Rekonstrukcja historyczna

Tutaj możecie pisać o wszystkim o czym chcecie napisać i podzielić się z innymi.

Moderatorzy: zoltoczerwony, ramar, Juluz, Szpieg1, AirCanada, Daniel, RedFirmino, Gonzo

Rekonstrukcja historyczna

Postprzez AustralianMagic » 9 sty 2016, o 18:47

Nie ma takiego tematu, a być może są tutaj jacyś rekonstruktorzy lub kogoś tematyka zaciekawi, postanowi się zagłębić i być może nawet dołączy do legionów rzymskich, comitatenses lub limitanei!

WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z WYJĄTKIEM 3 PIERWSZYCH - PRAWYM I POKAŻ

Pokrótce. Zajmuję się rekonstrukcją późnego Cesarstwa Rzymskiego. Zapewne wielu z Was ma taki obraz przed oczami, gdy myśli o Rzymie, legionach i armii:

Obrazek

I oczywiście taki wygląda jest prawidłowy. Rzecz w tym że jest to wygląda pasujący w przedziale I-III AD.
Ja zajmuję się okresem IV-V AD. Jak wtedy wyglądali żołnierze rzymscy? Otóż wyglądali zupełnie inaczej, można powiedzieć "na bogato"

Obrazek

Okres IV-V jest nieporównywalnie bardziej bogaty i kolory niż czasy Republiki czy wczesnego Cesarstwa.
Za przykład niech posłuży hełm "galijski"

Obrazek

I hełm późno rzymski (uczciwie dodam że jedne z najbogatszych) :

Obrazek

Należę do grupy Vicus Ultimus ( https://www.facebook.com/Vicus-Ultimus- ... 3/?fref=ts ) Grupa ma już nieco ponad 2 lata. Nazwa Vicus Ultimus oznacza Ostatnią Wioskę. Zajmujemy się rekonstrukcją oddziały pogranicznego limitanei. Ale nie jesteśmy tylko żołnierzami w przeciwieństwie do wielu innych grup militarnych. Każdy z nas ma w rękach jakieś rzemiosło, które może pokazywać, np: skryba, płatnerz, skórnik etc. Z czym się wiąże taka pasja? Przede wszystkim ze świetnymi ludźmi, wyjazdami po Polsce i Europie na pokazy (na samym końcu wrzucę kilka zdjęć z wyjazdu do Danii w ubiegłym roku), niesamowitym klimatem, gdy wchodzi się w buty osób sprzed 1500lat i przednią zabawą. Gorąco zachęcam do przejrzenia naszego profilu, a jeżeli kogoś taka tematyka interesowała, ale w sumie nie wiedział jak się za to zabrać oraz czy jakieś grupy tego typu istnieją, serdecznie zapraszam do udziału w dyskusji. Sam osobiście będę co jakiś czas uaktualniał temat zdjęciami z wyjazdów i pokazów.
Na zachętę, moja droga w rekonstrukcji:

Obrazek

Kilka zdjęć z Danii (po więcej zaprasza na nasz profil)

Obrazek

Obrazek

A na koniec coś elitarnego z największej imprezy tego typu w Europie:

Obrazek

Obrazek

Gorąco zapraszam wszystkich fanów historii do dyskusji i zadawania pytań! :)
AustralianMagic

7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership

Re: Rekonstrukcja historyczna

Postprzez LewerLFC » 9 sty 2016, o 19:01

bardzo ciekawy temat :)
Świetna zajawka
mam jedno pytanie, tak średnio związane z tematem:D głodny akurat jestem bo wróciłem z biegania i widzę zdjęcie jak ktoś gotuje, co takiego tak jecie na takich rekonstrukcjach ? :)
LewerLFC

1 year of membership

Postprzez AustralianMagic » 9 sty 2016, o 19:07

LewerLFC napisał(a):bardzo ciekawy temat :)
Świetna zajawka
mam jedno pytanie, tak średnio związane z tematem:D głodny akurat jestem bo wróciłem z biegania i widzę zdjęcie jak ktoś gotuje, co takiego tak jecie na takich rekonstrukcjach ? :)

Temat rzeka!

