T-Mobile Ekstraklasa 2014/15

Tutaj rozmawiamy o naszej polskiej lidze.

Moderatorzy: ramar, zoltoczerwony, Juluz, Daniel, Gonzo, Szpieg1, AirCanada

Re: T-Mobile Ekstraklasa 2014/15

Postprzez PonuryGrabarz » 24 maja 2015, o 12:26

Kowal w Cafe Futbol: " na łazienkowskiej okradziono Jagę z tytułu mistrzowskiego". Ja tam gościa lubię bo jest szczery do bólu i zawsze mówi co myśli.
PonuryGrabarz

8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership

Postprzez Elthiryel » 24 maja 2015, o 14:15

Wczoraj dostali w prezencie od sędziego 2 punkty w meczu z Wisłą (drugi gol ze spalonego: http://i.imgur.com/63yLOhb.png), w związku z tym z okradaniem z tytułu mistrzowskiego bym się nie rozpędzał.

Swoją drogą to co Wisła ostatnio odwala w końcówkach jest niesamowite. Meczu z Jagą nie widziałem, natomiast z Pogonią przy prowadzeniu w doliczonym czasie obrońcy podchodzili tak wysoko, że wprost prosiło się o długą prostopadłą piłkę, co się oczywiście stało. Te gole tracone w końcówkach nie biorą się z niczego.
http://gfycat.com/VastImaginaryDuckbillplatypus
Elthiryel

5 years of membership5 years of membership5 years of membership5 years of membership5 years of membership

Postprzez Rahk8 » 24 maja 2015, o 14:26

Spalony jak w C+ policzyli wynosił 39cm i w takiej sytuacji sędzia miał prawo tego nie dostrzec. Spalony dla Lecha w meczy z Jagą to było jakieś 1,5 metra. Ale ok , spalony to spalony można powiedzieć, że los zwrócił im tamtą sytuację.
Rahk8

6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership

Postprzez sorrywinnetou » 24 maja 2015, o 19:19

Tak zeby chwile zapomniec o dzisiejszym meczu: wlasnie ogladam spotkanie Lechii z Lechem. Kolejorz zasluguje na tytul, ale nawet jezeli go zdobedzie to bedzie to bardziej zasluga durnej reformy ligi niz samych pilkarzy. Legia moze miec pretensje tylko do siebie ale mimo wszystko nie lubie takich dwuznacznych sytuacji potegujacej tylko konflikt na linii Warszawa - Poznan.
Moim zdaniem lekarstwem na taka patologie jest zmniejszenie ligi do 12 zespolow - stworzenie bardziej elitarnych rozgrywek gdzie zaden z zespolow nie powinien miec problemow ze zdobyciem licencji. Ostatnia druzyna spada do I ligi,natomiast, zeby zapobiec zbyt wielkiej rotacji, przedostatni klub gra baraz z 2.zespolem I ligi. Taki powiedzmy to 'elitaryzm' ligi wyeliminuje w duzej czesci polski folklor pokroju Lecznej czy Niecieczy, ale czy oprocz mieszkancow tych mniejszych miast, ktos jeszcze kibicuje takim sezonowym ciekawostkom? Historia uczy, ze takie druzyny zazwyczaj i tak spadaja z hukiem lub po prostu przestaja istniec (bo sie nie oplaca). Do ekstraklasy dostawalyby sie tylko druzyny,ktora sa do tego odpowiednio przygotowane. Zarowno sportowo jak i finansowo. Jednoczesnie na prestizu zyskalby puchar polski, bo bylaby to jedyna okazja dla mniejszych klubow zeby zmierzyc sie z tymi silniejszymi druzynami. I lige powiekszyc do 20 druzyn i stworzyc play-offy tak jak ma to miejsce w Championship. Wracajac do ekstraklasy: system klasyczny tj 22 mecze plus dodatkowa runda tak jak ma to miejsce teraz ale bez dzielenia punktow i tworzenia podgrup. Zamiast grania rundy finalowej mozna by tez pomyslec ewentualnie o wskrzeszeniu Pucharu Ligi. Gdyby tak stworzyc symulacje na chwile obecna to mamy 4 druzyny z potencjalem na mistrza: Lech, Legia, Jaga plus Lechia. 4 druzyny srodka tabeli/walki o puchary: Wisla, Slask, Pogon, Gornik, oraz 4 druzyny walczace o utrzymanie: Cracovia, Piast, Podbeskidzie oraz Ruch/Leczna. Mniej druzyn w lidze = wieksze wplywy od Canal+ co w idealnym swiecie przelozyloby sie na poprawe infrastruktury i zminimalizowanie tej koszmarnej przerwy zimowej. To wszystko teoria ale w mojej opinii wygladaloby to o wiele ciekawiej niz teraz. A na pewno o wiele uczciwiej.

