Kulturalny miszmasz

Tutaj możecie pisać o wszystkim o czym chcecie napisać i podzielić się z innymi.

Moderatorzy: zoltoczerwony, ramar, Juluz, Szpieg1, AirCanada, Daniel, RedFirmino, Gonzo

Re: Kulturalny miszmasz

Postprzez PyrkaLFC » 19 lip 2016, o 22:32

Torm^^ napisał(a):Tak jak napisał zoltoczerwony. Obcokrajowcy często są w szoku, gdy mierzą się z naszą mową też w kwestii tych zawsze pełnych szacunku zwrotów. Zawsze. Nawet gdy kogoś się obraża.
Spoiler:

system zniszczony xD
"Wstać rano, zrobić przedziałek i się odpieprzyć od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo, nie ustawiać sobie za wysoko poprzeczki i narzucać planów, którym nie można sprostać."
PyrkaLFC

4 years of membership4 years of membership4 years of membership4 years of membership

Postprzez LFC4ever » 19 lip 2016, o 23:49

"Godność Jezusa każe nazywać go Boskim mianem Pana (gr. Kyrios), co oznacza, że jest władcą wszystkiego. Wiele tekstów nazywa Jezusa Chrystusa wprost Bogiem (gr. theós), jak też wymienia go wraz z Ojcem i Duchem Świętym w formułach trynitarnych (Trójca Święta) — np. przy końcu Ewangelii Mateusza".

To z encyklopedii PWN-u. Trzeba też pamiętać o wszystkim Pańskim (Grób Pański, Męką Pańska itp.). Poza tym Chrześcijaństwo zagościło do Polski dopiero w X wieku, a na dobre przyjęto je w okolicach wieku XIII. Do tego czasu namalowano i wyrzeźbiono miliardy Jezusów na tronie, a jak ktoś wspomniał, Polska była krainą raczej wierną feudalizmowi.
Obrazek
Pragnę przeżyć moment pierwszego zwycięstwa i siedzenia w szatni po zakończonym meczu. W tym momencie, całą pracę jaką włożyłem, wszystkie potknięcia i kontuzje, będą warte zachodu, ponieważ kocham grać dla tego klubu - Steven Gerrard
LFC4ever

8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership

Postprzez Radbug » 19 lip 2016, o 23:56

Dokladnie jak wspomniał mariush. Jeśli jako jedyni na świecie przetlumaczylismy słowo republika (res public) na Rzecz Pospolita (wyobrażasz sobie by dziś Trump startował z partii common things :D ) i tak okreslalismy nasze państwo to podobnie sprawa wygląda z innymi dosłownymi tłumaczeniami z łaciny. Zwykłe średniowieczne archaizmy.
PROBLEMEM JEST ACHTERBERG
Radbug

1 year of membership

Postprzez PyrkaLFC » 16 sie 2016, o 20:33

Mały powrót do mojej tęgiej myśli:
PyrkaLFC napisał(a):Poza tym zwrot "Pan" w odniesieniu do Boga funkcjonuje w innych językach i np. w angielskim często słyszymy zwrot "Lord", nigdy natomiast "Lord Jesus", albo "Lord God" :badhappy:

https://www.youtube.com/watch?v=0GJb_40Khec równo 10:00 minuta filmiku, Alan Watts używa określenia "Lord God" :)

całe życie człowiek coś poznaje... :?
"Wstać rano, zrobić przedziałek i się odpieprzyć od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo, nie ustawiać sobie za wysoko poprzeczki i narzucać planów, którym nie można sprostać."
PyrkaLFC

4 years of membership4 years of membership4 years of membership4 years of membership

Postprzez PyrkaLFC » 18 wrz 2016, o 20:30

PyrkaLFC

Postprzez Kaczorro » 18 wrz 2016, o 21:50

PyrkaLFC napisał(a):Mały powrót do mojej tęgiej myśli:
PyrkaLFC napisał(a):Poza tym zwrot "Pan" w odniesieniu do Boga funkcjonuje w innych językach i np. w angielskim często słyszymy zwrot "Lord", nigdy natomiast "Lord Jesus", albo "Lord God" :badhappy:

https://www.youtube.com/watch?v=0GJb_40Khec równo 10:00 minuta filmiku, Alan Watts używa określenia "Lord God" :)

całe życie człowiek coś poznaje... :?

http://www.fillthevoid.org/Children/TheBattle/Satanthedeceiver/STDsalvationprayer.html
Dość popularna modlitwa w Stanach.
Kaczorro

8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership

Postprzez PyrkaLFC » 9 sie 2017, o 09:53

Czytając blog Macieja Bennewicza natrafiłem na bardzo ciekawy wpis, podchodzący do zjawiska kibicowania z psychologicznego punktu widzenia. W spoilerach kolejne fragmenty, na końcu posta linki.

Spoiler:

Spoiler:

Gdzieś jeszcze był opisany chyba najciekawszy mechanizm czyli wygraliśMY (MY, drużyna, klub etc.) / przegraLI (ONI, piłkarze, kopacze, grajki - już nie my), ale nie mogę go znaleźć. Dla zainteresowanych, polecam regularne czytanie blogo, bo to jedno z mądrzejszych miejsc w polskim internecie.

http://blog.bennewicz.pl/tao-50-polskie ... pasywnosc/
http://blog.bennewicz.pl/tao-51-transpa ... ka-cieniu/
PyrkaLFC

Postprzez PiotrekB » 9 sie 2017, o 11:37

Naprawdę fajna lektura, dzięki za podzielenie się tym na forum :)
Obrazek
PiotrekB
Redaktor

6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership

Postprzez PyrkaLFC » 9 wrz 2017, o 12:50

Gorąco polecam wszystkim wykład prof. Jerzego Bralczyka, o mówieniu, słuchaniu, rozmawianiu, języku - napiszę krótko, Pan prof. rozłożył mnie na łopatki, już go uwielbiam :)
https://www.youtube.com/watch?v=TG4ZAGn ... e=youtu.be
PyrkaLFC

Postprzez Kurtz » 9 wrz 2017, o 13:27

PyrkaLFC napisał(a):Gorąco polecam wszystkim wykład prof. Jerzego Bralczyka, o mówieniu, słuchaniu, rozmawianiu, języku - napiszę krótko, Pan prof. rozłożył mnie na łopatki, już go uwielbiam :)
https://www.youtube.com/watch?v=TG4ZAGn ... e=youtu.be

Faktycznie, jeden z lepszych wykładów jakich słuchałem w ostatnim czasie. Pięknie żongluje słowem. Miałem wrażenie, że cała wypowiedź jest zachętą, zaproszeniem do zainteresowania się własnym językiem.
Jeśli ktoś z młodszych zastanawia się nad kierunkiem studiów, to może dobra wskazówka, może kogoś natchnie. :arrow:
Wiem, że to forum piłkarskie, ale teraz, kiedy niewiele osób dba o to co i w jaki sposób mówi, kiedy mało kto widzi różnicę między zdaniem "chodźcie jeść dzieci", a "chodźcie jeść, dzieci" :wink: , kiedy na co dzień, w internecie ludzie mówią sobie, a nie do siebie, warto posłuchać.

@PyrkaLFC
Polecam Ci w takim razie inne jego wykłady i wykładziki.

Postaram się próżnie wrócić do wcześniejszych postów i odnieść się pewnie do części. Dawno mnie tu nie było, a widzę ciekawe tematy.
Kurtz
Kurtz

Poprzednia strona

Powrót do Różności