Emigracja

Tutaj możecie pisać o wszystkim o czym chcecie napisać i podzielić się z innymi.

Moderatorzy: zoltoczerwony, dymos, Daniel, Jetzu, Gonzo, Jaszczur91, AirCanada, Ibiz

Emigracja

Postprzez brian » 16 sty 2014, o 19:53

Nie wiem, czy przyjmie się ten wątek, ale to wyjdzie w praniu. Temat dotyczy emigracji z naszego pięknego kraju. Kto z Was wyjechał, niech się udziela, kto chce wyjechać (lub nie chce) niech pyta tych, którzy wyjechali lub już wrócili :wink:

Na sam początek zapodam takie coś. Czy można bez żadnych znajomości dać radę zacząć żyć na obczyźnie?
brian

8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership

Re: Emigracja

Postprzez jaskol95 » 16 sty 2014, o 20:39

Sam nie jestem na emigracji, ale moja siostra bez żadnych znajomości pojechała jakieś siedem lat temu wyjechała do Irlandi...
Na początku było ciężko, ale znalazła pracę w hotelu jakimś, mieszkanie wynajęła i sobie żyje, na pewno lepiej jest jej tam niż było w Polsce. Ofkors znajomości bardzo ułatwiają sprawę, szczególnie jeśli chodzi o mieszkanie, ale jeżeli ma się troszkę farta i zna się język użytkowy, a do tego jest się w miarę pewnym siebie, to da radę zacząć od zera tam :)
NiePodpiszeSie napisał(a):
Notorycznym problemem u niektórych na tym forum jest wyciąganie pewnych stwierdzeń z kontekstu bez logiki i rozumienia tekstu pisanego.
jaskol95

6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership

Postprzez dannydt » 16 sty 2014, o 20:47

Mam pytanie. W tym roku matura. Planuje iść na studia na kierunek pielęgniarstwo/ratownictwo medyczne. W Polsce wiadomo jak jest ze służbą zdrowia więc chcę za jakieś 5 lat wyjechać do Irlandii ( mam rodzine ) lub Anglii. Jak wygląda sytuacja z pielęgniarzami? Faktycznie tak fajnie to wygląda i jeśli ktoś się na tym zna, co za 5 lat?
Obrazek

Robiąc byle co, stajesz się byle kim !
dannydt

5 years of membership5 years of membership5 years of membership5 years of membership5 years of membership

Postprzez dymos » 16 sty 2014, o 20:53

Teraz z Anglia nie jest tak kolorowo. O prace trudniej, rynek wezszy, ale da rade wyjechac. Sam bylem wakacyjnie w Holandii, podczas gdy moj kumpel wybral Anglie. Pojechal na poczatku maja do Naszej kolezanki. Pomieszkal dwa dni i wynajal wlasny pokoj. Umowil sie w agencji po Insurance Number, ktory uzyskal bez problemu i dostal oferte pracy. W miedzyczasie szukal na wlasna reke i po jakims czasie zmienil pierwsza prace. I tak sobie spokojnie zyl do konca pazdziernika:). Czyli wszystko sie da. Jedyne w czym pomogliby Ci znajomi to uprzednie umowienie na rozmowe w Agencji (nie musialbys czekac a nie da sie zapisac internetowo/przez telefon) oraz nocleg po wysiadce z samolotu. Mieszkanie moglbys tez zalatwic sam, wynajac poprzez gumtree czy jakas polska strone w danym kraju. Wazna jest kasa na poczatek by znalezc prace. To o Anglii. W Holandii bylem poprzez agencje pracy z zagwarantowanym mieszkaniem itd. to sie nie wypowiem. Nota bene z agencji z Opola :D, takze mialem calkiem daleko i jakiez zdziwienie wywolalem jak pokazalem karte kibica Jagiellonii wsrof moich domownikow z Opola i Wrocka :D. Polecam APN z Opola. Pobierali niska prowizje z pensji i dawali wiecej niz lepsze warunki mieszkaniowe.