EDIT:
Jezeli problemem mialaby byc zbyt mala intensywnosc to zawsze mozna wcisnac jeszcze jedna runde eliminujac jednoczesnie coroczne zimowanie, ale 44 mecze to chyba juz by byla przesada. Moim zdaniem puchar ligi wcale nie jest glupim pomyslem. Przy dobrej promocji i odpowiedniej nagrodzie moglby na nowo zyskac na znaczeniu. A nawet jezeli nie to bylaby to fajna okazja do ogrywania mlodych. A i pulap 36-37 meczow by sie wyrobilo.
Pozy tym (po raz kolejny bede pisac tutaj o idealnym swiecie) mozny by te wolne weekendy bez ekstraklasy przeznaczyc na reprezentacje. Jakies comiesieczne zgrupowania najbardziej wyrozniajacych sie ligowcow etc. Pomyslow jest mnostwo.
Ostatnio edytowano 24 maja 2015, o 20:14 przez sorrywinnetou, łącznie edytowano 2 razy
sorrywinnetou

8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership8 years of membership

Postprzez Elthiryel » 24 maja 2015, o 19:54

Przed reformą zespoły grały grały po 30 meczów w sezonie, teraz grają 37. Przy 12 zespołach w lidze byłyby to (przy Twoim pomyśle 3 rund) 33 mecze, czyli znowu trochę mało. We wskrzeszanie Pucharu Ligi nie wierzę, przy praktycznie zerowym prestiżu prawie każdy by tam wystawiał trzeci skład.

A jeżeli chodzi o czepianie się uczciwości, to wystarczyłoby stosować obecny system, tyle że bez podziału punktów - wilk syty (dużo meczów ligowych - 37) i owca cała (brak dzielenia punktów prowadzącego do braku uczciwości).
Elthiryel

5 years of membership5 years of membership5 years of membership5 years of membership5 years of membership

Postprzez Vitinic » 25 maja 2015, o 23:32

sorrywinnetou napisał(a):Moim zdaniem puchar ligi wcale nie jest glupim pomyslem. Przy dobrej promocji i odpowiedniej nagrodzie moglby na nowo zyskac na znaczeniu. A nawet jezeli nie to bylaby to fajna okazja do ogrywania mlodych. A i pulap 36-37 meczow by sie wyrobilo.

Dużo klubów ma wyrąbane nawet na puchar polski, co dopiero na puchar ligi. Prawa transmisyjne do pucharu polski ma niewiele stacji i to podrzędne transmisje, co dopiero puchar ligi. To się nie uda.
Dzielenie punktów? Bardzo dobry pomysł, nie wiem czego się czepiacie. W praktyce to podzielenie szkodliwości wałków przez dwa. Gdyby nie ta zasada to pół ligi w zasadzie nie miałoby po co startować poza 14 miejsce, a tak wiadomo, że każdy jest w grze. 30 meczów decydujących kto gdzie gra (+drobne punkty, żeby nie było że grają o pietruszkę), a kolejne 6 morderczej walki o miano najlepszej drużyny (nie najrówniejszej, tylko najlepszej, najsilniejszej, najmocniejszej) sezonu. Nie jestem fanem 37-kolejkowej ligi, ale da się to przeżyć.
Z jednej strony wynalazki jak Płock czy Nieciecza w ekstraklasie brzmią komicznie, ale z drugiej strony to jeden z nielicznych sposobów na wyłapanie młodych talentów. Takich klubów nie stać na transfery i grają czym mają, a i randomowi serbowie niewielki mają prestiż z gry w Polsce (=kadra polska). Z tego powodu byłem i jestem zwolennikiem zwiększenia ligi do 18 ekip i grania dokładnie tak jak w Bundeslidze - dwa spadki i jeden baraż. Brzmi to absurdalnie, ale to jedyny sposób, żeby polska piłka jakoś się rozwijała. W tym momencie mamy rozgrywki pół-elitarne, ale zamknięte. Stale te same nazwy poza rewelacyjnym od jakiegoś czasu Podbeskidziem. Dać opcję "klubom szkółkom" na ogrywanie młodych i jazda.
Vitinic