Obrazek

Przede wszystkim jemy historycznie gdy są do tego warunki, a gdy mamy do czynienia z imprezą typowo masową, wtedy gdzieś się chowamy by wszamać kromę z serkiem topionym :D

Ale do rzeczy. Jajka, kasze, groch, ciecierzyce, warzywa. Daktyle z pieprzem w miodzie podsmażane, ryby wędzone w prawdziwej wędzarni, kurczaki, oliwki, rzymskie pieczywo, ciasta, serniki (tak, rzymianie znali sernik!). Zresztą jest cała książka kucharska IV wieku Apicjusza, który opisuje przeróżne potrawy i jak je przygotować. Strusie, krupnik, coś na słodko, wino białe z różą. Można by wymieniać bez końca bo jest chyba z 200 stron tego :)

Obrazek
AustralianMagic

7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership

Postprzez LewerLFC » 9 sty 2016, o 19:23

same pyszności widzę :D
alkohole ze sklepu czy pędzicie coś samemu ?
a jakiś przepis na studencką kieszeń też by się znalazł ? :)
LewerLFC

1 year of membership

Postprzez AustralianMagic » 9 sty 2016, o 19:34

Ja pędzę miód pitny oparty na przepisie z I wieku :D
Ale łatwiej po prostu kupić sobie piwko i wlać do historycznego kufla :P

Na studencką kieszeń mogę polecić "papkę Apicjusza".
Bierzesz zwykłą mąkę, przesiewasz.
Do garnka nalej trochę wody (tu wychodzą braki przepisów z IV wieku bo nie wiesz ile mąki na ile wody, lepiej dać mniej wody a później ewnetualnie dolewać, albo wsypywać mąkę stopniowo i obserwować) zagotuj.
Do gotującej się wody zacznij wsypywać mąkę aż zrobi się papka. Następnie wylej na patelnię poczekaj do zastygnięcia i pokrój (tutaj przepis się wali bo nie ma spoiwa, które by to trzymało i otrzymujemy coś o konsystencji kaszy manny/budyniu).
Następnie weź pieprz, miód, miętę i wymieszaj ze sobą.
Polej tym sosem papkę.
Gotowe :D
W warunkach domowych gdzie możesz po prostu pójść do cukierni czy upiec ciasto nie jest to zapewne rarytasem, ale gdy jadłem to w polu, w obozie, muszę przyznać że czegoś tak dobrego nigdy nie miałem w ustach (może z wyjątkiem daktyli przyrządzonych po rzymsku) :D
AustralianMagic

Postprzez KapitanSowa » 9 sty 2016, o 20:39

O fajna rzecz. Sam bawię się w rekonstrukcję, ale czasów bardziej "nowoczesnych".
Podoba mi się zabawa w Cesarstwo Rzymskie jednak zawsze po głowie chodziło mi pytanie ile to kosztuje. Jaki przedział cenowy np. na start a jaki gdybym chciał się wystawić na bogato? ;)
KapitanSowa

8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 9 sty 2016, o 20:53

KapitanSowa napisał(a):O fajna rzecz. Sam bawię się w rekonstrukcję, ale czasów bardziej "nowoczesnych".
Podoba mi się zabawa w Cesarstwo Rzymskie jednak zawsze po głowie chodziło mi pytanie ile to kosztuje. Jaki przedział cenowy np. na start a jaki gdybym chciał się wystawić na bogato? ;)

To jest właśnie główna bariera wejścia.
Widzisz ten hełm późno rzymski z pierwszego postu? 30 000zł, całość ręcznie robiona.
Ale takich hełmów na świecie są 3 :P

Przede wszystkim trzeba wskazać co należy do absolutnego minimum:
Buty - 330zł.
Spodnie z lichej wełny + uszycie - 80zł.
Tunika z dobrego lnu lub wełny + szycie - 200-300zł.
Pas skórzany/krajka - 100zł.
Skarpety liche - 15zł

I to by było takie absolutne minimum.

Do tego można dodać podstawowy ekwipunek bojowy:
Umbo - 50zł.
Tarcza - 100-120zł.
Drzewiec do włóczni - 60zł.
Grot - 100zł.