PS. Kumpel byl w Doncaster.

@up, wystarczy jak poszukasz ofert pracy na jobsite.co.uk wpisujac Nurse i zaznaczajac Ireland. Pelno tego jest. Jesli chdzi o Polske to zdecydowanie Pielegniarz>Ratownik Med. Ratownik bardzo czesto walczy o etat, podczas gdy moja dziewczyna(pielegniarka) dostala prace na oddziale, ktory wybrala, na drugi dzien po zlozeniu CV. Tak. Na drugi dzien! #proud :)
dymos
Moderator

7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership

Postprzez Norbert123 » 16 sty 2014, o 20:54

Ja mam zamiar wyjechac, przeraża mnie rzeczywistosc w naszym kraju, bezrobocie wsród młodych ludzi jest ogromne, ze znajomych(a mam ich sporo), tylko jedna osoba znalazla prace, a raczej dostala(po znajomosci) , na wschodzie jest ciezko o prace, szczegolnie jesli nie ma sie znajomosci.

Chcialbym wycjechac do Anglii( Liverpool :D ), ale raczej wyjade do krajow niemieckojezycznych(rodzina), dobija mnie siedzenie na bezrobociu od roku, dlatego trzeba szukac czegos za granica.
Pozdrawiam bezrobotnych.
Sry za bledy ortograficzne i interpunkcyjne, na telefonie sie ciezko pisze.
YNWA
You'll never walk alone...
Norbert123

7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership

Postprzez kinio25LFC » 16 sty 2014, o 21:12

Nie trzeba szukać hen hen daleko. Serdecznie patrzą na polaków w Czechach, Austrii i Niemczech. Dla wielu barierą jest język jednak kolega w 3 mce ogarnął Czeski i strasznie sobie chwali ten kraj żyjąc tam już 5 lat. A i do domu blisko na święta. Polecam waszej uwadze Finlandię ze względu na rozbudowany program wsparcia dla imigrantów z UE.
"A nowy dzień przynosi każdemu nowe nadzieje, tak jak sen przynosi marzenia" - Krzysztof Kolumb w przeddzień odkrycia Ameryki
kinio25LFC
Redaktor

5 years of membership5 years of membership5 years of membership5 years of membership5 years of membership

Postprzez BartekLfc1993 » 16 sty 2014, o 21:20

Dobrze ,że taki temat powstał.

Ja po maturkach chciałem gdzieś wyjechać. Po maturce kilka dni siedzę z kumplem przed kompem. Nagle mówimy ,że lecimy! Nie ważne jak się nie uda. Zarezerwowaliśmy bilety do Liverpool'u rzecz jasna (przeważyło to ,że byłem wcześniej 3 razy na meczu). Wychodzimy na lotnisku w Liverpoolu piękne słoneczne popołudnie...ale nie mamy nic. Mamy na 2 tygodnie życia ,i ewentualny lot powrotny do domu.
Na szybkości znaleźliśmy mieszkanie w internecie u Polaków (wiadomo jak to z Polakami za granicą jest). Mieszkaliśmy tam przez miesiąc. W tym czasie rejestrowałem się w agencjach , i chodziłem na myjnie do ciapatego żeby mieć na życie.

W końcu odezwali się do mnie i zacząłem prace na magazynie :)
Nie powiem na początku było ciężko ,ale spokojnie da radę zaczepić się w jakiejś pracy w Liverpoolu przynajmniej.
Gdyby nie to ,że musiałem wracać na studia to pewnie bym został i sobie żył spokojnie ;)
No ,ale niestety Polska to Polska z pracą jest ciężko ,i z pieniążkami. Moja rada jest taka ,że jeśli nie jesteście bezdomni ani nie jesteście jakoś strasznie biedni to nie polecam wyjeżdżać na stałe ;) Takie moje spostrzeżenie po 3 miesiącach na obczyźnie...W razie pytań śmiało :)
You'll Never Walk Alone
Obrazek
#JurgenMUSISZ !
BartekLfc1993