Postprzez sorrywinnetou » 26 maja 2015, o 00:22

Ogladales final Pucharu Polski? Widziales jak ludzie cisneli beke z Cracovii i Lecha, ze sie mecza z jakimis ogorkami ze Stargardu? PZPN robi wiele, zeby przywrocic prestiz tym rozgrywkom, a takie historie jak ta Bllekitnych tylko im pomaga. Puchar Ligi w moim pomysl bylby jedynie do odbebnienia tych 4-5 dodatkowych meczow. Bez sztucznej napinki, szansa na ogranie rezerw z jakims fajnym bonusem na koncu.

Ja wole miec 12 w miare poukladanych druzyn, niz 18 z czego polowa bedzie ledwo wiazac koniec z koncem - nie placic pensji, nie splacac dlugow itd. Idac dalej: wole 12 w miare ogarnietych szkolek niz 18 byle jakich (jeszcze raz o idealnym swiecie: mniej druzyn w lidze = wiecej kasy za transmisje = lepsza infrastruktura i szkolki). Reasumujac: jakosc a nie ilosc.

Prosze Cie, Nieciecza (2. miejsce w I lidze) kopalnia talentow? Oni zyja kasa Witkowskich a nie szkolac mlodziez. Zaglebie (lider I ligi), owszem ma niezla szkolke ale tylko dzieki hajsowi z KGHMu. Jakie znasz jeszcze 'kluby-szkolki'? W Polsce tylko Lech i Legia maja szkolki na poziomie. Reszta to jest czysty fart, jak Malysz 15 lat temu. Cos tam sie dzieje w Szczecinie i Gdansku ale chyba tylko o Pogoni mozna jeszcze powiedziec,ze zdecydowanie stawiaja na mlodych. A poza tym to co to za roznica czy te talenty beda wylapywane w ekstraklasie czy I lidze?

Piszesz, ze dzielenie punktow to swietny pomysl bo wszystkie druzyny sa ciagle w grze. A nie lepiej po prostu zmniejszyc ich ilosc niwelujac te roznice punktowa zamiast sztucznie pompowac balonik z ta finalowa runda?
sorrywinnetou

Postprzez xabi » 26 maja 2015, o 01:31

W Gdańsku jest jeden Janicki teraz (który zresztą ma już 23 lata). Dźwigała, Garbacik i Buksa prawie nie grają, w zeszłym roku był jeszcze Dawidowicz i ewentualnie Frankowski; Nazario, Frisenbichlera, Gersona czy Colaka z wiadomych względów nie liczę. W Lechii też słabo z młodzieżą raczej, przynajmniej z tymi co się już z grubsza przebili do pierwszej drużyny, co się dzieje w juniorach nie wiem, aż tak głęboko nie siedzę. Polityka klubu się mocno zmieniła od przyjścia ETL i jest dość spore ciśnienie na natychmiastowe puchary, a w przyszłym sezonie pewnie się zacznie przebąkiwanie o mistrzostwie. Nie ma czasu ogrywać młodych, po milionie kretyńskich transferów latem, zimą trzeba było postawić na weteranów zamiast liczyć że pojawią się jacyś 'młode wilcy'.
xabi

11 years of membership11 years of membership11 years of membership11 years of membership11 years of membership11 years of membership11 years of membership11 years of membership11 years of membership11 years of membership11 years of membership

