całego za 3-4tys. W późnym Rzymie 2-3tys to nawet na ładny hełm nie wystarczy.
Stąd po pierwsze bierze się liczebność ludzi w różnych epokach. Na wczesnych Słowian stać każdego, kto chce się zacząć bawić od zaraz. W późnym Rzymie nie da się być dobrze ubranym od zaraz i za "grosze".
A po drugie stąd różnica w rozmiarach bitew. Gdy masz 50 ludzi ze sprzętem na osobę za 3/4tys, a 50 ludzi ze sprzętem za średnio 10tys, w której grupie będzie więcej chętnych do walki? ;)
Póki co w grupie mamy tylko dwóch walczących.

To tak jak z autem. Kupisz sobie za gorsze poloneza to różne głupoty będą przychodziły do głowy co można z nim zrobić, ale gdy wyłożysz 40tys za nówkę z salonu to będziesz chuchał i dmuchał ;)

Prawda jest taka, że zwykły żołnierz okresu 4-5w. wśród Słowian wygląda jak książę.
Nie wspominając o tym jakie mroki panują wśród "wczesnych". Miecze z resorów itp itd. Taki Wolin to wręcz wylęgarnia mroku historycznego.

Tak, mam kontakt z wczesnym Słowianami. Kilka razy dołączałem się do nich, bitwy, pojedynki itp itd.
AustralianMagic

7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership

Postprzez Kurtz » 12 sie 2016, o 12:40

AustralianMagic napisał(a):
Kurtz napisał(a):Macie może jakieś treningi, uczycie się posługiwać mieczem, tarczą? Coś z taktyki?

p.s. @ AustralianMagic

Wiesz, gdybyś miał na głowie kawałek blachy za, na przykład 5tys zł. szkoda by Ci było, aby ktoś Ci go uszkodził, ale jak widzisz na ostatnich zdjęciach, biorę udział w walkach grupowych, bo wychodzę z założenia, że wartość to jedno, ale hełm to hełm i rysa czy dwie mi nie zaszkodzą. Taka jest właśnie różnica między późnym Rzymem a Słowianami/Wikingami. Wikinga ubierzesz całego za 3-4tys. W późnym Rzymie 2-3tys to nawet na ładny hełm nie wystarczy.
Stąd po pierwsze bierze się liczebność ludzi w różnych epokach. Na wczesnych Słowian stać każdego, kto chce się zacząć bawić od zaraz. W późnym Rzymie nie da się być dobrze ubranym od zaraz i za "grosze".
A po drugie stąd różnica w rozmiarach bitew. Gdy masz 50 ludzi ze sprzętem na osobę za 3/4tys, a 50 ludzi ze sprzętem za średnio 10tys, w której grupie będzie więcej chętnych do walki? ;)
Póki co w grupie mamy tylko dwóch walczących.

To tak jak z autem. Kupisz sobie za gorsze poloneza to różne głupoty będą przychodziły do głowy co można z nim zrobić, ale gdy wyłożysz 40tys za nówkę z salonu to będziesz chuchał i dmuchał ;)

Prawda jest taka, że zwykły żołnierz okresu 4-5w. wśród Słowian wygląda jak książę.
Nie wspominając o tym jakie mroki panują wśród "wczesnych". Miecze z resorów itp itd. Taki Wolin to wręcz wylęgarnia mroku historycznego.

Tak, mam kontakt z wczesnym Słowianami. Kilka razy dołączałem się do nich, bitwy, pojedynki itp itd.

Faktycznie ceny robią wrażenie, ale miałem na myśli co innego. Czy na tych pokazach machacie mieczami jak kto chce, czy jednak szkolicie się jakoś, trenujecie? Macie jakieś bazy wylotowe, siedziby. Może jakiś Rzymski Wolin?