Postprzez figovsky » 16 sty 2014, o 21:57

Ja od razu po maturze wyjechałem na anglojęzyczne studia do Danii, w ramach UE są finansowane (dla osób spoza UE koszt to 28 tys. euro o ile pamiętam). Same studia są świetne, dodatkowo nie jest trudno załapać się do jakiejś dorywczej roboty, są również niemałe stypendia, bardzo mi się podoba. Zobaczymy jak to się dalej potoczy, na 4. semestrze mam zamiar wybrać się jeszcze gdzieś dalej na Erasmusa.
figovsky

Postprzez kostucha » 16 sty 2014, o 22:07

Jeżeli ktoś mieszka w Berlinie to może pomóc. Bo Mniej więcej w połowie lutego chciałbym się przenieść do tej Europejskiej Stolicy. Do tej pory robiłem jako elektryk/alektronik przemysłowy na fabryce VW w Wolffurgu oraz w różnego przekroju firmach związanych z branżą w Polsce. Lecz to nie istotne gdyż nie wiem gdzie uderzyć i przydałoby się cokolwiek na start. Po czasie to sam cżłowiek załapie gdzie co powiedzieć.

Mam ofertę pracy na pełnej umowie od firmy wynajmującej ludzi ale oni nie są w stanie mi zagwarantować stałości zatrudnienia na przestrzeni jednego miasta. Niestety ale opcja rozjazdowa mi nie pasuje, gdyż chciałbym się gdzie potulnie ulokować.

Ja nie widzę sensu życia w tym kraju. Studiując i opłacając mieszkanie z pensji zostają mi marne grosze, które ledwo starczą na przetrwanie. Gdy pracowałem w branży za granicą nigdy nie doszło do sytuacji, w której czegokolwiek bym sobie żałował. teraz żałuje jedynie powrotu na studia.
kostucha

9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership

Postprzez Krajan » 16 sty 2014, o 22:18

Fajnie, że powstał wątek. Po maturach też bym chciał wyjechać za pracą, siostrę mam w Holandii, ale wolałbym jakiś anglojęzyczny kraj. Praktycznie aktualnie nic nie mogę wpisać do CV. Nie wiem za bardzo jak się zabrać do wyjazdu (swoją drogą jeszcze jakoś bardziej się nie angażowałem, ale 6 miesięcy myślę, że powinno starczyć na względne ułożenie planów). Na pewno nie wytrzymam bez trenowania piłki, a powoli jestem w wieku w którym mógłbym za to dostawać jakieś 'kaszaki'. Chciałbym też się uczyć, tylko jestem w trakcie precyzowania czego dokładnie...
Krajan

4 years of membership4 years of membership4 years of membership4 years of membership

Postprzez mati106 » 16 sty 2014, o 22:20

Żaden spam, czy też nabijanie wyświetleń.
Dla braci na emigracji : http://www.youtube.com/watch?v=S5h9rjAGUY4
Pozdrawiam Was serdecznie !!! - w sumie nic, więcej już pisać nie trzeba...^ ;)
mati106

Postprzez liverpoolek » 16 sty 2014, o 22:37

dannydt napisał(a):Mam pytanie. W tym roku matura. Planuje iść na studia na kierunek pielęgniarstwo/ratownictwo medyczne. W Polsce wiadomo jak jest ze służbą zdrowia więc chcę za jakieś 5 lat wyjechać do Irlandii ( mam rodzine ) lub Anglii. Jak wygląda sytuacja z pielęgniarzami? Faktycznie tak fajnie to wygląda i jeśli ktoś się na tym zna, co za 5 lat?

Jeśli chodzi o zawód pielęgniarza/pielęgniarki to mogę coś dorzucić.