Postprzez Vitinic » 26 maja 2015, o 02:06

sorrywinnetou napisał(a):Ogladales final Pucharu Polski? Widziales jak ludzie cisneli beke z Cracovii i Lecha, ze sie mecza z jakimis ogorkami ze Stargardu? PZPN robi wiele, zeby przywrocic prestiz tym rozgrywkom, a takie historie jak ta Bllekitnych tylko im pomaga. Puchar Ligi w moim pomysl bylby jedynie do odbebnienia tych 4-5 dodatkowych meczow. Bez sztucznej napinki, szansa na ogranie rezerw z jakims fajnym bonusem na koncu.

W finale to nawet Pucharu Myszki Miki wszyscy spinają dupy i grają jakby to był finał LM. Stargard to klubik-kopciuszek, który zwietrzył szansę i ją wykorzystał, norma. Zawsze ktoś tak robi. Nie powiesz mi jednak, że przykład Stargardu niweluje postawę takich klubów jak Wisła, Lechia, czy Cracovia. Dużo klubów ma wyrąbane i tyle. Lecha i Legię kadrowo stać na walkę na dwa fronty to sobie grają, co w tym dziwnego? Gdyby miały 12 pełnowartościowych zawodników olałyby puchar i kopaliby się po czołach żeby zbierać punkty w ekstraklapie. Prestiż tym rozgrywkom przywraca chyba tylko spójna drabinka (moim zdaniem genialna sprawa) i finał na Narodowym (duży + ode mnie znowu). Puchar to jednak puchar, jego zdobywca zawsze jest totalnie przyćmiony cieniem mistrza ligi. Puchar Ligi nie rozgrywałby się na zasadzie "ograjmy rezerwy", tylko "chłopaki, nie obrażę się jak odpadniecie".

sorrywinetou napisał(a):(jeszcze raz o idealnym swiecie: mniej druzyn w lidze = wiecej kasy za transmisje = lepsza infrastruktura i szkolki)

= mniej $$$ za dni meczowe. W wypadku klubów które zapełnią co kolejkę 10 koła robi to jednak różnicę. Z drugiej strony = więcej czasu na grę w europie, jeśli ktoś od nas postanowi w końcu coś w niej pokazać. Ukraina okroiła ligę, i mam wrażenie że też trochę dzięki temu takie Dnipro ambicjami dokopało do finału, czy Metalist na sensowny etap LM.

sorrywinnetou napisał(a):Piszesz, ze dzielenie punktow to swietny pomysl bo wszystkie druzyny sa ciagle w grze. A nie lepiej po prostu zmniejszyc ich ilosc niwelujac te roznice punktowa zamiast sztucznie pompowac balonik z ta finalowa runda?

A ten napompowany balonik nie przekłada się na lepszą oglądalność rundy finałowej i w konsekwencji dobry hajs za te 7 meczy? Nie wiem tego więc pytam, na zdrowy rozum miałoby to sens. I nie powiesz mi, że gdyby skroić ligę do 12 ekip to do każdego meczu podchodzilibyśmy na zasadzie "shit just got serious", tak jak teraz w rundzie mistrzowskiej. Po 16 kolejkach L&L pewnie by trochę odjechały i mielibyśmy same old shit, tylko z mniejszą liczbą ekip.
Jest jeden uniwersalny sposób na podniesienie atrakcyjności ligi, i jest to sposób niemożliwy i niezgodny z duchem gry. Zmniejszyć liczbę punktów za wygraną z 3 do 2. Analizę skutków zostawiam Wam, i choć brzmi to absurdalnie, tylko taki manewr byłby złotym środkiem.
Vitinic

Postprzez PyrkaLFC » 7 cze 2015, o 20:25

Lech Poznań zdobywa mistrzostwo w sezonie 2014/15 co mnie bardzo cieszy :)! Co prawda, przybło mi siwych włosów podczas spotkania z Wisłą, na szczęście już po. Może w tym roku uda się jakieś polskiej drużynie zakwalifikować do LM? Po przygodzie w LE gdzie ogrywaliśmy City i Juve, mam nadzieje, że tak się stanie, oby tylko właściciele nie poskąpili kapusty... Mistrz, Mistrz Kolejorz ! :)
"Grało się non stop, od samego rana.
Nie płaciłem hajsem tylko bólem w kolanach"
https://streamable.com/j3pcz?fbclid=IwA ... s9stQEFQiU ;)
PyrkaLFC