Z tą "wylęgarnią mroku historycznego" trochę pojechałeś. Możesz rozwinąć myśl?
Poza tym resory w odniesieniu do wczesnego średniowiecza to raczej skok technologiczny 8)
Kurtz
Kurtz

4 years of membership4 years of membership4 years of membership4 years of membership

Postprzez RedJcoB » 12 sie 2016, o 12:48

Dziś startują dymarki świetokrzyskie w Nowej Slupi, bedziecie na tegorocznej edycji? :D
Nie bylo pytania, wpasnie strone przewinalem xD
"We have to change from doubters to believers - NOW!"
RedJcoB

2 years of membership2 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 15 sie 2016, o 21:40

Kurtz napisał(a):Faktycznie ceny robią wrażenie, ale miałem na myśli co innego. Czy na tych pokazach machacie mieczami jak kto chce, czy jednak szkolicie się jakoś, trenujecie? Macie jakieś bazy wylotowe, siedziby. Może jakiś Rzymski Wolin?

Z tą "wylęgarnią mroku historycznego" trochę pojechałeś. Możesz rozwinąć myśl?
Poza tym resory w odniesieniu do wczesnego średniowiecza to raczej skok technologiczny 8)

Nasza grupa ma dopiero 2 lata, jest nas w sumie około 10 osób (a już wyznaczamy standardy na okres późnego Rzymu i jesteśmy top 2 późno rzymskich grup, jeżeli chodzi o jakość), z czego jest tylko 2 walczących. Ciężko we 2 prowadzić szkolenia.

Dla porównania Rapax XXI jak najbardziej takie szkolenia prowadzi, ale ich jest ponad 100 (choć gdy porównać Rapax po 2 latach i nas po 2 latach to przy obecnym tempie rozwoju, gdy będziemy istnieć ponad 10 lat, powinniśmy wyprzedzić obecny, kosmiczny, poziom Rapaxu).

Poza tym walka to jest tylko jeden aspekt. Ten najbardziej widowiskowy, ale jednocześnie płytki. Taki obóz Rapaxu to 100% wojsko i nic więcej. U nas można za to zobaczyć prawdziwe życie. Jak robiono buty, jak pisano, jak szyto, jak wytwarzano łuski do pancerza itp itd - całość życia, zarówno wojskowego jak i cywilnego, co bardzo wyraźnie odróżnia nas od wielu innych grup, które są nacechowane głównie wojskowością.

Rzymski Wolin? To będą właśnie Dymarki i bitwa między barbarzyńcami a I-II wiecznym Rzymem (Legion XIIII i XXI Rapax). Ja byłem barbarzyńcą.

Dlaczego wylęgarnia mroku? Bo pewnie z 3/4 sprzętu który tam wchodzi jest kompletnie niehistoryczny.
Tu masz przykład http://allegro.pl/helm-wczesny-mordor-n ... ml#thumb/1

Tam po prostu wejdzie każdy kawał blachy. Największą jazdą jaką widziałem był rzymski hełm Montefortino (Iw pne) na Wolinie. Innymi słowy, wchodzą tam rzeczy kompletnie z innego okresu/niemające nic wspólnego z historią/kombinacje historyczno-fantasy.

Z resorem jest ten problem, że jest to kompletnie niehistoryczne. To tak, jakby pójść do Castoramy, kupić sklejkę i zrobić z niej tarczę. Jeżeli chcesz mieć naprawdę prezentować sobą wysoki poziom to nie latasz ze sklejką, resorem czy garnkiem przerobionym na hełm. Nie mówiąc o tym, że taki przerobiony resor to jest potężna sztaba ważąca czasami i ponad 2kg, co często nie ma nic wspólnego z mieczami. Tu chodzi o to by było tanio i by można było dosłownie napierdalać we wszystko, a miecze nie służyły od tego by zabijać masą ostrza.

RedJcoB napisał(a):Dziś startują dymarki świetokrzyskie w Nowej Slupi, bedziecie na tegorocznej edycji? :D
Nie bylo pytania, wpasnie strone przewinalem xD

Tak, tak, byliśmy!
Dzisiaj dopiero się zakończyły, więc zdjęć jako takich jeszcze nie ma, ale mogę się pochwalić swoją facjatą po pierwszym dniu bitwy:
Spoiler:

I po drugim dniu bitwy xD
Spoiler:

Także jeżeli ktoś znowu powie, że w sumie to chodzimy tylko po lesie, niech otworzy spoiler :P
____
Dzisiaj już opuchlizna zeszła i w końcu wyglądam jak człowiek :D
AustralianMagic