Mianowice moja siostra jest po studiach pielęgniarskich, teraz robi z tego magisterkę i była już dwa razy w wakacje w Niemczech pracować jako pielęgniarka w domach starości. Firma zapewniała mieszkanie i samochód, dojeżdżała do kilku takich domów w mieście. Jest bardzo zadowolona, płaca bardzo dobra, robota spokojna.

Podsumowując, to w Niemczech brakuje dziesiątki tysięcy pielęgniarek. Rynek w tym zawodzie stoi otworem. Niemcy się starzeją, buduje się drogie domy opieki.

Barierą może być tylko język, ale to można nadrobić.

W ramach ciekawostki powiem, że pracowała z nią babka, która ma normalnie w Polsce etat w szpitalu. Ale na wakacje brała urlop bezpłatny i jechała pracować do Niemiec. Zarobiła wtedy tyle ile w Polsce przez cały rok.

Trzeba wiedzieć gdzie uderzyć.
Obrazek
Modlić się to pójść na spacer z Bogiem po to, by uzgodnić wspólne marzenia.
Pracuj w ciszy, niech sukcesy robią hałas.
liverpoolek

9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership

Postprzez dannydt » 16 sty 2014, o 22:44

Co do pielęgniarstwa. Dziękuje za odpowiedź. W sumie wiem, że teraz to super kierunek ale co za 5 lat? Boję się trochę, że pójdę na te studia a potem okaże się, ze w ciągu tych 5 lat napłyneło mase ludzi i będzie ciężko coś znaleźć.
Obrazek

Robiąc byle co, stajesz się byle kim !
dannydt

Postprzez MatiBorek » 16 sty 2014, o 22:52

Super kierunek? Jeśli mówisz to w kontekście pracy za granicą, to może i owszem, ale jeśli chcesz być pielęgniarzem w Polsce, to musisz naprawdę kochać tę robotę :).

@Dymos
Nasza różnica zdań potwierdza tylko, że co człowiek, to inna historia :). Mam znajome, które po tych studiach ledwo przędą, a robota ciężka. Ale moim zdaniem tak jest w każdym zawodzie. Są ludzie, którzy szastają kasą, są tacy, którym na przeżycie ledwo starcza i jest masa takich, którzy są gdzieś po środku.
Ostatnio edytowano 17 sty 2014, o 00:01 przez MatiBorek, łącznie edytowano 1 raz
MatiBorek

Postprzez dymos » 16 sty 2014, o 22:59

Jak nie Irlandia, masz otwarte Wyspy Brytyjskie, Niemcy, Holandie, Belgie i caaaala Skandynawie:). Mysle, ze przez 5 lat to sie nie skonczy. Kolezanka jest w GB jako pielegniarka. Zglosila sie z polskiego ogloszenia. Pozniej miala egzamin jezykowy w Szczecinie organizowany przez Anglikow i sru:). Brat kolegi z kolei jest w Norwegii. Ciesze sie, ze rozkminiasz pielegniarstwo, bo to madre tak btw. Po ratownictwie trudno o prace ( ale zdecyduj sam). Podobnie do fizjoterapii, modnej aczkolwiek szpitalnych klinik jak na lekarstwo i bez czegos prywatnego slabo przedziesz. Konczysz w jakims sanatorium za 1000zl po ciezkich studiach.

Mozesz tez rozkminic farmacje. Trudny kierunek, bo zapieprz od poczatku, ale pracy pelno i progi na studia w Polsce systematycznie spadaja.

@MatiBorek, super, bo na pare dni po zdaniu dyplomu masz prace. Panstwowa w dodatku z premiami, 13-tkami itd. Moja dziewczyna ma aktualnie 1700zl, jej kolezanka 3500 bo ma tez druga prace w zawodzie (nie bylo trudno znalezc:)). Lepsze to niz bezrobocie. I mowie tu o Bialymstoku, gdzie zarobki sa nizsze niz np w takiej Wawie.
dymos
Moderator

Następna strona

Powrót do Różności