Z takim sprzętem można już spokojnie stawiać pierwsze kroki.
Tu jestem ja stawiający pierwsze kroki. Bida z nędzą :) Sprzęt o wartości około 500zł z czego 330zł to są buty (chociaż nawet nie bo te buty nie są moje a tylko pożyczone od kumpla jakieś stare więc koszt tego co mam na sobie to pożyczenie butów + 150zł :D )

Obrazek

Natomiast wyższa półka, ale wciąż średnia, jak np ja ja zdjęciu z łukiem to już wyższy koszt. Na tym zdjęciu mam na sobie sprzęt za około 2900-3200zł a dodatkowo w drodze mam spathę (rzymki miecz kawaleryjski za 1700zł i hełm o wartości 2000zł (ale płacę tylko 1000zł :D - hełmy są najdroższe).

Mógłbym do tego dodać loricę squamatę (pancerz łuskowy) ale ten będę robił sam więc jedyne koszta to czas :)

Faktem jest, że późny Rzym jest bardzo drogi dlatego bo jest niesamowicie bogaty i kolory.
Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Często jeździmy za granicę za free, bo mamy opłacone przejazdy i wyżywienie etc - kto by nie chciał jechać wypocząć na świeżym powietrzu w Danii za darmochę? :D
A na większych imprezach można za weekend dostać 500-1000zł.
Dużym plusem późnego Rzymu jest fakt, że ta zabawa nigdy się nie kończy. Świat ten jest tak bogaty, piękny, kolory, różnorodny, że zawsze będziesz chciał jakieś nowe zabawki. Nie ma czegoś takiego że dochodzisz do ściany i koniec, nic więcej nie ma :)
AustralianMagic

Postprzez KapitanSowa » 9 sty 2016, o 21:18

Czyli sprzęt na wejście nie jest taki drogi (powiedziałbym, że raczej podobnie jak w innych dziedzinach). Za to wyższe levele cenowo rosną wykładniczo :) No, ale nie są aż tak zabójcze dla ludzi pracujących ;)
KapitanSowa

8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 9 sty 2016, o 21:38

KapitanSowa napisał(a):Czyli sprzęt na wejście nie jest taki drogi (powiedziałbym, że raczej podobnie jak w innych dziedzinach). Za to wyższe levele cenowo rosną wykładniczo :) No, ale nie są aż tak zabójcze dla ludzi pracujących ;)

Zabójcze nie są, ale gdy chcesz miecz dziwerowany, czyli taki jaki faktycznie był używany to prygotuj portfel na 4000zł i w górę (wszak miecze późno rzymskie miały budowę znacznie bardziej złożoną niż wielbione katany, ale mało kto o tym wie :) ) :

Piękne, prawda? :roll:

Obrazek

Obrazek

Lub taki pas - wydatek ponad 1000zł
Obrazek
AustralianMagic

Postprzez KapitanSowa » 9 sty 2016, o 23:06

AustralianMagic napisał(a):
Zabójcze nie są, ale gdy chcesz miecz dziwerowany, czyli taki jaki faktycznie był używany to prygotuj portfel na 4000zł i w górę

Tak jak pisałem, później ceny rosną wykładniczo :D Jednak chyba to już taka przypadłość rekonstrukcji historycznych, do których nie da się kupić "oryginalnego" sprzętu. Trzeba iść do rzemieślnika a praca tych ludzi kosztuje sporo. Choć z drugiej strony jak się wyłoży taki pieniądz to można podziwiać prawdziwe małe dzieła sztuki.

(wszak miecze późno rzymskie miały budowę znacznie bardziej złożoną niż wielbione katany, ale mało kto o tym wie :) )

Ogólnie Katana jest mocno rozreklamowana dzięki legendzie telewizyjno/kinowej i ludzie nie zdają sobie sprawy, że w europie na przestrzeni wieków wcale nie gorsza stal była produkowana a z niej równie ciekawa broń biała. Brak takowej wiedzy jeszcze często gęsto pogłębiają programy "popularno-naukowe" z serii kto wygra samuraj vs. średniowieczny rycerz, samuraj vs. wiking. A przecież uzbrojenie jak i taktyka zawsze jest po części dostosowywana do przecinków z którymi przychodzi się najcześciej mierzyć.
KapitanSowa

Postprzez AustralianMagic » 9 sty 2016, o 23:14

KapitanSowa napisał(a):Tak jak pisałem, później ceny rosną wykładniczo :D Jednak chyba to już taka przypadłość rekonstrukcji historycznych, do których nie da się kupić "oryginalnego" sprzętu. Trzeba iść do rzemieślnika a praca tych ludzi kosztuje sporo. Choć z drugiej strony jak się wyłoży taki pieniądz to można podziwiać prawdziwe małe dzieła sztuki.