7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 17 sie 2016, o 22:06

Oddaję Wam do oglądnięcia kilka zdjęć z tegorocznych Dymarek (plus podaję źródła, gdyż ja/my nie jesteśmy ich autorami w większości :) )

To się nazywa klimat!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-- https://www.facebook.com/annamariabieleckafotografia/ --

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-- https://www.facebook.com/profile.php?id ... ef=story--

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-- https://www.facebook.com/jiri.kopriva1?fref=ts --

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-- https://www.facebook.com/hyrchalka/medi ... nref=story --

Aczkolwiek najlepsze zdjęcia chyba dopiero się ukażą w ciągu najbliższego tygodnia! :)
AustralianMagic

Postprzez Kurtz » 17 sie 2016, o 22:53

Dzięki za odpowiedź ;) Interesowało mnie właśnie to wszystko co ma miejsce pomiędzy pokazami walk dla gawiedzi. Fajne zdjęcia. Już widać trochę życia.

Chociaż dalej będę trzymał się zdania, że wcześniejsze wyglądały w większości jak z sesji do kalendarza Pirelli :P , ale z drugiej strony, faktycznie trudno pozbyć się opcji "chodzenia po lesie" jeśli jest was tak niewielu i działacie od niedawna.
Co do Wolina i wylęgarni mroku. Nie wiem dokładnie jak wygląda wejście na Wolin, ale musisz się zgodzić, że przy takiej liczbie osób ktoś nie zauważy, przymknie oko i nawet taka castorama i resor wjadą. Zakładam, że prędzej czy później, przy większej ilości osób, też trafi się wam jakiś pozłacany mordor.

Tak czy inaczej, trzymam kciuki. Będę zaglądał, bo interesują mnie kultury, powiedzmy, przedśredniowieczne. Póki co bardziej Grecja, Wikingowie, Słowianie i inne mniej poznane, ale może i do Rzymu się przekonam.

Edita @ AustralianMagic
Z moim Rzymem chodzi raczej o to, że jest stosunkowo dobrze poznany (pojęcie względne, wiem), a jest jeszcze cała ta słowiańska, wikińska, etruska, celtycka itd. terra incognita ;)
Ostatnio edytowano 17 sie 2016, o 23:44 przez Kurtz, łącznie edytowano 1 raz
Kurtz
Kurtz

Postprzez AustralianMagic » 17 sie 2016, o 23:05

Kurtz napisał(a):Dzięki za odpowiedź ;) Interesowało mnie właśnie to wszystko co ma miejsce pomiędzy pokazami walk dla gawiedzi. Fajne zdjęcia. Już widać trochę życia.

Chociaż dalej będę trzymał się zdania, że wcześniejsze wyglądały w większości jak z sesji do kalendarza Pirelli :P , ale z drugiej strony, faktycznie trudno pozbyć się opcji "chodzenia po lesie" jeśli jest was tak niewielu i działacie od niedawna.
Co do Wolina i wylęgarni mroku. Nie wiem dokładnie jak wygląda wejście na Wolin, ale musisz się zgodzić, że przy takiej liczbie osób ktoś nie zauważy, przymknie oko i nawet taka castorama i resor wjadą. Zakładam, że prędzej czy później, przy większej ilości osób, też trafi się wam jakiś pozłacany mordor.

Tak czy inaczej, trzymam kciuki. Będę zaglądał, bo interesują mnie kultury, powiedzmy, przedśredniowieczne. Póki co bardziej Grecja, Wikingowie, Słowianie i inne mniej poznane, ale może i do Rzymu się przekonam.

Powiem Ci tak. Różne rzeczy "przechodzą" na Zachodzie ale zazwyczaj są to po prostu tandetne wersje prawdziwego sprzętu. Innymi słowy, nie ma szans, żeby ktoś na imprezie antycznej chodził z "psim pyskiem" albo hełmem "garnczkowym".