6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership6 years of membership

Postprzez lidzbarszczanin » 7 cze 2015, o 20:38

PyrkaLFC napisał(a):Lech Poznań zdobywa mistrzostwo w sezonie 2014/15 co mnie bardzo cieszy :)! Co prawda, przybło mi siwych włosów podczas spotkania z Wisłą, na szczęście już po. Może w tym roku uda się jakieś polskiej drużynie zakwalifikować do LM? Po przygodzie w LE gdzie ogrywaliśmy City i Juve, mam nadzieje, że tak się stanie, oby tylko właściciele nie poskąpili kapusty... Mistrz, Mistrz Kolejorz ! :)

Nie tylko nie poskąpili kasy, ale przede wszystkim utrzymali w składzie najważniejszych zawodników. Linetty, Kędziora czy Hamalainen. Na pewno potrzebujecie klasowego napastnika. Mówi się o przyjściu Paixao, ale sam Portugalczyk sprawy nie załatwi. Szykuje się pracowite lato w stolicy Wielkopolski. :)

@pitersikorka
Chyba oglądałeś tylko dzisiejszy mecz bo również mając neutralny stosunek do Lecha widać było pomysł w grze, przede wszystkim w finałowej fazie sezonu. Na pewno grali o wiele ładniej niż Legia i przyjemniej było zawiesić oko na zawodników Kolejorza.
Ostatnio edytowano 7 cze 2015, o 20:43 przez lidzbarszczanin, łącznie edytowano 3 razy
lidzbarszczanin

9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership

Postprzez pitersikorka » 7 cze 2015, o 20:39

gratulacje dla Lecha, kibicowałem Lechowi przez ostatnie 10 lat - około, ale w tym roku dla dobra polskiej piłki nożnej wolałem Legie,
z taką grą jaką prezentuje LEch to przejście 2 rundy eliminacji LM będzie sukcesem, oczywiście w przypadku dobrego losowania. Nie pojmuje tego, że nie strzelili bramki słabej Wiśle, nawet nie stwarzali sobie okazji. Dobrze, że Wisła o nic nie walczyła, o byłoby cięzko. Ogólnie mistrz słabszy w Poznaniu niż ten z 2010 a wtedy była 3 runda LM.
pitersikorka

Postprzez Mateusz95LFC » 7 cze 2015, o 20:39

PyrkaLFC napisał(a):Lech Poznań zdobywa mistrzostwo w sezonie 2014/15 co mnie bardzo cieszy :)! Co prawda, przybło mi siwych włosów podczas spotkania z Wisłą, na szczęście już po. Może w tym roku uda się jakieś polskiej drużynie zakwalifikować do LM? Po przygodzie w LE gdzie ogrywaliśmy City i Juve, mam nadzieje, że tak się stanie, oby tylko właściciele nie poskąpili kapusty... Mistrz, Mistrz Kolejorz ! :)

Gratulacje! Dla mnie jako osoby, o powiedzmy neutralnym stosunku do Lecha zwycięstwo w lidze tej drużyny jest jednak bardzo fajną sprawą. Przechodząc przez Poznań czuć było atmosferę te spotkania, że jest to wielki dzień dla całego miasta. Legia już miała okazję pokazać się w europejskich pucharach, teraz czekamy na Lecha. :happy: :happy:
Obrazek
Mateusz95LFC

Postprzez Robertos » 7 cze 2015, o 21:00

Pyrka a kiedy to Lech ograł Juventus?
Robertos

7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership7 years of membership

Postprzez Egalot » 7 cze 2015, o 21:03

Remis z Juventusem to dla Lecha jak wygrana :P
Obrazek
Egalot

9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership9 years of membership

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ekstraklasa