Ja mam właśnie to szczęście, ze jeden z najlepszych późno rzymskich rzemieślników na świecie należy do tej samej grupy co ja i mieszka 5km ode mnie :D

Ten hełm późno rzymski z pierwszego postu (zresztą ten wcześniejszy także) wyszedł spod jego rąk. Każdy kawałek zdobienia był robiony ręcznie, każda wybita kropka była robiona ręcznie... :roll:

A jeżeli późny Rzym Cię interesuje, oczywiście serdecznie zapraszam do naszej grupy :D (zwłaszcza, że ten okres jest tak naprawdę w powijakach, boom dopiero nastanie, a nasza grupa już wyznacza standardy na cały świat jeżeli chodzi o wyposażenie, rzemiosła itp itd - nie uznajemy półśrodków, tanich i tandetnych hindusów (choć nie wszystko mają tandetne, nie przedstawiamy rzeczy, które są mocno wątpliwe historycznie i wiele wiele innych plusów które sprawiają, że jesteśmy naprawdę topowi w ramach tego okresu) :wink: )
AustralianMagic

Postprzez Jack92 » 10 sty 2016, o 00:11

Niesamowita grupa rekonstruktorów :) Jako że studiuję historię i rzecz jasna interesuje się nią bardzo, podobają mi się takie akcje :)

Tak zapytam z ciekawości: Zapraszano was kiedyś do udziału w jakimś filmie lub serialu historycznym? Może w dokumencie?

Jakbyście byli w okolicach Bydgoszczy na jakimś wydarzeniu dajcie znać od razu !
Jack92

9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 10 sty 2016, o 00:18

Jack92 napisał(a):Niesamowita grupa rekonstruktorów :) Jako że studiuję historię i rzecz jasna interesuje się nią bardzo, podobają mi się takie akcje :)

Tak zapytam z ciekawości: Zapraszano was kiedyś do udziału w jakimś filmie lub serialu historycznym? Może w dokumencie?

Jakbyście byli w okolicach Bydgoszczy na jakimś wydarzeniu dajcie znać od razu !

Obecnie jest fala na "typowego legionistę", tzn scutum, gladius, lorica segmentata, jak z pierwszego postu (sprawdź grupę Rapax XXI. Najlepsi na świecie a grupa powstała w Polsce!). Oni najbardziej byli. Ale trend się powoli z roku na rok odwraca. Wystarczy spojrzeć na wygląd. Oni wyglądają jak armia klonów. U nas każdy wygląda inaczej, różnorodność uzbrojenia, kolorów, wszelkie bogactwo.
Dlatego też dobrze jest być w takiej grupie teraz, gdy ten okres dopiero się rozwija.
Jeszcze miną z 3-4 lata nim trend całkowicie się obróci, ale wtedy my będziemy liczną grupą na topie a inni będą próbowali nas dogonić :)
Tylko czekać aż ktoś będzie chciał nakręcić super produkcję o upadku Rzymu 8)
AustralianMagic

Postprzez sokół » 10 sty 2016, o 00:35

Rekonstrukcja historyczna, to świetne hobby. Sam zawsze chciałem wskoczyć w zbroję husarską i/lub mundur oficera II RP. Niestety, jakoś nie trafiłem na takie grupy w okolicy (możliwe, że za słabo szukałem). Nie zmienia to faktu, że będę śledził temat z wielką nadzieją na fotki i szczegółowe opisy. :)
Z LFC od 1998 r.
"...Bramkarz może grać znakomicie, a zawiedzie jeden raz... i jest winowajcą." Ian Rush
last.fm
twitter
sokół

12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership12 years of membership

Postprzez AustralianMagic » 10 sty 2016, o 00:38

sokół napisał(a):Rekonstrukcja historyczna, to świetne hobby. Sam zawsze chciałem wskoczyć w zbroję husarską i/lub mundur oficera II RP. Niestety, jakoś nie trafiłem na takie grupy w okolicy (możliwe, że za słabo szukałem). Nie zmienia to faktu, że będę śledził temat z wielką nadzieją na fotki i szczegółowe opisy. :)

Wiesz... Członkowie naszej grupy są rozrzuceni po całej Polsce, więc niech Cię nie zniechęca fakt, że w okolicy nikogo nie ma :)
AustralianMagic

Następna strona

Powrót do Różności