W większości to były nasze osobiste wyjazdy (mało osób), więc trudno było o coś innego, niż sesja do Pirelli :P

To nie jest tak, że ktoś nie zauważy, bo Montefortino z I pne nie da się nie zauważyć :D Po prostu wpuszczają jak leci, byleby jakoś to wyglądało, a że z prawdziwą historią ma tylko trochę wspólnego to bez znaczenia, bo Ci co oglądają i tak nie będą się na tym znać :D

Późny Rzym to taki hmmm najbardziej pstrokaty okres przedśredniowieczny. Mnóstwo kolorów, bogactwo, przepych, różnorodność. To po prostu trzeba lubić, więc jeżeli ktoś ma naturę słowiańską i jest fanem "garnka" na głowę z nosalem, prostej tuniki i tarczy to późnego Rzymu nie polubi, bo ten jest niesamowicie bogaty. Powiedziałbym, że dopiero XV-XVI przynosi do pewnego stopnia podobne bogactwo. Wystarczy powiedzieć, że, np.: wydobycie srebra przez czas trwania Rzymu było nawet 10x większe niż łączne wydobycie w Europie w ciągu średniowiecza wrazz Kalifatem Abbasydów (czyli Europa + cały Bliski Wschód nie wydobył więcej szlachetnych kruszców niż Rzym.
____
Akurat jeżeli chodzi o wikingów czy słowian, jest od cholery ludzi, którzy się tym zajmują. Problem w tym, że tu nie ma wielkiej filozofii i nie ma za bardzo czego pokazać, bo (zwłaszcza słowianie) to bardzo biedny okres. Z celtami także źle nie jest. Inaczej z etruskami. Sam kiedyś będę chciał się zająć rekonstrukcją okresu etruskiego czy względnie rzymu królewskiego. Natomiast późny rzym, choć dobrze opisany i jest mnóstwo źródeł, ludzie jednak nie mają pojęcia, że poza rzymem "segmentata + scutum + gladius" istniał jeszcze jakiś inny rzym i my właśnie tym "innym" rzymem się zajmujemy ;)
AustralianMagic

Postprzez AustralianMagic » 25 wrz 2016, o 18:01

Byliśmy wczoraj w stadninie. Niestety pogoda się załamała i przez 3h które byliśmy padał deszcz, więc nie udało się jeździć konno... Wielka szkoda. Musieliśmy się zadowolić ogniskiem i kiełbaskami choć plany były bardzo ambitne...

Udało się natomiast zrobić jednego kapitalne zdjęcie, niczym z okładki książki czy z plakatu w kinie:

Obrazek
AustralianMagic

Postprzez AustralianMagic » 9 paź 2016, o 01:06

Film autorstwa grupy Rapax XXI z tegorocznej bitwy podczas Dymarek.
Jestem jednym z barbarzyńców bez tuniki z dwoma drągami :D

https://www.youtube.com/watch?v=cDDyGKUwkw0
AustralianMagic

Postprzez AustralianMagic » 20 paź 2016, o 13:09

Niewielka rzecz a cieszy niesamowicie...

Rzymska fibula (broszka) kuszowata, złota <3

Obrazek

Obrazek

Obrazek
AustralianMagic

Postprzez AustralianMagic » 11 gru 2016, o 01:59

Nic nadzwyczajnego, plus do czerwca-lipca nie będę miał czym pochwalić (szykuję 2 duże bomby na okres wakacji <3 ), ale taki oto kącik sobie zorganizowałem :D W miarę wysoka rozdzielność, więc można powiększyć, gdyby ktoś wpatrywał się w detale :P

Obrazek
AustralianMagic

Postprzez AustralianMagic » 9 sty 2017, o 23:59

Temperatura spadłą do -15C, więc z kumplem postanowiliśmy późnym wieczorem wybrać się w las, tak dla relaksu.
Co ciekawe, w żadnej zimowej kurtce nie było mi tak ciepło jak w kilku warstwach prawdziwej wełny :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
AustralianMagic

Postprzez Adryyan » 10 sty 2017, o 00:28

Bardzo ładnie! :D
Czego to dotyczyło?
Adryyan

1 year of membership

Postprzez Skrystian2009 » 10 sty 2017, o 00:39

Jakbym Was tak spotkal w lesie to chyba bym wzial nogi za pas.
Obrazek

"Nigdy nie będziemy zadowoleni z remisu, z kimkolwiek byśmy nie grali, zawsze cieszą nas tylko wygrane" - Kenny Dalglish

Na stronie mam nick "Izzy"
Skrystian2009

6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różności